Twitter Halka Açıldı, Türk-Amerikan Dostluğu Pekişti

Cuma, 08 Kasım 2013 11:28 Facebook'ta Paylaş
Amerikan Türk Cemiyeti, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri dün gece New York Menkul Kıymetler Borsası işlem salonunda düzenlediği görkemli gala gecesiyle kutladı. Gecenin onur konukları ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ve Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, her iki ülkeden üst düzey yöneticilerin yer aldığı 200 kişilik bir katılımcı kitlesine konuşma yaptı. Etkinliğin Twitter'ın borsaya açılışı ile aynı güne denk gelmesi de davetliler arasında Twitter üzerine esprilere konu oldu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı konuşmada, ABD ile ticaret ve yatırım bağlarını geliştirmenin ve bölgesel konularda birlikte çalışmaya devam etmenin önemi üzerinde durdu. ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker yaptığı açıklamada, “ABD ve Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin birçok yönden geliştiğini ve her iki ülkenin karşılıklı olarak birbirine yatırım yapmakta olduğunu ve Obama yönetiminin 2009 yılında göreve gelmesinden bu yana ülkelerimiz arasındaki
ticaretin yüzde 75 arttığını belirtti. İleriye dönük olarak, iki ülkenin özel sektörlerinin önemli bir göreve sahip olduğunu ve hükümetlerini daha ileri düzeyde ticari ortaklıklara yönelmeye teşvik etmeleri gerektiğini belirtti. Uzun vadeli politik ve ekonomik dostluğumuzu daha da ileriye götürmek, aradaki bağları daha da kuvvetlendirmek için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Yaptığı açıklamada “ülkelerimiz arası işbirliğini vurgulamak ve daha da derinleştirmek için Bakan Pritzker ve Bakan Şimşek’i ağırlamaktan onur duyduklarını” belirten Amerikan Türk Cemiyeti Başkanı Murat Köprülü, galanın Twitter’in New York borsasında halka arzıyla aynı zamana denk gelmesinden
ötürü ayrıca duydukları memnuniyeti dile getirdi, ve “Türkiye Twitter’i seviyor,” dedi. Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in (TKC) CEO’su Süreyya Ciliv ise “Amerikan Türk Cemiyeti’nin 65. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Türkiye ve ABD, aralarında on yıllardır devam eden köklü ilişki ve işbirliğinden çok fazla şey kazandılar. İki ülke ilişkilerinin gelişmesinin, her iki toplumun da ekonomilerini güçlendireceğine ve refah düzeylerini artıracağına inanıyoruz. Biz, hem Borsa İstanbul’a hem de New York Stock Exchange’e kote ilk ve tek Türkiye şirketi olarak Turkcell’i Türkiye ve Amerika ekonomileri arasında bir köprü olarak görüyoruz. Turkcell takımı olarak bu tarihe dayanan ilişkinin güçlü bir aktörü olmaktan gurur duyuyoruz,” dedi.

Cemiyetin her sene düzenlediği galanın iki ülke arasındaki bağlarının güçlenmesine yardımcı olduğunu belirten Amerikan Türk Cemiyeti Genel Müdürü Selen Uçak, “Cemiyetimiz 65. Yıldönümü gibi önemli bir dönüm noktasına yaklaşırken, dostlarımız ve destekleyicilerimiz ile dünya finans piyasalarının merkezinde gerçekleştirdiğimiz bu dinamik kutlama için daha güzel bir ortam olamazdı,” şeklinde konuştu.

New York Borsasında ilk ve tek Türk şirketi olarak yer alan Turkcell’in, mekan sponsoru olarak gecenin gerçekleşmesinde büyük katkısı oldu. Gala gecesine ABD‐Türk ortaklığını teşvik etmek ve Amerikan Türk Cemiyeti’nin çabalarına destek vermek isteyen kişi ve kurumlar katıldı. Katılan isimler arasında urkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Amerikan Türk Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri Murat Köprülü, Lawrence M. Kaye, Haluk Dinçer, Laurence Pettit, Metin Negrin ve Dr. Tamer Seçkin; Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Zafer; Coca‐Cola Şirketi, AIG, Sabancı Holding, İstanbul Finans Merkezi Girişimi üst düzey yetkilileri bulunuyor. Ayrıca, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik ve Başkonsolos Levent Bilgen de konuklar arasında yer aldılar.