Kingston Ailesi Suçlarını Kabul Etti

Salı, 23 Temmuz 2019 02:03 Facebook'ta Paylaş

Jacob KingstonUtahlı Kingston Ailesi üyeleri biodizel şirketleri üzerinden aldıkları 512 milyon dolarlık vergi iadesinde usulsüzlük yaptığını kabul etti. Jacob Kingston kendisine isnad edilen 41 suçu kabul ederken 30 yıla yakın hapis cezası alması konusunda savcılarla anlaştı. Isaiah Kingston, 20 yıl, Rachel ve Sally Kingston ise 15 yıl hapis cezası ile karşı karşıya. Karar mahkemesinin ne zaman yapılacağı henüz kararlaştırılmadı. Kingston, savcılıkla vardığı anlaşma sonucunda Washakie Renewable Energy'e ait Plymouth, Box Elder County'deki fabrikasını, Utah, California, Arizona ve Belize'deki 53 taşınmazını ve diğer varlıklarını devretmeyi kabul etti. Kingston 1.3 milyon dolar değerinde ayrıca altı lüks arabasından da oldu. Amerikan devleti ailenin 2008 model Lamborghini Murcielago, 2007 model Ferrari 599 ve altı Kenworth kamyon satışından elde ettiği geliri de istiyor.


Washakie Renewable Energy CEO'su Jacob Kingston, Washakie CFO'su Isaiah Kingston, proje müdürü Rachel Kingston ve Jacob Kingston'un eşi Sally Kingston Amerikan Bölge Mahkemesi'nde üzerlerine atılan suçları kabul etti. Kingston Ailesi'ne yönelik açılan davada, evrakta sahtecilik, para aklama, kayıtları yok etme ve tanıklara baskı uygulama gibi farklı suçlamalar yer alıyordu. Federal savcılar Kingston Ailesi, Californialı işadamı Lev Dermen ya da bilinen adıyla Levon Termendzhyan hakkında farklı suçlamaları da bu yılın başında dava dosyasına eklemişti.

Jacob Kingston savcılığa verdiği ifadesinde şirketinin belli bir kapasitede biodizel üretme kapasitesine sahip olduğunu fakat hiç bir zaman 8.5 milyon galondan fazla üretmediklerini söyledi. Aile 100 milyon galon biodizel işlettiklerini beyan ederek Amerikan vergi dairesi IRS'i zarara uğratmıştı. Kingston, 2010 yılında itibaren kayıtlarda yanlış bilgilendirme yaptığını da kabul etti.

Kingston'ın vergi iadesinden aldıkları paralar ile Belize'de kumarhane yapmak için arazi ve Washington eyaletinde mariuhana yetiştirme çiftliği aldığı da mahkeme kayıtlarında yer aldı. Kayıtlarda ayrıca Kingston'un kendisine Sandy'de ev, ortağı Lev Dermen'e de 2010 model Bugatti spor araba hediye ettiği, 2013 yılında Dermen'in Jacob Kingston'a krom renkte Lamborghini verdiği yer aldı.  

Kingston ayrıca, 2013'te Dermen'in kendisine Türkiye'deki ortağına 32 milyon dolar gönderttiğini kaydetti. Dermen'in Türkiye'deki ortağının ise SBK Holding olduğu biliniyor. Kingston yazılı ifadesinde tüm bu finansal işlemlere tabii olan paranın IRS'ten alınan vergi iadesi olduğunu beyan etti. Kingston, 100 milyon galon akaryakıtı üçüncü parti şirketlerden alıp Texas, Louisiana ve Panama'da tanklarda işleme tabii tutturarak, Washakie şirketinin biodizel alıp sattığı izlenimi yarattığını ifade etti. Şirket adına sahte beyanda bulunarak 272 milyon dolarlık vergi iadesi aldığı ifade edildi. Amerikan hükümeti tüm bu usulsüzlükler sonucu 511.8 milyon dolar kayba uğradı.