ABD'de İslami Dini Günlerin Tatil Kampasında 38 Bin İmza Eksik

Perşembe, 16 Ocak 2014 14:48 Facebook'ta Paylaş
Beyaz Saray'ın resmi internet sayfasında Müslümanların dini günlerinin ABD'deki okullarda tatil sayılması için açılan imza kampanyasında son saatlere girildi. Ancak halen 38 binden fazla imza eksik. 17 Aralık'ta imzaya açılan dilekçenin Beyaz Saray yetkilileri tarafından ele alınabilmesi için 17 Ocak 07.00'a kadar 100 bin imza toplanması gerekiyor. Türk Amerikan toplumu ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya üzerinden hız kazandırdığı kampanya çerçevesinde toplanan imza sayısı TSİ 23.00 itibarıyla 61,165 ulaştı.

Müslümanların tatil günlerinin ülke çapında resmen tanınmasının talep edildiği dilekçenin açıklama kısmında şu ifadeler yer alıyor:

"Amerika Birleşik Devletleri'nde Müslümanların artan nüfusu ile Müslümanların tatil günlerinin de ülke çapında okullar tarafından tanınmasının zamanının geldiğine inanıyoruz. Ne yazık ki birçok Müslüman aile, çocuklarının eğitimi ve kendi dini yükümlülükleri arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Müslüman okul çocukları ve çalışanları da okullardaki diğer inançların takipçilerine tanınan aynı haklardan yararlanmayı hak ediyor. Başkan Barack Obama'yı bu dilekçeyi desteklemeye ve toplumun kapsayıcılığını geliştirmeye çağırıyoruz."

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
ABD'de isteyen herkes, www.whitehouse.gov adresindeki dilekçe (petition) bölümünden, gündeme getirmek istediği herhangi bir konu hakkında imza kampanyası başlatabiliyor. Konuyla ilgili Beyaz Saray'ın resmi internet sayfasında şu bilgiler yer alıyor:

"Gerekli imzanın toplanması durumunda, kampanyanın kapanmasının ardından, Beyaz Saray'daki ilgili çalışanlar konuyu gözden geçirerek konu ile ilgili uzmanlara aktarır. Netice itibarıyla da resmi bir cevap yayınlar."

Resmi bir kural olmasa da bazı dilekçelere ABD Başkanı bizzat cevap verebiliyor. Kampanyaya https://petitions.whitehouse.gov/petition/support-movement-having-muslim-holidays-recognized-school-year-throughout-united-states-america/wR6RCfzn adresinden destek olunabiliyor. (hürriyet.com.tr)