TURKOFAMERICA Üstün Başarı Ödül Töreni Seçmeleri Başladı

Çarşamba, 10 Temmuz 2019 00:30 Facebook'ta Paylaş

TopluAmerika’da 2002 yılından beri yayımlanan ilk ve tek Türk Amerikan iş dünyası dergisi TURKOFAMERICA tarafından, kendi etnik değerlerini korurken, Amerika Birleşik Devletleri'nin de ekonomik, siyasi, kültürel ve sosyal alanda gelişimine katkıda bulunanlara verilmek üzere organize ettiği Üstün Başarı Ödülleri (Outstanding Achievement Awards, Heritage + Diversity + Legacy) başvuruları başladı. 2015 yılından beri farklı temalarda düzenlenen ödül törenlerinde ilk yıl Amerika'nın en etkin 50 Türk'üne, 2016 yılında Amerika'nın En Etkin 30 Türk kadınına, 2017 yılında 40 yaş altı 40 Türk-Amerikan gencine ve 2018'de de Türk dostu Amerikalılar'a ödül verilmişti. Bu yıl ki ödüller ise yaşadıkları topluma katkı sağlayan farklı etnik kökenden isimlere verilecek. Ödül alanlar Amerikalı Türkler'in dışında farklı etnik gruplardan alanında başarılı sağlayan isimlerden oluşacak. Kazananlar ödüllerini 15 Kasım'da Washington, DC'deki U.S. Chamber of Commerce binasında düzenlenecek törenle alacak.


Aday başvuruları 9 Temmuz'da başlayıp 15 Ağustos'ta sona erecek. TURKOFAMERICA Dergisi Kurucu Ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni Cemil Özyurt, bu yılki ödül temasını sadece Amerikalı Türkler olarak değil Amerikan toplumuna katkı sağlayan tüm etnik gruplara açtıklarına vurgu yaptı. Özyurt, törenlerin geçen yıllardan farklı olarak da bu yıl ilk kez Washington, DC'de gerçekleştirileceğini kaydetti.

Ödül töreninin organizasyonunu ise geçen yıllarda olduğu gibi TOA Consulting üstlenecek. TOA Consulting yöneticisi Jimmy Cüneyt Gürkan, ödül töreni ile geniş bir yelpazede başarılı insanı ödüllendireceklerini belirterek, bir farklılığa imza atarak töreni Başkent Washington, DC'nin en gösterişli binalarından biri olan Amerikan Ticaret Odası'nda yapılacağına vurgu yaptı.

Ödüller, geldiği etnik kökenin değerlerini korurken Amerikan yaşam tarzına da katkı sağlayanlara verilecek. Ödüller iş dünyası, akademi, profesyonel hayat, sanat, kültür, spor, müzik, medya, sosyal sorumluluk gibi alanlarda başarılı isimlere verilecek. Başvurular Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresine aday gösterilen kişiyi ve çalışmalarını anlatan dökümanların eşliğinde yapılabilecek. Adaylar kendilerini de aday gösterebilecek.

TAKVİM
Başvurular: 9 Temmuz - 16 Ağustos 2019
Seçici Komite Değerlendirme: 19-26 Ağustos 2019
Juri oylama: 26-30 Ağustos 2019
Anons: 2 Eylül 2019
Ödül Töreni: 15 Kasım 2019

1- ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLLERİ NEDİR?
Üstün Başarı Ödülleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan işadamından akademisyenine, girişimcisinden şirketine kadar değişik kategorilerde başarılı isimleri ödüllendirmek amacıyla düzenlenen bir yarışmadır.   

2- ÖDÜLLERİN HEDEFİ VE AMACI NEDİR?

Altyapısı TURKOFAMERICA Dergisi tarafından oluşturulan Üstün Başarı Ödülleri'ne yapılan başvuruların hepsi kendi alanında uzman komite üyeleri ve juri tarafından incelenecektir. Üstün Başarı Ödülleri’nin amacı, ABD genelinde başarıyı ödüllendirerek yeni nesillere örnek alabilecekleri isimleri ön plana çıkarmaktır.

3- ÖDÜLERİN ÖNEMİ NEDİR?
 Prestiji, kapsamı ve içeriği dikkate alındığında ABD’de yaşayan ve Amerikan toplumuna katkı sağlayan tüm etnik kökenlerin başarılılarının ödüllendirilmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Ödüller 2015 yılından beri olduğu gibi geleneksel olarak düzenlenen törenle verilecek, başarılı isimleri bir araya getirmek açısından da önemli bir misyonu üstlenecektir.

4- ÖDÜLLER HANGİ KATEGORİLERDE VERİLİYOR?
Ödül töreninde aşağıdaki kategorilerde verilecektir.

