Amerika’daki Türklerin Fedex’i: Nex Worldwide Express

Çarşamba, 28 Nisan 2010 00:10 Facebook'ta Paylaş
ABD ile Türkiye arasındaki express kargo gönderilerinin yıllık pazarının yaklaşık 50 milyon dolar tutarında olduğu tahmin ediliyor. ABD pazarında da 20’ye yakın şirket hava ve deniz yoluyla Türkiye’ye mal taşıyor.

Deniz taşımacılığının havaya göre daha uygun fiyata yapılıyor olması, ağırlığı deniz taşımacılığına kaydırırken, New Jersey merkezli Turkon Türkiye – ABD arasındaki deniz taşımacılığını domine ediyor. ABD - Türkiye arasındaki express kargo pazarının liderliğini ise 2001 yılından beri New York merkezli olarak faaliyet gösteren Nex Worldwide Express yapıyor. Şirketin 13 bin müşterisinin 900 kadarını Türk şirket ve şahıslar oluşturuyor, iş kapasitesinin yüzde 15’ini ABD - Türkiye arası gönderiler kapsıyor. ABD içinde de kapıdan kapıya teslim kurye hizmeti veren Nex Worldwide, aynı zamanda deniz, hava ve ekspres kargo hizmeti veren tek şirket olma özelliğine sahip.

Nex Worldwide Express’in kuruluş hikayesi Özçilingir Ailesi’nin ABD serüveninin başladığı 1994 yılında başladı. ABD’ye okumaya gelen Hakan Özçilingir, South Dakota’da altı ay kaldıktan sonra, “Burda daha fazla yaşanmaz” deyip 1994 yılbaşında New York’a taşındı. Staten Island University’de işletme eğitimine devam etti. O dönemde ailenin diğer fertleri de ABD’ye geldi.

Baba Abdurrahman Özçilingir ve oğulları Hakan ve Kayhan, Nex’i kurmadan Brooklyn’de bir manav açarak şanslarını denedi. 1.5 yıl ailece manav işleten aile Çinlilere manavı sattıktan sonra EZ Worldwide taşıma firmasının New York Times’a verdiği bir ilanla iş hayatını tamamen farklı bir sektöre kaydırdı. EZ Worldwide şirketinin patronu kamyon kullanacağına çok emin olmasa da Hakan Özçilingir’i şirkette işe aldı.

Brooklyn’de işlettikleri manava halden sebze-meyve almaya giderken kullandığı 1983 model kamyonda yaptığı şöforlük, yeni firmada işine yaradı. Hakan’dan sonra şirkette kardeşi Kayhan da çalışmaya başladı. Hindistanlı firmanın pazardaki konumu da, Özçilingir kardeşlerin şirkette çalışmaya başlaması ile değişti. EZ Worldwide, Özçilingir kardeşlerin şirketteki performansları sayesinde pazarın en fazla ciro yapan Hindistanlı kargo şirketi durumuna geldi. Şirketin paket teslimatındaki eksiklikleri gören Hakan Özçilingir, paketleri adresine zamanında teslim etmeyip evinde uyumaya giden tembel şöforlerle işin yürümeyeceğini anladığında patrona bir teklifle gitti. “Şirketin paket teslimat işlerini bize emanet et. Paket başına da 3 dolar öde.” Patron teklifi kabul etti. Tüm dağıtım ve teslimatlar düzene girdi. 1996 yılında EZ Worldwide’da şöfor olarak işe başlayan Özçilingir kardeşler bir anda şirketin iş ortağı haline geldi. 6 yıl süreyle aynı şirkette çalışan iki kardeş, 1999 yılında Türkiye ofisini açtı. Türkiye – ABD arası günlük kurye servisi de 1999 yılında Özçilingir kardeşler sayesinde başladı.

Yıl 2001 olduğunda EZ Worldwide bir kararın eşiğine geldi. Ya Özçilingir kardeşler şirkete ortak olarak katılacaktı, ya da kendi şirketlerini kuracaklardı. Şirketin patronu hisselerin kendi ailesinde kalmasından yana ısrar edince, Hakan Özçilingir yeni şirketi kurmak üzere şirketten ayrıldı. Şirketin ismini de iki kardeş JFK’e giderken buldu: Nex Worldwide Express. Kayhan EZ Worldwide’ta altı ay daha çalıştı. Sonra o da Nex’e katıldı.

Mart 2001’de kurulduğunda EZ Worldwide’ta birlikte çalıştıkları 300 firmada beraberlerinde Nex’e geldi. Nex bir aile şirketi olarak operasyona başladı. İlk başladıklarında sekiz olan çalışan sayısı bugün Türkiye ve ABD’de toplam 150’ye yakın.

Özellikle tekstil sektörünün zora girmesi ve ABD’de kurulu pek çok kurulu Türk şirketinin kapanması Nex’i de etkiledi. Ancak pazar olarak sadece ABD-Türkiye arası kargo taşımacılığında yoğunlaşmayan Nex, ABD içindeki kurye işine de ağırlık verdi. Halen ABD’de herhangi bir adresten bir başka adrese Fedex ve UPS’ten daha uygun fiyata taşımacılık hizmeti veren Nex Worldwide, tüm paketlerin takibini kendi web sitesi üzerinden yaptırıyor. Nex kurye hizmetinin yanı sıra deniz ve hava hizmetlerini de sunan tek şirket.

TÜRKİYE'YE FEDEX’TEN HIZLI DAĞITIM NASIL OLUR?

Ekpress kargo gönderimlerinde ABD-Türkiye arasındaki pazarın lideri olan Nex, dünya devi Fedex’ten daha hızlı Türkiye’ye mal gönderebiliyor. Hakan Özçilingir, Fedex’in ABD’nin neresinde mal toplarsa toplasın önce Memphis’e ordan da Paris’e aktarmasındaki zaman kaybına dikkat çekiyor. “Biz Türkiye’ye giden tüm malların çıkışlarını New York’tan yaptığımız için zaman kaybı yaşamadan Türkiye’deki adrese daha hızlı mal teslim edebiliyoruz,” diyor.

Nex, Türkiye’ye her türlü mal taşımasını gerçekleştiriyor. Türkiye’ye evini taşıyanların ev eşyalarını da kapıdan kapıya taşıyor. Özçilingir, ekspress, hava ve deniz taşımacılığını aynı anda sunabildikleri için müşteri için en ideal olanı seçme imkanları olduğunun da altını çiziyor. Nex’te her gün 30 şoför ve kurye New York ve New Jersey’de paket teslim ve dağıtımı yapıyor. Şirketin mal dağıtımı ise Long Island City’deki lojistik merkezinden gerçekleştiriliyor. Şirkette ilk kurulduğu günkü gibi halen baba Abdurrahman Özçilingir, Hakan ve Kayhan Özçilingir birlikte çalışıyor. Şirkete son katılan aile fertleri ise Feyza ve Kübra Özçilingir.