SEKTÖREL HABERLER

Türk Mermerleri, Milano\'da Sergileniyor

E-posta Yazdır

Türk mermerleri, İtalya'nın Milano kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Tasarım Haftası'nda görücüye çıktı. Tortona semtinde her yıl nisan ayının ilk iki haftasında yapılan haftada firmalar ve sanatçılar, tasarladıkları ürünlerini sokaklara taşan etkinliklerle tanıtıyor.


 

Bu yılki haftaya en geniş katılımı Türkler gösterdi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin ortaklaşa düzenlediği sergi, 900 metrekarelik alanda ziyaretçilerini ağırlıyor. Sergide, Türkiye'nin her bölgesinden çıkan doğal taşlardan örnekler, 9 tasarımcının yorumuyla katılımcılarla buluşuyor.
 

Sony’nin de Sonu Geldi mi?

E-posta Yazdır

Japon elektronik devi Sony’nin de mi ‘soni’ geldi! Cep telefonu üreticisi Nokia ve elektronik şirketi Toshiba’nın ardından şimdi de Sony, Amerikalı Apple ve Güney Koreli Samsung ile girdiği savaşı kaybetmiş görünüyor. Önceki gün dünya genelinde 10 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklayan Sony’den kötü haberler gelmeye devam ediyor.


 

Sıkı rekabet ortamına ayak uyduramayan Japon elektronik devi Sony, tarihinin en büyük zararını açıklamaya hazırlandığını duyurdu.

Vergi idaresini suçladı

31 Mart’da sona eren mali yıl için zarar beklentisini 2 kattan fazla arttıran Sony, 6.4 milyar dolar (520 milyar yen) zarar etmeyi bekliyor. Bu durumda, şirketin 4 yıllık toplam zararının 11.3 milyar doları aşması bekleniyor.

Sony, daha önce yaptığı açıklamalarda, televizyon satışlarının düşmesi, yenin değerinin yükselmesi, sıvı kristalli ekran satışlarındaki düşüş ve Tayland’daki sellerin üretimi olumsuz etkilemesi gibi gerekçelerle Mart 2012’de sona eren mali yıl için 2.7 milyar dolar (220 milyar yen) zarar etmeyi öngördüğünü açıklamıştı. Şirket dün yeni bir açıklama yaparak, zararındaki artışın 3.6 milyar dolar (300 milyar yen) ek vergi giderinden kaynaklandığını bildirdi. Şirketin bu ek zararı ABD’deki vergi indiriminin zarar yazması sonucu ortaya çıktığı belirtildi.

Veriler Mayıs’ta açıklanacak

Japonya’nın en büyük tüketici elektroniği ihracatçısı şirket bu mali yıl ile birlikte borsada kote olduğu 1958 yılından bu yana ilk kez 4 yıl arka arkaya zarar etmiş olacak. 1946 yılında kurulan ve o yıldan bu yana sektör liderleri arasında yer alan Sony’nin söz konusu mali yıl için 1.2 milyar dolar olan faaliyet zararı tahmini ise değişmedi. Sony, Mart 2012’de sona eren mali yıla ilişkin sonuçları 21 Mayıs’ta açıklayacak.

Televizyon 8 yıldır kaybettiriyor

Sony’nin zarar etmesinin en büyük nedenlerinden biri de tam 8 yıldır üst üste zarar eden TV birimi. Geçen yıl Aralık ayında, Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung, Sony ile ortak oldukları televizyon üreticisi S-LCD adlı şirketteki tüm Sony hisselerini 939 milyon dolara satın almayı kabul etti. Ancak bu anlaşma, Tokyo merkezli Sony’nin Şubat ayında açıkladığı son çeyrek verilerine yansımadı. Satışlarında yüzde 17.4 düşüş olduğunu belirten Sony, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 2 milyar net kayıp verdiğini açıkladı. Sony, rakip firmalarla rekabet edebilmek adına, LCD televizyonlarının satış fiyatını üretim maliyetinin altına çekmek zorunda kaldıklarını, bunun da şirketin zarar etmesine neden olduğunu söyledi.

