Fenerbahçe USA Derneği Türkiye Çıkarması

Salı, 29 Nisan 2014 11:11 Facebook'ta Paylaş

2001 yılında New York merkezli kurulan ve yurt dışındaki en aktif taraftar derneklerinden biri olan Fenerbahce USA bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye bir ziyaret gerçekleştirdi. İlk olarak Anıtkabiri ziyaret eden heyet, Fenerbahçe Spor Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım, Başkanvekili Abdullah Kığılı, Asbaşkan Mithat Yenigün, eski asbaşkan Ali Koç olmak üzere bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Rizespor maçı sonrası stadta gerçekleştirilen şampiyonluk kutlamasına da katılan yönetim kurulu üyeleri, ziyaretlerde Fenerbahce USA tarafından özel olarak hazırlanan polar, t-shirt ve şapkalardan hediye etti.Heyette Fenerbahce USA Başkanı Ömer Ekinci, Divan Kurulu Başkanı Turgay Kadıoğlu, Basın Sözcüsü Mehveş Koçak, Yönetim Kurulu üyeleri Bilgehan Parlak, Fatih Akarsu, Osman Nuri Kır hazır bulundu. Anıtkabir ziyaretine Ankara Fenerbahçeliler Derneği de eşlik etti. Fenerbahçe USA Derneği Başkanı Ömer Ekinci, Mustafa Kemal Atatürk mozelesine çelenk koydu. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Ekinci, Anıtkabir defterini imzaladı.

Fenerbahçe USA Derneği ve Ankara Fenerbahçe Derneği heyeti birlikte Misak-ı Milli Müzesini gezdi. Daha sonra Anıtkabir Komutanı Piyede Albay Muzaffer Taytak ile görüştü. Taytak\'a Fenerbahçe USA Derneği rozeti taktı, ayrıca derneğin şapkası ve tişörtünü hediye etti. Albay Taytak ise dernek adına Ömer Ekinci\'ye Anıtkabir ziyaretinden dolayı Atatürk resmi bulanan Anıtkabir hatırası bir tabağı verdi.

Görüşmede Anıtkabire bir çok Fenerbahçelinin geldiğini söyleyen Taytak çok uzaklardan Fenerbahçe USA Derneğinin bu anlamlı ziayertinden mutluluk duyduklarını dile getirdi. Anıtkabir tarihi hakkında bilgi veren Taytak, Anıtkabir\'deki ilk bayrak direğinin Amerikalı bir Türk tarafından gönderildiğini anlattı.

Anıtkabire 9 Kasım 1950\'de dikilen ve 63 yıldır Türk bayrağının dalgalandığı eski bayrak direği, Amerika\\\'da yaşayan işadamı Türk Nazmi Cemal tarafından üretillip Anıtkabir\'e hediye edilmişti. Zamanında Avrupa kıtasının en uzun bayrak direği olan direk, 2013 yılında yenilenelerek hatıra olarak saklanmaya devam ediyor.