Hayat Su ve Saka Su Amerika’da

Salı, 06 Nisan 2010 09:04 Facebook'ta Paylaş

Bugün Amerika’daki marketlere baktığınızda raflarda Türk markalarına rastlamak gün geçtikçe daha da alışılagelmiş bir durum halini alıyor.

Hayat Su ve Saka Su da bu raflarda yerlerini alan markalardan iki tanesi. House of Water adlı şirket tarafından getirtilen doğal kaynak suları, 2009 Eylül ayından beri marketlerde satışa sunulmakta. Hayat ve Saka markalarının Danimarka’daki dağıtımını 12 yıldan beri yapan ve bu alanda Danimarka’daki  en büyük 2. dağıtım şirketi olan House of Water, Cüneyt Karadağlı, Lokman Arslan ve Erdoğan Erbaş ortaklığında yürütülüyor.


Etnik pazarda markalarının zaten çoğu tüketici tarafından bilindiği için satışlar konusunda sıkıntı yaşamadıklarını belirten şirketin ortaklarından Cüneyt Karadağlı, Amerikan pazarında da özel tasarımlı etiketleri ve uygun fiyatları ile dikkat çektiklerini, tüketicilerin alternatif markalara merakı olduğunu söyledi. Markaların Amerikan pazarına girmeye çalışırken genellikle izin sıkıntısı ile karşılaştıklarını hatırlatan Karadağlı, özellikle bu konuya oldukça büyük yatırım yaptıklarını, bu sayede özel danışman şirketlerle çok sıkı bir çalışma yürüttüklerini vurguladı veTürkiye’den gelen numunelerin düzenli aralıklarla özel labaratuvarlarda incelendiğini ve onaylandığını belirtti.

New Jersey eyaletinin Fair Lawn kentinde yaklaşık 3000 m2’lik bir alana yayılmış olan depolara getirilen malların dağıtımı buradan New Jersey, New York ve Connecticut eyaletlerine kamyonlarla yapılıyor. Karadağlı şu anda Amerika’daki 52 eyaletten de bütün izinlerinin tamam olduğunu belirtti ve hedeflerinin sırasıyla Pennsylvania, Florida ve sonrasında da batı yakasındaki eyaletlere ulaşmak ve bu bölgelerde distribütörlükler vermek olduğunu söyledi.

Karadağlı Türkiye ve Amerika’da su tüketimi farkının ambalajlama konusunda kendini gösterdiğini ifade etti. Türkiye’de daha çok evlere servisi yapılan büyük damacana suların talep gördüğünü, Amerika’da ise daha çok 35 adet yarım litrelik pet şişelerden oluşan paketlerin tüketicinin kendisi tarafından büyük marketlerden satın alındığını söyledi. Amerikada’ki yaygın araba kullanımı ve büyük alışveriş merkezlerinden yapılan toptan alışveriş alışkanlığının bu tarz bir tüketime yol açtığını belirten Karadağlı, kendi paketleme sistemlerini de bunu göz önüne alarak tasarladıklarını söyledi.

2010 yazı Hayat Su ve Saka Su’yun Amerika’daki ilk yazları ve bu anlamda markaların kendilerini kanıtlayabilmeleri açısından önemli bir süreç olacak. Türkiye’nin son 10 yılda markalaşma adına önemli bir yol katettiğini belirten Karadağlı, bugün 250 adet tescilli su markası olduğunu belirtti ve artık yurtdışına açılma zamanı olduğunu söyledi.