SEKTÖREL HABERLER

Dexia Rekor Zarar Açıkladı, Denizbank da Grubu Kurtaramadı

E-posta Yazdır

FRANSA-Belçika ortaklı bankacılık devi Dexia, Yunanistan’dan kaynaklanan devasa zararları nedeniyle Belçika, Fransa ve Lüksemburg hükümetlerinin müdahalesiyle iflastan kurtarıldığı 2011 yılında, aldığı desteğe rağmen 11.6 milyar Euro’luk (15.4 milyar dolar) rekor zarar açıkladı. Dexia’nın satışa çıkardığı Türkiye’deki iştiraki Denizbank ise, 2011’de elde ettiği 494 milyon Euro vergi öncesi kâr ile bankanın en kârlı birimi oldu.


 

Denizbank’ın satış sürecinin devam ettiği, bu konuda takvimin henüz kesinleşmediği belirtilen Dexia açıklamasında şunlar dile getirildi: “Türkiye’de Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıkları yükseltmesi nedeniyle artan bankacılık maliyetlerine rağmen, ülkedeki ekonomik ortamın çok iyi olması sonucunda Denizbank çok iyi performans gösterdi. 88 yeni şube açarak şube sayısını 600’e çıkarırken, 875 bin müşteri kazandı. Denizbank’ın 2011 sonunda toplam müşteri sayısı 5.1 milyon oldu. Denizbank geçen yıl mevduatını yüzde 34, kredilerini de yüzde 30 artırdı. 2011’de Denizbank’ın iştiraki Deniz Emeklilik’in satışından 135 milyon Euro gelir elde edildi.”

‘Şok edici’ bir durum

Fransa Hükümet Sözcüsü Valerie Pecresse, 11.6 milyar Euro’luk zararı Dexia’nın eski yöneticisine rekor emeklilik ikramiyesi vermesine bağladı. Durumu ‘şok edici’ olarak değerlendiren Peresse, “Bankanın önceki yöneticisine büyük emeklilik imkanları sağlandı. Cumhurbaşkanı Sarkozy, bu tür büyük emeklilik ödemelerinin ve maaş ödemelerinin önüne geçecek” dedi.
 

New Jerseyli Türklerden Newark-İstanbul Direkt Uçuşu İçin Kampanya

E-posta Yazdır

Turk Avenue Özel - Son yıllarda ABD'de uçtuğu güzergah sayısını hızla arttıran Türk Hava Yolları, Los Angeles ve Washington, DC direkt uçuşlarından sonra New York'a üçüncü uçuşu koymaya hazırlanırken, New Jersey'de yaşayan Türkler sosyal medyada başlattıkları kampanya ile seslerini Türk Hava Yolları'na ulaştırmaya çalışıyor.


 


United Airlines'in 2 Temmuz'dan itibaren New Jersey'deki Newark Liberty International Airport'tan İstanbul uçuşlarına başlayacağını duyurması, eyalette yaşayan Türkleri de harekete geçirdi.

Türk Hava Yolları'nın bölgedeki Türk müşteri potansiyelini, United Airlines'a kaptıracağını düşünen ve THY'nin üçüncü hattını New York yerine Newark'a açmasını isteyen Türk yolcular, Facebook ve Twitter kanalıyla seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Facebook'ta ''THY, New Jersey'den de İstanbul'a Uçsun'' adıyla kampanya başlatan Türklerin yoğun yaşadığı yerleşim yerlerinden Delran, NJ'den JFK mesafesi 150 km ve trafik nedeniyle 3 saatten fazla sürerken, aynı bölgeden Newark'a ulaşmak 109 km ve 1.5 saat sürüyor.

Özellikle New Jersey ve Pennsylvania eyaletinde yaşayanlar JFK Havalimanına olan mesafenin uzaklığı nedeniyle, Newark'taki havaalanını tercih ediyor. Newark'taki uluslararası havaalanının yakın çevresindeki Pennsylvania, Deleware, New Jersey'de 50 binden fazla Türkün yaşadığı tahmin edilirken, bölgedeki Türkler United Airlines'in uçuşlara başlamasıyla mesafedeki uzaklıktan ötürü müşteri kaybı yaşayacağı inancı taşıyor.    

Uzun zamandır Newark'tan uçmak için çaba harcayan Türk Hava Yolları ise artan yolcu talebini karşılamak için sefer ve güzergah sayısını arttırmaya devam ediyor. Direkt uçuş yapılacak güzergahlara Houston ve Detroit gibi şehirleri de eklemeyi planlayan Türk Hava Yolları, New York-İstanbul uçuşlarında daha çok Türkiye'nin komşusu bölge ülkelerin yolcularına da hizmet veriyor.
Facebook'taki grubun bilgiler ise şöyle: https://www.facebook.com/groups/177640839013994/

Migros da Satılacak mı?

E-posta Yazdır

Perakende devi Migros'un satılacağı haberi kulislerde yankılanıyor. Ekonomist Dergisine göre bu sorunun yanıtı "Evet". Perakende çevrelerinde Migros'la, Anadolu Grubu ve Yıldız Holging'in ilgilendiği söyleniyor. Geçen yıl Şok'u bünyesine katan Yıldız Holding, Migros'a talip olsa da, Anadolu Grubu'nun bir adım daha önde olduğu konuşuluyor.


 


2008 yılında Migros'un %50,8'ini 1.98 milyar TL'ye satın alan 2009'da da bu payı %98'e çıkaran İngiliz Yatırım fonu BC Partners, önümüzdeki ay Migros'u satışı çıkarmaya mı hazırlanıyor?