¥ Üstün Başarılı Start-up:
¥ Üstün Başarılı Girişimci: Ürettiği veya sağladığı servis, teknoloji ve ürünlerle farklılık yaratan veya yaratabileceği olası her kişi bu kategoriden aday olabilir.
¥ Üstün Başarılı İşkadını: Sahip olduğu şirketin ürettiği veya sağladığı servis, ürün ve teknolojiler ile belirli bir marka değeri yaratmış ve şirketinin gelişiminde önemli düzeyde pay sahibi olan işkadınları bu kategoriden aday olabilir.
¥ Üstün Başarılı İşadamı: Sahip olduğu şirketin ürettiği veya sağladığı servis, ürün ve teknolojiler ile belirli bir marka değeri yaratmış ve şirketinin gelişiminde önemli düzeyde pay sahibi olan işadamları bu kategoriden aday olabilir.
¥ Üstün Başarılı Vakıf:
¥ Üstün Başarılı Akademisyen: Fen ve sosyal bilimler alanında yaptığı çalışmalarla bulunduğu bölgede veya evrensel olarak bilimin ve insanlığın gelişimine katkı sağlamış yazar, düşünür, araştırmacı, bilimadamı ünvanına sahip her akademisyen bu kategoriden aday olabilir.  
¥ Üstün Başarılı Şirket:
¥ Üstün Başarılı Aktivist: Yaptığı çalışma ve aktivitelerle ön plana çıkan, toplumun sesini duyurmak için bireysel olarak zaman ve efor harcayan her birey bu kategoriden aday olabilir.    
¥ Üstün Başarılı Toplum Lideri:  Amerikan kamuoyunda ticari, sosyal ve kültürel entegrasyonu güçlendiren veya bu alanlarda aktif rol oynayan organizasyon, dernek ve vakıfların kurucu, yönetici veya üyeleri bu kategoriden aday olabilir.
¥ Üstün Başarılı Sosyal Sorumluluk Sahibi Şirket: 
¥ Üstün Başarılı Yılın Markası:
¥ Üstün Başarılı Profesyonel Yönetici: ABD’de kurulmuş veya faaliyet gösteren şirketlerde çalışan yöneticiler bu kategoriden aday olabilir.
¥ Üstün Başarılı Sanatçı: Müzik, resim, heykel, işleme, sahne ve gösteri sanatları veya buna benzer dallardan en az birinde performans sergileyen bireysel veya grup sanatçıları bu kategoriden aday olabilir.   
¥ Üstün Başarılı Genç: ABD’de yaşayan 25 yaşından küçük bilimsel, sanatsal, sportif veya sosyal alanlardan birinde başarıları ile dikkat çeken her birey bu kategoriden aday olabiir.
¥ Üstün Başarılı Global İnsan:
¥ Üstün Başarılı Enstitütü:
¥ Juri Özel Ödülü:  Yukarıda sıralanan kategorilerden herhangi birinde aday olarak değerlendirilmeyen, ancak jurinin genel takdiri çerçevesinde onore edilmesinin Amerikan toplumu için önem teşkil ettiğine inanılmış kişilere herhangi bir kriter aranmaksızın verilir.
¥ TURKOFAMERICA Düzenleme Komitesi özel ödülü: Düzenleme komitesinin kararı ile verilir.

5- DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ NELERDİR?
TANINMA
Üstün Başarı Ödülleri'ne başvuran birey Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi sektöründe veya alanında tanınması, saygınlığı, prestiji ve etkisi esas alınır. Tanınmak sadece popülarite olarak değil mesleki veya kurum olarak saygınlık esastır.

KATKI
Adayın ait olduğu topluma ve ülkeye katkısı dikkate alınarak değerlendirme yapılır.

YENİLİK
Adayın yarattığı, ortaya çıkmasına vesile olduğu, toplumda değişime imkan tanıyan, insanlık ve toplum için bir yeniliğe imza atması adayın seçilmesinde ana kriterlerden biri olarak ön plana çıkar.

DENEYİM
Adayın sahip olduğu deneyim, kendi alanında veya sektöründeki tecrübesi, başarı kriterlerinden biri olarak kabul edilir.

SOSYAL SORUMLULUK

Adayların birey veya kurum olarak sosyal sorumluluk ilkesi doğrultusunda yaşadıkları topluma karşı gösterdikleri duyarlılık seçilme kriteri olarak kabul edilir.

HACİM
Birey ve kurumların ürettiği iş hacmi, başarının esaslarından biridir. Üretkenlik her zaman fark yaratır ve üretken kişiler veya kurumlar hep biradım öndedirler.

YAYIN
Kişi veya kurum hakkında çıkan yazılı veya görsel yayınlar. Kitap, makale, haber, röportaj veya değerlendirmeler.

SPESİFİK ROL

Adayın toplumda sahip olduğu spesifik pozisyon seçiminde önemli etkenlerden biridir. Spesifik rol, adayı diğerlerinden farklı kılan ve ayrıcalık tanıyan bir özelliktir.

KÜLTÜREL / SOSYO-EKONOMİK ETKİ  
Adayın topluma sağladığı kültürel ve sosyo-ekonomik etki seçilmesinde dikkate alınacak hususlardandır. Bir iş yerinin istihdam ettiği eleman sayısı, bir derneğin düzenlendiği sergi, sempozyum, konser türü etkinlikler başarı kriteri olarak değerlendirilir.

TOPLUM FAYDASI
Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya genelinde sağladığı fayda, adayın başarı kriterlerinden biri olarak değerlendirilir.

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.037 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.062 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.096 seconds, 7.40 MB
Application afterRender: 0.171 seconds, 8.69 MB

Memory Usage

9180928

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579576564' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'ibsj0h15sr08ei1188m3ijghi0'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'ibsj0h15sr08ei1188m3ijghi0','1579636564','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 643)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 5151
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-21 19:56:04' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-21 19:56:04' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 30. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='5151'
 31. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 643 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 32. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 643
    LIMIT 1
 33. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 642
    LIMIT 1
 34. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 14
 35. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 36. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 37. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 38. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 39. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 40. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 41. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 42. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-21 19:56:04' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-21 19:56:04' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("102")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 43. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-21 19:56:04' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-21 19:56:04' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("102")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç