Midnight Express'in Kahramanı Bir Kez Daha Özür Diledi

Perşembe, 27 Şubat 2014 12:02 Facebook'ta Paylaş
Turk Avenue - İstanbul'da uyuşturucu kaçırdığı sırada yakalandıktan sonra hapse düşen ve hapiste yaşadıkları Midnight Express filmine konu olan Amerikalı Billy Hayes, filmde yansıtılan Türkiye imajı için bir kez daha özür diledi. New York'ta Off Broadway'de oynayan Midnight Express Ride oyunu sonrasında Türk Amerikan toplumunun önde gelen isimleri ile buluşan ve iki saate yakın sohbet eden Hayes ve eşi, kendisinin yönetmene verdiği hikaye ile filme çekilen konunun çok farklı olduğunu belirtti. Hayes, ''Türk toplumunu ve Türkiye'yi çok seviyorum. Filmin bu şekilde Türkiye imajını sarsacağını bilseydim, hikayeyi onlara vermezdim,'' dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu üyesi Ali Çınar, Türk Amerikan toplumunun aktif isimlerinden Dr. Hakan Karalok, İbrahim Kurtuluş ve Mustafa Turan'la bir araya gelen Hayes, tek kişilik oyunu hakkında da bilgi verdi. Türkiye karşıtı bir oyun olmadığının altını çizen Hayes, dünya turnesine çıkmak istediğini söyledi. Görüşmeyi kendi facebook hesabında paylaşan Ali Çınar, ''Dün akşam Off Broadwayde gösterilen, Midnight Express Ride oyunu sonrası Billy Hayes ve eşi ile 2 saat beraber olduk. Aslında tahmin ettigimizin tersine hem tek kişilik oynadığı yeni oyun Türkiye'yi karalayıcı değildi. Gecenin sonunda güzel adımların atılacağına ve Billy Hayesin samimi ve içten olduğuna inandık,'' dedi.

Görüşmede yer alan Mustafa Turan da, ''Hiç bir hatayı düzeltmekte geç kalınmaz. Kendisi bu konuda yıllardır çok rahatsız olduğunu belirtti. 7 yıl önce Türkiye'ye gittiğinde de bunu bildirdi. Türk-Amerikan toplumu olarak, bizler de bu konularda daha aktif olarak yanlışları düzeltmek için sorumluluklar almamız gerek. Daha önce Amerika'daki Türk topluluğundan çok fazla bir yaklaşım görmediği için hataları düzeltme çalışmasında zorluk çektiğini belirtti. New York Times'ın haberindeki "Filmdeki Yanlışları Düzeltiyor" başlık bile bunı doğrular nitelikte,'' dedi. 

Mart 2007'de ünlü reklamcı Alinur Velidedeoğlu'nun Cann Film Festivali'nde karşılaştığı Hayes, Velidedeoğlu'nun kişisel kamerasına konuşmuş, filmin Türkiye'nin imajına verdiği zarardan ötürü özür dilemişti.
Görüşme sonrası İbrahim Kurtuluş yanında getirdiği Türk bayrağı eşliğinde Billy Hayes'le birlikte fotoğraf çektirdi.