Şehzade Abdül Kerim Efendi Mezarı Başında Anıldı

Pazartesi, 05 Ağustos 2019 20:00 Facebook'ta Paylaş

Sehzade Abdulhamid Kayihan Osmanoglu 1935 yılında New York'ta kaldığı otel odasında Japon istihbaratçılar tarafından öldürülen 2. Abdülhamid'in torunu Şehzade Abdülkerim Efendi, ölümünün 84. yılında Queens Mt Olivet'teki mezarı başında anıldı. Anma töreninde Şehzade Abdül Kerim Efendi'nin sürgün sonrası Türkiye'de doğan ilk şehzade olan torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu ve Merhum Alparslan Türkeş'in damadı Egemen Taş ve Sultan Abdülaziz'in anne tarafından torunu Amerika'da yaşayan torunu, işadamı Nevzat Tuncer de hazır bulundu.

Kırım Türk Camii imamının Kur'an okuduğu törende Turk Avenue'ye konuşan Şehzade Osmanoğlu, dedesinin mezarını ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu ve gurbette bir suikasta giden dedesinin cenazesinin Türkiye'ye nakledilmesi için görüşmeler yaptığını söyledi. 

Çin tarafından Rus ve Japonya'nın Doğu Asya'daki gücünü zayıflatmak için Türkistan İmparatoru yapılmak istenen Şehzade Abdül Kerim Efendi, bu amaçla Hindistan üzerinden Tokyo'ya gitti. Yanında yeğeni Şehzade Orhan Efendi de vardı. Japon veliahdı tarafından da ağırlanan Şehzade Abdül Kerim Efendi, bir süre sonra Japon Veliahtlar ile anlaşmazlık yaşadı. Canını kurtarmak için Japonya'dan ayrıldı. Yeğeni Şehzade Orhan Efendi Arjantin'e, Abdül Kerim Efendi New York'a geldi.

New York'ta Japon istihbaratçıları tarafından takip edilen Şehzade Abdül Kerim Efendi, Broadway'de kaldığı Cadillac Hotel'de 3 Ağustos 1935'de şakağından vurularak öldürüldü. Dönemin gazete ve polis raporlarında intihar olarak geçen olay, Osmanlı Hanedan mensupları tarafından yalanlandı.

Şehzade Orhan Efendi, ölümü yıllar sonra Gazeteci Murat Bardakçı'ya suikast olarak anlattı. Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, dedesinin cenazesinin nakli işinin bir dizi prosedür olduğunu ve zamanla bunları çözüp İstanbul'a naklettirmek istediklerini söyledi.

Şehzade Abdül Kerim Efendi'nin mezarı ilk kez TRT için çekilen belgeselde torunu Orhan Osmanoğlu tarafından bulunmuştu. Mezarlıkta kimsesiz dört kişi ile birlikte defnedilen Şehzade, Halife Abdülmecid'ten sonraki son halifeydi.