SEKTÖREL HABERLER

Türk Hava Yolları’nın Amerika, Houston Seferleri Başlıyor

E-posta Yazdır

 

Türk Hava Yolları Şikago, Los Angeles, New York ve Washington DC’den sonra şimdi de Houston seferlerine başlıyor. İstanbul – Houston seferleri 1 Nisan 2013`den itibaren Pazartesi, Salı, Cuma ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada 4 gün karşılıklı olarak icra edilecek.

 

İstanbul- Houston
Kalkış / Varış
Pazartesi, Salı, Cuma, Cumartesi
13:05 18:05 (TK33)

 

Houston-İstanbul
Kalkış / Varış
Pazartesi, Salı, Cuma, Cumartesi
19:50 15:55 +1 (TK34)

*Tüm saatler yereldir.

*+1: Ertesi gün varış.

 

İstanbul'dan Houston’a tüm vergiler dahil 399 Avro'dan (1 Nisan-15 Mayıs 2013 tarihleri arasında başlayacak seyahatlerde) başlayan ücretlerle seyahat edilebilir.

 

Türk Hava Yolları ayrıca yoğun talep üzerine Mayıs 2012 itibariyle İstanbul-New York arası gerçekleştirdiği sefer sayılarını arttırdı. 2012 Yaz tarifesi ile birlikte, 28 Mayıs-16 Eylül tarihleri arasında New York uçuşları günde üç sefer icra edilecek. Airbus 330-300 ve Boeing 777 uçakları ile gerçekleşen ilave seferler ile Türk Hava Yolları, yolcularına İstanbul New York arası daha fazla uçuş seçeneği sunuyor.

 

Türk Hava Yolları yolcuları biletlerini www.thy.com web sitesinden, 444 0 849 (TR) ve 1-800-874-8875 (ABD) numaralı Çağrı Merkezlerimizden, veya satış ofislerinden ayırtabilir.

ATCOM ve KOSGEB ile 25 Türk Firması Amerika’da Buluştu

E-posta Yazdır

 

ATCOM Başkanı Prof. Dr. İhsan Işık’ın ev sahipliğinde gerçekleşen akşam yemeğine, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, New York Başkonsolosu M.Levent Bilgen, Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (TACCİ) Celal Seçilmiş, Sağlık Ateşesi Adnan Cinal, Ekonomi Ateşesi Salim Uslu, Ticaret Ateşesi Ahmet Canlı ve Kültür ve Turizm Ateşesi Tolunay Yılmaz ve Türkiye’den gelen 25 firmanın yöneticileri katıldı.

ATCOM Başkanı Prof. Dr. İhsan Işık konuşmasında, Türk adamlarının Amerika pazarında yer alabilmelerinin nasıl kolaylaştırılabileceği üzerinde çalıştıklarını belirtti ve Türk firmaların Amerika’da ticaret yapmak için yöntem geliştirilebileceğini ifade etti. Işık, ‘Ev ödevlerine çalışarak gelen firmalar, başarılı oluyorlar. 25 tane firma geldi ve 4 tanesinin özel görüşmeleri oldu. Bu firmalar ne istediklerini biliyorlar. İnşallah başarılı olurlar.’ dedi
 
KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan'da konuşmasında , 8 ay önce ATCOM’la beraber çalışmaya karar verdiklerini belirterek, ‘KOSGEB olarak Kobilerimize Amerika yolunu açmak ve birlikte tecrübe paylaşımı yapmak istiyoruz dedik ve bunun meyvelerini toplamaya başladık.’ dedi.  KOSGEB olarak Kobileri uluslar arası arenada yapılanmaya götürmek için ciddi bir emek sarfedeceklerinin altını çizdi.
 
New York Başkonsolosu M. Levent Bilgen, yaptığı konuşmada ‘Türk-Amerikan toplumu genişliyor ve güçleniyor. Daha büyük ve derin bir ayak izi bırakmaya yönelik taşları yerine koyuyor. ‘ diyerek Türk-Amerikan toplumunun gün geçtikçe büyüdüğünü vurguladı. Başkonsolosluk olarak Amerika’da yaşayan Türklere hizmet vermek için her geçen gün bir yenilik yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Bilgen, Amerika’da okuyan Türk öğrencilerin Amerika’da çalışma imkanları hakkında bilgilendirilmesi için de çalışmalar yapacaklarını belirtti..
 
