ATAA Liderlik Zirvesi Davos Olma Yolunda İlk Adımı Attı

Pazartesi, 29 Nisan 2013 17:22 Facebook'ta Paylaş
ABD'deki Türklerin Davos'u olarak duyurulan sivil toplum, iş ve siyaset dünyasının bir araya gelerek zirve 27 Nisan akşamı verilen gala yemeği ile son buldu. ATAA Başkanı Ergün Kırlıkovalı'nın konuşmasıyla başlayan konferansta iki gün boyunca değişik oturumlarda ekonomik, siyasi ve kültürel konularda Türk-Amerikan ilişkileri masaya yatırıldı.  İlk kez ''Amerika'daki Türklerin Davos'u'' sloganı ile düzenlenen organizasyon gerek konuşması, gerekse katılım açısından hedefine ulaştı. Türk Amerikan toplumundan pek çok isim iki günlük etkinlikte düşüncelerini paylaştı.  
İlk günün konuşmacıları arasında yer alan AB Bakanı Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamları ileterek başladığı konuşmasında, Amerika'daki Türklere birlik ve beraberlik olmaları yönünde mesaj verdi. Egemen Bağış, kendisi de uzun yıllar ABD’de yaşayan Bağış, konferans salonundaki atmosferin kendisine 15 yaşındaki halini hatırlattığını söyledi. O yaşlarda Türk Amerikan toplumunda aktivitelerde yer almaya başladığını belirten Bağış, Türk Amerikan toplumun bir üyesi olmaktan her zaman gurur duyduğunu ifade etti.

Coca Cola CEO'su Muhtar Kent'in katıldığı konferans serilerinde ABD'nin değişik eyaletlerinden pek çok Türk iki gün boyunca fikir alışverişinde bulundu. Kent, katıldığı konferansta kişisel serüvenini anlatıp deneyimlerini paylaştı. Konuşmasında, Türk Amerikan toplumunun küçük bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu, şimdilik emeklilik planı yapmadığını söyledi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı'nın eski başkanı ve Bakan Kemal Derviş'in katıldığı ''Wake Up and Smell the Turkish Coffee'' başlıklı toplantının oturumuna Türk kahvesi içerek başlarken, ATAA eski Başkanı Günay Evinch, ''Türk kahvesinin yerini hiç bir kahve tutamaz,'' diyerek Dr. Mehmet Öz'ün programında Yunan kahvesi olarak kahveyi tanıtmasına göndermede bulundu.

TADF Başkan Yardımcıları Cemil Özyurt ve Ömer Ekinci'de panelin son günü Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu ve yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verir iken, Mayıs ayında yapılacak Dünyanın en büyük Türk Kültür Festivali ve Yürüyüşüne katılan herkesi davet ettiler. Kemal Derviş, Muhtar Kent ve Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'le özel olarak görüşüp Türk Günü Yürüyüşü'ne davet ettiler.

ATAA Liderlik Konferansı'nın fotoğraflarını goodmorningturkey.com sitesinden Berkay Demirkan'ın objektifinden burdan görebilirsiniz.