Ekonomist'e ulaşan bilgilere göre 2011'de Migros'un indirim marketleri zinciri olan Şok'un Yıldız Holding'e satılmasının ardından, asıl gövde Migros'a olan talipliler de yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Geçen hafta, perakende piyasalarında alınan duyumlara göre Migros'un şu an için iki güçlü talibi bulunuyor. Bunlardan birincisi Yıldız Holding, ikincisi ise adı daha çok önplana çıkan Anadolu Grubu...

Anadolu Grubu'nun isminin bir adım öne çıkmasının sebepleri arasında alkollü içecek satışı öne çıkıyor. BİM, A101 gibi indirim marketlerin alkollü içecek satmamasının satış kanallarını daraltması nedeniyle Migros konusunda Anadolu Grubu'nun daha istekli olduğu belirtiliyor.

Şok'tan sonra Migros

2011'de Yıldız Holding 600 milyon TL karşılığında Şok'u Migros'tan satın almıştı. Şok'u kendi çatısı altına alan holding, ciroda % 6 payı olan alkollü içki satışını durdurdü.

Migros yönetiminin alkollü içecek satışının kaldırılmasına sıcak bakmamasından ötürü Anadolu grubunun bir adım önde olduğu düşünülüyor.

Hisselerin tamamı satılabilir

Migros'un ortaklık yapısında Nisan 2011'deki 31 milyon TL nominal değerli hisse satışından sonra BC Partners'in %80,51 oranında payı bulunuyor. Geri kalan 19,49'luk kısım ise halka açık. İngiliz yatırım fonunun, aynen Şok'ta olduğu gibi, elindeki hisselerin tamamı için satış masasına oturacağı söyleniyor.

Migros Ticaret'in 2009 Ağustos'unda 2.5 milyar TL'lik temettü ödemesinden sonra büyük bir borçlanmanın yaşadığı biliniyordu. Şirketin son olarak 2011 dokuz aylık döneminde net borcu 1,55 milyar TL, net yabancı para açık pozisyonu ise 2,2 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Bu borcun çoğuysa 900 milyon Euro'luk açık pozisyon kaynaklı. Şirketin 9 aylık net zararı ise 236 milyon civarındaydı.

"Anadolu Grubu'nun perakende stratejisi"

Anadolu Grubu'nun Migros'u alma eğiliminin altında kurmak istediği bir perakende zinciri var. 'Ekomini' adını alacak olan bu indirimli market zinciri, hizmet vermeye ilk olarak İstanbul'da başlayacak. Grubun hedefi ise 2015 sonuna kadar tüm Türkiye genelinde 5 bin mağazaya ulaşmak. Bu mağazalarda yine Anadolu Grubu ürünlerine ulaşmak mümkün olacak. (Sabah)
 

Yabancı Sermaye İstanbul Aşığı

E-posta Yazdır

İstanbul Ticaret Odası (İTO), '2011 Yılı Yeni Kayıt ve Kapanış Yaptıran Firmalarda Yabancı Yatırımcı ve Sermaye Durumu' raporunu açıkladı.


 


Buna göre İstanbul'a gelen yabancı sermaye 2011'de bir önceki yıla göre yüzde 110,77 arttı. Geçen yıl 4 bin 639 yabancı yatırımcı tarafından toplam 1 milyar 735 milyon 399 bin 674 liralık sermaye tutarında şirket kurdu. Fransa, İran, Almanya ve İskoçya en fazla yabancı sermaye ile yatırımda bulunan ilk dört ülke oldu.
 

Michigan Heyeti İstanbul Fashion Week Fuarında

E-posta Yazdır

8-11 Şubat 2012 tarihlerinde düzenlenen İstanbul Fashion Week  ile eş zamanlı olarak  T.C Ekonomi  Bakanlığı ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen alım heyeti programına Chicago Ticaret Ataşeliği tarafından Michigan eyaletinden bir heyet organize edildi.  Michigan Eyaleti’nden “ Michigan Garment Industry Council” ve eyelet yetkililerinin yanı sıra satın almacılar, butik sahipleri, üreticilerin dahil olduğu heyete, Chicago Ticaret Ataşesi Sevtap Akgüloğlu eşlik etti.


 

 
İstanbul'u moda merkezi haline getirme yolunda çok önemli katkı sağlayan İstanbul Moda Haftası ile eş zamanlı  olarak düzenlenen alım heyetine 29 ülkeden 213 firma, kurum ve kuruluş temsilcisi katılım sağlarken, söz konusu organizasyona ilk kez ABD’den bir heyetin dahil olması organizasyon yetkililerince de mutlulukla karşılandı. Yabancı basın mensupları, moda editörleri, butik sahipleri, satın almacılar ve yurt dışından gelen diğer konukların renklendirdiği dört günlük maratonda, misafirler moda dünyasının günden güne kendi içinde daha örgütlü, özenli, heyecan dolu, gelişim ve yenilikte sınır tanımayan renkliliğine tanık olma ayrıcalığını yaşadılar.
 
Bu ziyaretin Michigan Eyaleti konfeksiyon sektörü ile Türk konfeksiyon sektörünü bir araya getirmek için Şikago Ticaret Ataşeliği tarafından yürütülen çalışmalara hız kazandıracağını kaydeden Akgüloğlu, işbirliğinin güçlenerek devam edeceğine inançlarının tam olduğunu belirtti.

Sayfa 16 / 57