Whole Foods Organik Market Zinciri, Chobani Satmayacağını Duyurdu

Perşembe, 19 Aralık 2013 16:10 Facebook'ta Paylaş
Turk Avenue - Amerika'nın en büyük organik süpermarket zincirlerinden Whole Foods Market, 2014'ten itibaren Chobani yoğurt satmayacağını açıkladı. Şirket, genetiği ile oynanmamış (GDO) daha fazla ürüne raflarında yer açmak istediklerini gerekçe gösterdi. Bazı müşterileri Chobani'nin ürettiği yoğurtlarda kullandığı sütleri GDO'lu yemlerle beslenen ineklerden elde ettiği gerekçesiyle şikayetçi olmuştu. 1980'de Austin, Texas'ta kurulan ve 365 lokasyonda faaliyet gösteren Whole Foods, daha fazla GDO'suz ve organik seçkin yoğurt markasını satacağını duyurarak müşterilerine geniş bir yelpazede yüksek kalitede yoğurt satmayı vaat etti. 

Yunan yoğurdu olarak bilinen yoğurt türüne gösterilen ilginin her geçen gün arttığına dikkat çekilen açıklamada, Yunan yoğurdu üreten üreticileri daha  fazla seçenek sunmaları konusunda uyardıkları kaydedildi. Chobani de yaptığı açıklamada sınırlı sayıdaki Whole Foods marketine dağıtım yaptıklarını, kendileri için önemli bir ortak olduğunu, yoğurtlarında sadece doğal karışımlar kullandıklarının altını çizdi.

Geçtiğimiz yaz aylarında genetiği ile oynanmış ürünlere karşı kampanyalar yürüten aktivist gruplardan GMO Inside, süt elde ettikleri ineklerin GDO'lu yemlerle beslendiği gerekçesiyle Chobani'den reklamlarında kullandığı 'doğal' ve 'gerçek' sloganlarını pazarlama yaparken kullanmamasını istemişti. Chobani Temmuz ayında, aktivist gruba verdiği cevapta, Amerika'da yetiştirilen soya ve mısırda GDO'nun genelde bulunduğunu, ancak ürettikleri ürünlerde genetiği ile oynanmış herhangi bir ürün kullanmadıklarını açıklamıştı. Beslenme ile ilgili dile getirilen sorunun 875'ten fazla çiftlikte beslenen 78 bin inekle ilgili olduğu kaydedilmişti.