Türk-Amerikan İş Konseyi: Türkiye’ye Amerikan Yatırımını Artırmaya Kararlıyız

Cuma, 08 Kasım 2013 11:24 Facebook'ta Paylaş
DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi (TAIK) tarafından düzenlenen 7. Türkiye Yatırım Konferansı, T.C. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımları ile 7 Kasım 2013 Perşembe Günü 09.30-17.00 saatleri arasında New York’ta Citibank ev sahipliğinde gerçekleşti. ABD ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek amacıyla yapılan konferans, New York Menkul Kıymetler Borsası işlem salonunda gerçekleştirilen üst düzey bir resepsiyonla sona erdi.

Açılışı Citi Group CEO’su Michael Corbat tarafından yapılan Konferansın kapanışı ise American Turkish Society (ATS) tarafından düzenlenen geleneksel Gala etkinliği ile New York Borsası’nda yapıldı. Gala’ya T.C. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanısıra, ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker da katılım sağladı.

Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Haluk Dinçer, konferansı sunum konuşmasını yaparken, TAİK olarak New York’taki Türkiye yatırım konferanslarını yedi yıldır düzenlediklerini, küçük çapta başlayan bu konferansların artık tüm Wall Street’in takvimine işaretlediği önemli organizasyonlardan birine dönüştüğünü belirtti. Dinçer sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, sağlam bankacılık sektörü ile istikrarlı ekonomisi sayesinde küresel krizin etkilerini diğer ülkelere göre daha az hissetti. Biz de TAİK olarak Türkiye’nin bu etkileyici hikayesini Amerika’da anlatmaya devam ediyoruz. İki ülke arasındaki yatırım akışlarına yeni bir ivme kazandırmak için düzenlediğimiz bu konferanslara başladığımızda, global ekonomiyi adeta felç etmiş bir krizin ortasında Türkiye’nin güçlü yanlarını nasıl en iyi şekilde kullanabileceğimizi bulmaya çalışmıştık.  Yıllar boyunca, Türkiye’nin bölgede en iyi fırsatları sunan ve en sağlam büyüme gerçekleştiren tek ekonomi olduğunun altını çizdik. Burada da görüyoruz ki ABD’deki yatırımcılar, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ve iş ilişkilerinin potansiyelinden büyük heyecan duymaktadırlar.”

Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu: “Citi olarak Türkiye’nin eşsiz coğrafisi, dinamik ve istikrarlı ekonomisi ile çok uluslu şirketler için her geçen gün daha da önemli bir merkezi bölge üssü olduğuna inanıyor, 2013 Türkiye Yatırım Konferansı’na evsahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Citi, geçtiğimiz sene Türkiye’de müşterilerine yüksek katma değer sağlayabileceğine inandığı kurumsal ve ticari bankacılık faaliyetlerine odaklanma yönünde stratejik karar almıştır. Citi’nin Türkiye’de önümüzdeki dönemde finansal kurumlar, kurumsal ve ticari firmalara yönelik faaliyetlerini arttırmaya yönelik taahhüdü devam etmekte olup, tüm paydaşlarımıza global erişim sağlamak üzere müşterilerimiz ile birlikte işbirliği içerisinde çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Yatırım Konferansı’nda T.C. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuşmasında 2007’den beri yaklaşık 4,7 milyon kişi için istihdam yarattıklarını belirterek, bölgesel konularda birlikte çalışmaya devam etmenin önemi üzerinde durdu.

ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: “ABD ve Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin birçok yönden geliştiğini ve her iki ülkenin karşılıklı olarak birbirine yatırım yapmakta olduğunu ve Obama yönetiminin 2009 yılında göreve gelmesinden bu yana ülkelerimiz arasındaki ticaretin yüzde 75 arttığını belirtti. İleriye dönük olarak, iki ülkenin özel sektörlerinin önemli bir göreve sahip olduğunu ve hükümetlerini daha ileri düzeyde ticari ortaklıklara yönelmeye teşvik etmeleri gerektiğini belirtti. Uzun vadeli politik ve ekonomik dostluğumuzu daha da ileriye götürmek, aradaki bağları daha da kuvvetlendirmek için çalışacaklarını sözlerine ekledi.
 

Türkiye’nin öncü işadamları ABD’li yatırımcılarla buluştu

Borsa İstanbul'da işlem gören Türk firmaları ile Amerikan finansal yatırımcıları buluşturmak amacıyla düzenlenen Konferansa, Türk-Amerikan İş Konseyi (TAIK) Başkanı Haluk Dinçer, TAIK Başkan Yardımcısı ve Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu’nun yanısıra; Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, Turk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani, Akfen CEO’su Süha Güçsav, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Yapıkredi Genel Müdürü Faik Açıkalın, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Numan Bek ile Koç Holding, Arçelik, Ford Otosan, İş Yatırım, Bank Pozitif, GE gibi firmaların üst düzey yöneticileri katılım sağladı.