New York Gezici Konsolosluk Hizmeti Rochester ve Tampa'ya da Ulaşacak

Perşembe, 12 Eylül 2013 19:00 Facebook'ta Paylaş
New York Başkonsolosu Levent Bilgen, başkonsolosluk çalışanları ile New York Başkansolosluğu yeni hizmet binası tanıtıldı. 1. Avenue 46. Cadde'de yer alan eski hizmet binası yıkılıp yerine yeni bina yapılacağı için taşınan New York Başkonsolosluğu yeni hizmet binası Başkonsolos Levent Bilgen tarafından tanıtıldı. 3. Avenue 50. Cadde'de yer alan konsolosluk binasında konsolosluk işlem bölümü, başkonsolos ve yardımcıları 28. katta, ataşelikler ve toplantı salonu ise 5. katta yer alıyor. Konsolos yardımcıları Ayten Eler, Tuba Tola Turgut, Ticaret Ataşesi Serhan Kara, Din Ataşesi Süleyman Duman, Sağlık Ataşesi Prof. Dr. Adnan Çinal'in de katıldığı tanıtım toplantısında binada günde 100'e yakın vatandaşa yüz yüze, 100'e yakın posta, 100'e yakın da telefonda talep aldıklarını söyleyen Başkonsolos Bilgen, işlemlerin yapıldığı kata bir şikayet ve dilek kutusu koyduğunu ifade etti.


Geçen yıl olduğu gibi bu yılda gezici konsolosluk hizmetine devam edeceklerini kaydeden Bilgen, bu yıl Rochester ve Tampa'yı da listeye ekleyeceklerini söyledi. Geçtiğimiz yıl Atlanta, Miami ve Levittown,PA'da gezici konsolosluk hizmeti verdiklerini ve vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaştıklarını vurgulayan Bilgen, ''Miami'den dört kişilik bir ailenin New York'a pasaport işlemi gelmesi için en az 3 bin dolar masraf yapması gerekiyor. Oysa biz bu yolla hem vatandaşlarımızla tanışıp kaynaşma hem de sorunlarını kendi şehirlerinde çözme imkanı buluyoruz,'' diye konuştu.

Birleşmiş Milletler toplantısına katılmak üzere New York'a gelecek Cumhurabaşkanı Gül için eski konsolosluk binasının geçici olarak basın mensuplarının da hizmetine sunulacağını dile getiren Bilgen, başkonsolukta çalışanlarla birlikte basın mensuplarına poz verdi.