Brooklyn Nets Türk Şovuna Ev Sahipliği Yaptı

Salı, 05 Kasım 2013 22:21 Facebook'ta Paylaş

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından ikincisi organize edilen NBA Türk Şovu'nda Brooklyn Nets - Utah Jazz maçında 400'e yakın Türk Amerikalı bir araya geldi. Brooklyn Nets'in yeni sahası Barclays Center'daki maçta Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET folklor takımı da maç öncesi bir gösteri yaptı. Brooklyn Nets ve Utah Jazz sahaya çıkmadan önce maçtan önce seçilen Türk çocuklarla tokalaştı. Ayrıca 20 çocuk Amerikan milli marşı okunduğu sırada basketbolcularla birlikte sahada yer aldı. Sahadaki dev ekrandan çocukların  görüntüleri salona yayınlandı.


Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu maç öncesi gelenlere t-shirt ve bayrak dağıttı. Maç için yaklaşık 3 aydır hazırlandıklarını söyleyen Türk Amerikan Dernekleri Başkanı Ali Çınar, iki yıllık görev süreleri içinde bir ilke daha imza atmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi folklor ekibinin şov için özel olarak geldiğini ve 20 bine yakın Amerikalı'ya Türkiye tanıtımı yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydeden Çınar, önümüzdeki yıllarda bu şovların geliştirilerek devam ettirilmesinin en büyük arzuları olduğunu ifade etti. Organizasyonda emeği geçen TADF icra kurulu üyeleri Cemil Özyurt, Hicri Ataş, Mustafa Turan ve Hakan Karalok'a teşekkür eden Çınar, ekip olarak güzel bir organizasyona daha imza attıklarını vurguladı. Maç öncesinde de Türkiye ile tanıtım yazıları ve videoları da stadtaki scoreboard'tan yayınlandı.

Brooklyn Nets yetkilileri de daha önce farklı etnik kökenden toplumları ağırladıklarını, New York'ta yaşayan Türk Amerikalılarla ilk kez bir organizasyonda bir araya geldiklerini belirttiler. New York'un zengin etnik kültürünü Barcley Center'a taşımaktan mutluluk duyduklarını ifade ettiler. 

Maç için Amerika'daki en büyük Türk taşıma şirketi Turkon, Genel Müdür Mustafa Merç ve tüm çalışanları ile maçta hazır bulunurken, Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Celal Seçilmiş de etkinliğe destek verenler arasındaydı.

NBA'deki Türk şovları ilk olarak Los Angeles'ta Salih Eroğlu tarafından başlatılmış, daha sonra Washington, DC'de ATA-DC derneği tarafından gerçekleştirilmişti. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu daha önce de Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu'nun karşı karşıya geldiği maçta Türk toplumunu organize etmiş ve Nets-Orlando Magic maçını seyrettirmişti. Maçı ev sahibi Brooklyn Nets 104-88 kazanırken, Utah Jazz için forma giyen Enes Kanter, 21 sayı ile oynadı ve takımının en skorer ikinci oyuncusu oldu.