Rhode Island, 19 Mayıs'ı Pontus Rumlarını Anma Günü İlan Etti

Pazartesi, 25 Mayıs 2015 09:44 Facebook'ta Paylaş

Rhode Island GreekRhode Island eyalet senatosu 1914-1922 yılları arasında Osmanlı Devleti'nin 353 bin Pontus Rum'unu soykırıma uğrattığı iddiası ile Senato'dan 19 Mayıs'ı Yunan Pontus Rumları'nı Anma Günü olarak öneren yasa tasarısını kabul etti. Eyalet Senatörleri Leonidas Raptakis [D], Hanna Gallo [D], Gayle Goldin [D], Teresa Paiva-Weed ve Dennis Algiere [R] sponsorluğunda senatoya sunulan yasa, oylanarak kabul edildi. Yasa tasarısında 1914-1922 yılları arasında Osmanlı Türkleri'nin sistematik olarak 353 bin Rum ve 1 milyon Ermeni'yi öldürdüğü, sürgüne gönderdiği, açlığa mahkum ettiği iddia edildi. Osmanlı Devleti'nin yanı sıra Kemal Atatürk'ün neo-Türkleri sürgün, açlık ve kırıma karıştığı savunuldu.

1914-1922 yılları arasında Kemalizm akımınının olmadığı gerçeğini bilmeyen Senatörler'in, ilgili yasa tasarısına ''Kemals Neoturks'' ibaresini eklemeleri de dikkat çekti.

Amerika'daki Türk toplumu da çıkan yasaya ilk tepkisini gösterdi. Amerikan Türk Asemblesi Derneği'ne bağlı Güney New England Türk Amerikan Derneği adına senatörlere bir yazı gönderen Bülent Doğruyol, soykırımın yasal bir tesim olduğunu ve uluslararası mahkemeler tarafından karar verilmesi gerektiğini belirterek, her hangi bir kanıt olmaksızın alınan kararın tüm bir ulusu suçladığının altını çizdi.    

Senato'da kabul edilen yasanın aksine 1919-1922 yılları arasında Türk topraklarının Yunanlılar tarafından işgal edildiğini kaydeden Doğruyol, Türkiye'nin batısının Yunanlılar tarafından yakılıp yıkıldığını, masum insanların öldürüldüğünü vurguladı. Rhode Island'ın Türkiye'nin en büyük 3. ticari partneri olduğunu da kaydeden Doğruyol, yasanın tekrar gözden geçirilmesini istedi.