Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü'ne Atandı

Salı, 31 Aralık 2013 01:43 Facebook'ta Paylaş
Ukrayna’da görev süresi dolan Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, başkent Kiev’den ayrıldı. Büyükelçi ve ailesi, Azerbaycan’ın Ukrayna Büyükelçisi Eynullah Medetli, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ve büyükelçilik mensupları tarafından Kiev Borispol Havalimanı’nda uğurlandı.

Ukrayna’dan ayrılmadan önce Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) iki yıllık görev süresini değerlendiren Büyükelçi Samsar, "Bu iki yıl süresi zarfında oldukça yoğun, bana göre de başarılı bir dönem geçti. Çünkü stratejik ortaklığın sağlandığı 2010 senesinden sonra, üç tane üst düzey stratejik konsey toplantısı yapılması bunun bir göstergesidir. Aynı şekilde, vize muafiyeti anlaşmasının yürürlüğe girmesi, son dönemde de kalış süresinin iki aya çıkması, Türkiye’ye gelen Ukraynalı turist sayısının yüzde 20 artarak 750 bine ulaşması, aynı zamanda serbest ticaret anlaşmasının neticelenmesinde son aşamaya gelmemiz, bu ilişkilerin ne kadar verimli geçtiğini gösteriyor." dedi.

Ukrayna ile Türkiye’nin tarihi bakımdan da birbirine çok yakın iki komşu ülke olduğunun altını çizen Büyükelçi Samsar, yeni gelen büyükelçinin de aynı şekilde bu ilişkileri daha da üst düzeye çıkaracağına emin olduğunu söyledi.

Görev süresi boyunca kendisine destek olan ve büyükelçiliğe yakınlık gösteren bütün vatandaşlara teşekkür eden Samsar, atandığı Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü görevinde de Ukrayna ve buradaki Türk vatandaşlarına ilgisinin devam edeceğine kaydetti. (CHA)