ABD'de İlk Kez Bir Türk Ulusal Bir Bankanın Başına Geçti

Cuma, 12 Mayıs 2017 14:21 Facebook'ta Paylaş

H43C2443ABD’nin en genç finans profesörü ünvanına sahip olan ve First Republic Bank’ın üç yıl önce yöneticisi kadrosuna katılan Hafize Gaye Erkan, bankanın başkanlık görevine getirildi. Amerika’da yayınlanan TurkofAmerica dergisi tarafından da geçtiğimiz ay ‘’Amerika’nın En Etkin 40 Yaş Altı Türk’’ü seçilen Erkan, First Republic Bank’ta Kıdemli Başkan Yardımcısı, Chief Deposit Officer, Chief Investor Officer olarak görev yapıyordu.

Bankanın kurucusu ve CEO’su olan James H. Herbert II, Goldman Sachs’ta çalışırken tanıştığı Erkan’ı, yıllar süren uğraş sonucu First Republic Bank’a transfer olmaya ikna etmişti.  

Boğaziçi Üniversitesi’nden derece ile mezun olan Erkan, Ivy Leauge olarak anılan Amerika’nın üst düzey üniversitelerinden burs teklif aldı. Tercihini Princeton Üniversitesi’nden yana kullanan Erkan, okulda doktora yaptığı dönemde en kısa sürede doktora tezini tamamlayan öğrenci olarak tarihe geçti. Üniversite, Gaye’den sonra 236 yıllık doktora tez süresi prodesürlerini değiştirmek zorunda kaldı.

New York ve San Francisco’da dönüşümlü olarak yaşayan ve geçtiğimiz yıl tekrar New York’a taşınan Erkan, bankanın kurucusu Herbert’in çok değer verdiği ve desteklediği bir isim olarak biliniyordu.

Erkan, Amerika’nın En Etkin Türk’ü ödülünü de geçtiğimiz Mart ayında Herbert’in elinden almıştı. Erkan, üstte bankanın kurucusu James Herbert ile altta, TurkofAmerica Dergisi kurucu ortağı Cemil Özyurt ve TOA Consulting kurucu ortağı Cüneyt Gürkan'la birlikte.

 

H43C2323