Gecede Başkonsolos Bilgen, KOSGEB Başkanı Kaplan ve Türkiye’den gelen 25 firmanın yöneticilerine birer plaket takdim edildi.
 
Türkiye’den gelen firmaların isimleriyse şöyle: Başar Bilgisayar Sistemleri ve İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Terralabs İletişim Hizmetleri Ltd. Şti. , Birlik Ecza Deposu A.Ş., Kartal Bombe Üniteleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti. , Teknodrom Robotik ve Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş., Arkadaş Yazılım ve Teknoloji Makine Eğitim Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri Ltd. Şti., Tesmak Makine Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Ericom Telekomünikasyon ve Enerji Teknolojileri A.Ş., Viavis Medikal Optik Biometrik Yazılım Araştırma Geliştirme Ltd. Şti., Konelsis Elektrik Otomasyon Enerji Ltd. Şti., Hayat Global Bilgi ve İletişim Servisleri A.Ş., Tende Elektronik Yazılım Müh. İletişim Makina San. ve Tic. Ltd. Şti., Klinik Bakım Ar-Ge Tıbbı Cihaz Sağlık Tek. Sanayi Ticaret Ltd. Şti., İlerimed Sağlık Ürünleri Ticaret Ltd. Şti., Medisel Medikal Ürünler ve Hizmetler Ltd. Şti., Artesis Teknoloji Sistemleri A.Ş., Makim Makina Teknolojileri A.Ş., Telmek Telekomünikasyon Mekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş.,Ermaksan Makina Dişli Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Besler Pazarlama ve Ticaret A.Ş., Orkide Pastaneleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti., Pamyağ Gıda ve Kimya San Tic Ltd Şti, Baklavacı Güllüoğlu Gıda Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş., SHEMS Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
 
Turkish Life News Özel Haber

Türk Dönerine Lisans Alındı

E-posta Yazdır

 

Altı yıllık bir çalışmanın ardından D-DAS şirket tarafından Türk dönerinin lisansı tescillendi. 4 Nisan tarihinde Romanya'da da tescil edilerek resmileşti. Türk dönerinin daha temiz şartlarda ve doğru içeriğiyle üretilerek ve dağıtılarak korunmasını amaçladıklarını söyleyen D-DAS Türk Döner yetkilisi Kemal Uzunoğlu, ''İlk adım olarak Romanya'da bir üniversitesi ile anlaştık. Buna göre, Romanya'da önümüzdeki eğitim yılından itibaren USAB Üniversitesi'nde Türk dönerinin eğitimi yapılacak,'' diye konuştu

 

Uzunoğlu, şu an itibariyle TOBB, Tarım Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ile yakın temasları olduğunu, bu kurumları yakın zamanda Romanya'ya tekrar davet edileceği söyledi. Uzunoğlu, bu yıl içerisinde Avrupa çapında bayilik açılacağını ifade etti.  

U.S. Polo ile Nikah Tazeledik, Beş Kıtaya Yayılacağız

E-posta Yazdır

Dünyaca ünlü Amerikan moda markası U.S. Polo Assn.'nin ABD'den sonra ikinci büyük lisansörü olan Aydınlı Grup, Ermenistan, Sırbistan, Libya, Tunus, Cezayir ve Fas'ın da lisansörlüğünü alarak faaliyet alanını 42 ülkeye çıkardı. Yeni eklenen 6 ülkeyle 780 milyonluk nüfusa hitap etmeye hazırlanan Aydınlı, bu yıl her hafta bir adet olmak üzere 55 yeni mağaza açacak.


 

U.S. Polo Assn.'nin 15 yıldır ana lisansörlüğünü yürüten Aydınlı Grup'un Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Said Kavurmacı, "U.S. Polo Assn. ile nikâh tazeledik. Hedefimiz, 3 kıtada 42 ülkede var olan organizasyonumuzu daha da genişleterek 5 kıtaya yayılmak, dünya perakende liginde en önemli ilk 10 oyuncudan biri olmak." dedi. Yeni lisans anlaşması için düzenlenen imza töreninde konuşan Kavurmacı, Aydınlı Grup'un hazır giyimde geçen yılı 490 milyon TL ciroyla kapattığını, 2012'de ise 660 milyon TL ciro hedeflediklerini söyledi. Yeni bir kıtaya girdiklerini belirten Kavurmacı, "Kuzey Afrika açılımıyla bu bölgede yaşanan ve Arap Baharı olarak adlandırılan demokratikleşme hareketinin ardından bölgedeki varlığımızı güçlendiriyoruz." dedi.