Japon elektronik devi, tahtının sallanmasına neden olan, şirkete ciddi anlamda zarar veren TV birimini baştan yaratması için 51 yaşındaki Kazuo Hirai’ye güveniyor. Sony’nin oyun birimi PlayStation’ı kârlı hale getirmeyi başaran Hirai, CEO koltuğunu Howard Stringer’dan geçen ay devraldı. Tüketicinin Samsung Electronics ve Apple ürünlerine yönelmesiyle, Sony’nin kötü gidişi tersine çevirmek için ‘acı verici’ adımlar atacağını kaydeden Hirai, dün, “Durum çok kritik. Sert reformlara gideceğiz. Hiçbirşey kutsal değil. TV birimimizi yeniden elden geçirerek, düzlüğe çıkartmak en büyün önceliğimiz” diye konuştu. Hirai’nın, Sony’i kurtarma operasyonuna dair planını 12 Nisan’da açıklaması bekleniyor.

Sharp da $4.7 milyar kayıp bekliyor

Bir diğer Japon elektronik devi Sharp’dan gelen haberler de pek iç açıcı değil. Mali yılı Mart ayında sona eren Sharp, toplam 380 milyar yen (4.7 milyar dolar) zarar bildireceğini duyurdu. Bu dev kayba neden olan iş biriminin LCD ekran olduğunu belirten Sharp, “Konsolide kazanç beklentimizi, cep telefonları için ürettiğimiz LCD ekranların gecikmiş nakliyatları ve yeniden yapılanma harcamalarımız dolayısıyla güncellemek durumunda kaldık” açıklamasında bulundu. 1912 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan Sharp, konuya dair Şubat ayında yaptığı açıklamada yıllık zararının 230 milyar yeni bulmasını beklediğini belirtmişti. Evrim SEL / VATAN

İstanbul Trump Towers Boş Kaldı

E-posta Yazdır

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangınla gündem olan alışveriş merkezi, boş koridorlarıyla hayal kırıklığı yaşattı.İstanbul'un trafik yoğunluğunun en fazla olduğu bölgesinde inşa edilen ve mevcut trafik yükünü artırması beklenen Trump Towers kapılarını ziyaretçilere açtı.


 


Mecidiyeköy'de spor ve eğitim alanı olan arazinin sorunlu bir şekilde imara açılmasıyla inşatına başlanabilen projede yoğun reklam ve tanıtım kampanyalarına rağmen açılışın ardından dükkanların boş kalması yatırımcıları üzdü.

İnşaat çalışmaları sırasında kamyonların mahalleliye kabus dolu günler yaşattığı ve protesto gösterilerine sebep olan Trump Towers'da resmi açılışa günler kalmasına rağmen hala ofis ve rezidansların tamamının satılamadığı öğrenildi.

Öte yandan, Donald Trump'ın sadece isim hakkını kiraladığı projeden yüksek prim beklentisiyle fahiş fiyatlara rezidans alanlar da umduklarını bütün bu olumsuz gelişmelerden ötürü bulamamaktan korkuyor. (Sabah Internet)

Taypa, Mısırlılar’ı Yatırıma Getirdi

E-posta Yazdır

Mısır'da Cairo Cotton Center ile birlikte ABD pazarına üretim yapan Taypa, ortağıyla bu kez Türkiye'de çocuk ve erkek dış giyim üretimi için şirket kurdu. Tayteks şirketiyle Amerikan ve Avrupalı firmalara dokuma kumaş üretiminin yanı sıra Levi's, GAP, Esprit, Dockers, Timberland, Banana Republic, Nautica ve Polo Ralph Lauren gibi dünya markaları adına tasarım ve üretim de yapan Taypa, Mısırlılar'la kurduğu ortaklığı Türkiye'ye taşıdı.


 

İstanbul Büyükçekmece'de kurulan firma, Mısırlılar'la özellikle erkek, bayan ve çocuk dış giyimi üretmek için fabrika kurup çalıştırmak için İstanbul'da 200 bin lira sermayeyle Taypa ve Cairo Cotton Center firmalarının baş harflerinden oluşan T&C Garments SAE Mısır isimli şirket kurdu.

