Bursa-New York Tekstil Seferberliği

Salı, 15 Nisan 2014 23:24 Facebook'ta Paylaş

Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (URGE) proje desteği dahilinde New York programına katılan firmalar, Amerika ev tekstili, iplik, konfeksiyon alıcıları ile buluştu. Bursa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren sekiz tekstil firması ikili iş görüşmelerinde bulunmak ve iş imkanlarını geliştirmek üzere New York ve Washington, DC kapsamlı bir iş gezisi düzenledi.Zorlu Grubundan Korteks Mensucat, ADOKSAN Tekstil, Gülcemal Tekstil, Harput Tekstil, Jage Tekstil, Reisoğlu İplik ve Mensucat, Safran ve Savcan tekstil firmaları alıcı firmalarla bir araya geldi. İki günlük New York programı kapsamında Amerikan tekstil dünyasının kalbi konumundaki Garment District ve Textile Building merkezinde incelemelerde bulunan tekstilciler, Amerika tekstil pazarı hakkında bilgi aldı.

Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (URGE) proje destek programı dahilinde ABD’ye gelen firmalar, tekstil firma sahipleri, temsilcileri ve yöneticileri ile görüşmelerde bulundu.
         
Bursa’da faaliyet gösteren tekstil kümelenmesini oluşturan STRATEKO Danışmanlık ve New York merkezli Team of America Consulting, firmaları Amerikalı partnerleri ile buluşturdu. Son 10 yıldır Amerika pazarından uzak kalan Türk teksil firmalarının son dönemde Amerika pazarına yeniden ağırlık verdikleri dikkat çekiyor.

Firmaların ABD pazarındaki stratejilerinin ne olması gerektiği ve sektörün mevcut durumu ise New York Fashion Institute Dekanı Steven Frumkin, Blackspade US Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Karavelioğlu, Stella Sourcing LLC kurucusu Aydın Çubukcu tarafından katılımcılara aktarıldı. ABD’nin en ünlü avukatlık firmalarından Herrick, Feinstein LLP’in konferans salonudaki etkinlikte New York eski Kongre üyesi Michael McMahon, Herrick, Feinstein partnerlerinden Lawrence Kaye ve John Rogers tekstil sektörü ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

50’ye yakın Amerika’da faaliyet gösteren firma temsilcisinin ziyaret ettiği etkinlikte, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmalar birebir görüşme imkanı buldu. Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği gezi kapsamında firmalar görüşme yaptıkları firmaları tek tek kayıt altına alındı.