Referandum, AB İle İlişkilerde Yeni Dönemi Başlatabilir

Salı, 04 Nisan 2017 08:33 Facebook'ta Paylaş

Faruk Sen Türkiye-AB ilişkilerini Referandum süreciyle birlikte değerlendiren TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, konuyla ilgili olarak 9 maddelik tespitlerde bulundu. 16 Nisan sonrasi AB ile yeni bir dönemin başlayabileceğini kaydeden Şen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’nın yeni Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’i Türkiye’ye davet etmesininin iki ülkenin yararına olduğunu söyledi. AB’nin Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde taahhüt ettiği 6 milyar Euro’nun ödenmesi için de girişimlerde bulunmasının önemine dikkat çeken Şen, ''Demokratik bir seçim sonucu çıkacak neticeye göre Türkiye de Avrupa da tam anlamıyla saygı göstermeli'' dedi. Şen'in 9 başlıkta topladığı öneriler şöyle:  


1- Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yepyeni bir dönem başlayabilir. 16 Nisan'a kadar karşılıklı suçlamalar unutulmalıdır.
2- Almanya, Hollanda, Avusturya, Danimarka, İsveç ve Belçika ile yeni bir başlangıcın temelleri atılmalı ve karşılıklı önyargıların silinmesi sağlanmalıdır.
3- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mart sonunda Alman Cumhurbaşkanlığı görevine başlayan Frank Walter Steinmeier'i direkt olarak özellikle Türkiye ziyareti yapmaya çağırmalıdır. Bu Türkiye ve Almanya arasında iki tarafı da memnun edecek adımların atılmasını sağlar.
4- Avrupa Birliği, Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde 2016 yılı için 3 milyar, 2017 yılı için de 3 milyar olmak üzere toplam 6 milyar Euro'luk bir yardım sözü vermiştir. Bunun bugüne kadar ödenen miktarı 550 milyon Euro'yu geçmedi. Bu paranın bir an evvel Türkiye'ye gelmesi sağlanmalıdır.
5- Avrupa Birliği, Gürcistan ile Schengen Visesi'ni kaldırırken, bir-iki nokta yerine getirilmedi diye Türkiye'ye Schengen Vizesi'ni uygulamamalı ve kaldırmalıdır. Üzerinde durdukları Türkiye'deki terör yasası ile Fransa'daki terör yasasını karşılaştırdığınız zaman Fransa'dakinin çok daha sert olduğunu görürüz.
6- Türkiye, Ukrayna gibi büyük ülkeler Avrupa Birliği'ne ancak 7 yıllık yapılan bütçelere para konması sayesinde olabilirler. Mayıs ayında Avrupa Birliği 2020-2026 tarihleri arasında öngörülen 7 yıllık bütçeyi karara bağlayacaktır. Bu bütçenin toplamı 998 milyar Euro olarak öngörülürken, şimdiden Batı Ukrayna için 35 milyar Euro'luk bir fon ayrılmıştır. Türkiye'nin de 2023 yılında o perspektifini gerçekleştirmek için en azından 40 milyar Euro'luk bir fon ayrılmalıdır.
7- Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki tam üyelik görüşmeleri çerçevesinde mümkün olduğu kadar yeni fasılların açılması ve açılan fasılların da tamamlanması gerçekleştirilmelidir.
8- Avrupa Birliği'nde yaşayan 5 milyon 600 bin Türk göçmen Türkiye ile AB arasındaki çekişmelerden büyük ölçüde zarar görmektedir. Bunların huzur içinde yaşaması için adımlar atılmalıdır.
9- AB ülkeleri Türkiye'ye gelecek AB'li turistlerin önünü açmalı, Dışişleri Bakanlıkları tarafından getirilen engellere veya önleyici tedbirlere son vermelidir.