Aydınlı Grup'un 15 yıldır sergilediği üstün performanstan son derece memnun olduklarını vurgulayan U.S. Polo Assn. Dünya Başkanı ve CEO'su David Cummings ise, "Aydınlı, yeni ülkeleri almayı hak etti. Yeni anlaşmanın hem Aydınlı'yı hem de U.S. Polo Assn.'yi daha da büyüteceğine inanıyorum. Güçlü bir işbirliğimiz var. Pazar payımızı artırmak için birlikte stratejik planlar yapıyor, ürün ve mağaza tasarımları geliştiriyoruz. Aydınlı'nın geliştirdiği yeni mağazacılık konsepti mükemmel. Türk mimarlar ve mühendisler sayesinde markamız yepyeni bir yüze kavuştu." diye konuştu. Aydınlı'ya ve büyüyen Türkiye ekonomisine inandıklarını dile getiren Cummings, "Global resesyona rağmen U.S. Polo Assn.'nin Türkiye'de kaydettiği büyüme muazzam. Ayrıca Türkiye ekonomisi de çok iyi bir performans sergiliyor. Yakın gelecekte Türkiye'nin AB'nin bir parçası olacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu. Aydınlı Grup Yurtdışı Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Levent Özkan da şu bilgileri verdi: "2012'de Tunus, Libya ve Fas'ta mağazalarımızı açmayı hedefliyoruz. 5 yıl içinde Kuzey Afrika'da 15 mağazaya ulaşmak arzusundayız. Sırbistan'a ise Aydınlı olarak doğrudan kendi yatırımımız ile gireceğiz. Şu anda Mısır'da bulunan 5 mağazamıza ilaveten yeni Kuzey Afrika ülkelerinde açacağımız bu yeni mağazalarla 5 yıl içinde 20 mağazaya ulaşacağız."

Geçen yıl yurtdışında 54, yurtiçinde 112 olmak üzere toplam 166 U.S. Polo Assn. mağazasına ulaşan Aydınlı'nın 2012 hedefleri yurtiçinde 132, yurtdışında ise 89 mağazaya ulaşmak.
(Rahime Sezgin, Zaman)

Deli Danaya Rağmen ABD Et İhracat Rekoru Kırdı

E-posta Yazdır

California'da ortaya çıkan deli dana hastalığına rağmen ABD'nin et ihracatı rekor kırıyor. ABD'de üretilen etlerin tarihte ilk defa yüzde 82'si ihraç edilmeye başlandı. Deli dana hastalığı dolayısıyla henüz sevkiyatı etkilenen bir teslimat da bulunmuyor.


 


Denver merkezli araştırma şirketi Global AgriTrends'in verdiği rakamlara göre 2012 yılında ABD'nin et ihracatı yüzde 6 artarak 1.43 milyon tona yükselecek. Şirket geçen yılın ihracatını yeni bir zirveye taşıyan bu rakamların 4.7 milyar dolarlık iş hacmi anlamına geldiğini belirtiyor.

Et ihracatının yapıldığı başlıca ülkeler ise Meksika, Çin ve Japonya.

Güney Kore'de iki şirket ithalatı durdurdu

Öte yandan Güney Kore'nin iki büyük perakende zinciri deli dana hastalığının keşfinin ardından ABD'den et alımını durdurdu.

Lotte Mart ve Home Plus adlı şirketlerin kendi mağazalarındaki ABD'ye ait et satışlarını da geçici olarak durdurdukları öğrenildi.

Güney Kore yetkilileri de ABD'den gelen etlere ek kontroller uygulanacağını açıkladı. Bu ülkeye ABD'den ithal edilen et miktarı 107 ton civarında.
(USASABAH)

Sayfa 11 / 57