Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) 240 İmam Yasası’na Karşı

Cumartesi, 05 Ekim 2013 03:29 Facebook'ta Paylaş
New York merkezli Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), Batı Trakya’daki camilerde atanmış müftülere bağlı olarak 240 din görevlisinin atanmasını öngören 3536/2007 sayı ve tarihli yasa ile bu yasada Ocak 2013 tarihinde yapılan ek düzenlemenin din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olduğunu ifade etti. Dün yapılan açıklamada TADF, Batı Trakya Türk Azınlığı’na destek vermek için harekete geçeceklerini ve ikili ve uluslararası anlaşmaları ihlal eden bu yasaya karşı uluslararası bir mektup yazdığını açıkladı.
 
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF), 3536/2007 sayı ve tarihli yasada yapılan ek düzenlemeye olan tepkisini göstermek amacı ile bir mektup hazırlayarak Amerika’daki Türk kuruluşları dahil pekçok uluslararası örgüt ve sivil toplum kuruluşuna gönderdi. TADF’nin bünyesinde Balkan Türkleri Amerika Derneği’ni de bulundurduğunu belirten mektubunda TADF Başkanı Ali Çınar, Yunanistan’ın Batı Trakya Türk Azınlığı’nın haklarına uluslararası hukuk çerçevesi içinde saygıyla yaklaşması gerektiğini belirtti.
 
Batı Trakya Türk Azınlığı’na ve Balkanlar’da yaşayan Türklere büyük bir önem verdiklerini belirten TADF Başkanı Ali Çınar,  Batı Trakya Türk Azınlığı’na destek vermek amacı ile hazırlanan mektubun başta uluslararası insan hakları kuruluşları olmak üzere Amerikan Kongre Üyeleri, Amerikan medyası ve kamuoyu  ile paylaşılacağını belirtti.
 
ABTTF ve TADF kardeş kuruluşlar olacak
 
Yapılan görüşmelerde ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Balkan Türklerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen TADF Başkanı Ali Çınar’a Yunanistan’daki Batı Trakya Türk Azınlığı’na gösterdikleri ilgi için teşekkür etti. Yunanistan’daki Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarına gösteren TADF ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyleyen ABTTF Başkanı, TADF ile işbirliği içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını aktarmak istediklerini belirtti.
 
TADF Başkanı Ali Çınar ise “Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun Türk Dünyasının her türlü sorununa sahip çıkarak kardeş kuruluşlar ile ortak çalışmalar yapmak sorumluluklarımız arasındadır.” dedi. Ali Çınar, ABTTF’yi ayrıca 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü New York’ta yapılacak Türk Günü Yürüyüş ve Festivaline davet etti.