ABD PAZARINA ÜRETİM
Tay Group Başkanı Mesut Toprak, ilerleyen dönemlerde Türkiye'de de Mısırlı ortağıyla üretim yapabileceklerini söyledi. Toprak, Cairo Cotton Center (CCC) ile yaptıkları işbirliğinin verimli gittiğini ve tamamen ABD pazarına çalıştıklarını dile getirdi. CCC, 1990'dan beri faaliyet gösteriyor. Ortaklar 2010'un üçüncü çeyreğinden beri 40 bin metrekare üzerinde aylık 500 bin parça denim kapasitesi ile 150 milyon dolarlık yıllık satış gerçekleştiriyor.

Four Seasons Bosphorus'un yatırımcısı
Taypa, Tayeks, Yeni Dünya, Tays Örme, Trend, NVR firmalarını bünyesinde barındıran Tay Group Başkanı Mesut Toprak'ın faaliyet gösterdiği tek alan tekstil değil. Atik Paşa Yalısı ile Sultanahmet'teki Four Seasons otelini alarak turizm sektörüne giren Toprak, Four Seasons Bosphorus otellerinin de yatırımcısı. Astay Gayrimenkul olarak "OnaltıDokuz İstanbul" ve Avcılar Academia Apartments konut projesini hayata geçiren Toprak, yeni projelerin de yolda olduğunu söyledi. (Pınar Çelik - Sabah)

Türkiye Sorun Yaşamaz

E-posta Yazdır

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Türkiye-Amerika ticari ilişkilerinde finans ve dış ticarette herhangi bir sorun yaşanmayacağını belirtti. Terzioğlu, ABD-Türkiye ilişkilerine ilişkin yazılı açıklamasında, ABD'nin İran'ı uluslararası toplumdan izole etmek için uygulayacağını öne sürdüğü yaptırımların ''tamamen'' politik nedenlerle ortaya atılan söylemler olduğunu kaydederek, ''ABD, İran ile petrol alışverişini sürdürdüğü için Çin'i, Hindistan'ı defterden silemez.


 

Bizim için de aynı şey geçerli. Türkiye, İran'la her halükarda iş yapmaya devam eder. Bundan ötürü de Türkiye-Amerika ticari ilişkilerinde ne finans ne de dış ticarette herhangi bir sorun yaşanmaz'' dedi.

ABD'de gerçekleşen Global İş Konferansı'na ''Türkiye'den tek davetli'' olarak katılan Terzioğlu, Türkiye-ABD ilişkilerinin iyi seyrettiğini ifade ederek, iki ülkeden de büyük ticari heyetlerin ziyaretlerine devam ettiğini, yeni anlaşmalara imza attığını anlattı.

Terzioğlu, ''Ermeni Yasa Tasarısı'' iddialarına ilişkin, ''ABD, Türkiye ile olan ticari ilişkilerini ve pek çok alanda yürüttüğü işbirliği 2012 yılında da tehlikeye atmaz. Zamanımızı ve enerjimizi, 2009'un sonunda temeli atılan ve 2010'da başlayan pozitif gelişmelere ve gelecek yıl ticareti nasıl dengeleyeceğimize verelim'' değerlendirmesinde bulundu.

Tasarının her yıl 24 Nisan'da gündeme gelmesinin iki ülke ilişkilerini gerdiğine değinen Terzioğlu, meclis üyelerinin, bunun dış politika ve ulusal güvenlikle ilgili olmadığını, aynı zamanda geniş ticari çıkarları tehlikeye sokabileceğini bildiğine işaret etti.

Terzioğlu, Türkiye'nin ABD için vazgeçilemez bir ticari ve sosyal partner olduğunu kaydederek, ABD'nin yatırım için belirlediği öncelikli 6 ülke arasında Avrupa'daki tek ülkenin Türkiye olduğunu, 2011 yılının ilk 6 ayında ticaret hacminin 8 milyar dolar ile bir önceki yıla oranla yüzde 46 artığını hatırlattı. (AA)
 

Sayfa 13 / 57