Hamdi Ulukaya, Chobani Hisselerini Satıyor

Pazartesi, 10 Mart 2014 22:55 Facebook'ta Paylaş
Turk Avenue - Amerika'da 2007'de pazara girdikten sonra kısa sürede 1 milyar dolarlık satış hacmine ulaşan Chobani'nin azınlık hisselerinin satışı için görüşmeler yapıldığı açıklandı. Bank of America Corp ile birlikte şirketin yüzde 20 hissesini satmak için anlaşma yapan Chobani, perakende pazarına iş yapan şirketler ve özel equity firmaları ile görüşüyor. Hisselerin 2.5 milyar dolar civarında bir değere satılması planlanıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren ve adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, şirketin daha önce halka açılmayı düşündüğünü, pazarda rekabetin artması ile birlikte gözünü halka arzdan hisse satışına yöneldiğini kaydetti.

Reuters'ten Olivia Oran'ın haberine göre 2005 yılında Kraft'ın South Edmeston, NY'ta kapanan yoğurt fabrikasını ayağa kaldırarak Amerika'nın bir numaralı Greek Yogurt markasını yaratan Hamdi Ulukaya, şirketin satışını 2013'te yüzde 30 artışla 1 milyar dolara çıkardı.

Eylül 2013'te küf çıktığı için piyasadaki bazı yoğurtları geri çağıran ve Aralık ayında Whole Foods Market'in Chobani satmama kararı şirketle ilgili negatif haberler çıkmasına neden olmuştu. Bir şirket yetkilisi, Chobani'nin yüzde 0.5 oranında bir paya sahip olduğu Whole Foods'tan çıkmasının şirkete büyük etki yapmayacağını söyledi.

Yunan sitili yoğurt pazarı Amerikan yoğurt pazarının yüzde 40'ını oluştururken, piyasanın büyüklüğü Mintel araştırma firmasına göre 7.4 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Chobani, pazarda Danone SA'nın Oikos ve General Mills'in Yoplait markaları ile mücadele ediyor.