SEKTÖREL HABERLER

Amerikalı Gelinlik Firması Türkiye’yi Seçti

E-posta Yazdır

 

 2005 yılında kurulan gelinlik firması Enzoani, sektörün gelişiminden etkilenerek İzmir’de mağaza açtıTürkiye’de iki yıl boyunca araştırmalar yaparak,  İzmir’de mağaza açmaya karar veren Amerikalı Enzoani, kentin  pazar politikası ve kalitesinden etkilendi.  Enzoani yılda 50 bin parçanın üzerinde ürün üretiyor.

 

Farklı zevklere hitap edebilmek adına Enzoani’nin yanı sıra  2 yeni marka daha oluşturmak için çalıştıklarını aktaran Yıldızhan, özellikle Ortadaoğu ülkelerine lokasyon kolaylığı açısından Türkiye’den hizmet vermeyi tercih ettiklerini vurguladı. Enzoani markasının kısa zamanda daha çok ses getireceğini aktaran Övgü Yıldızhan şu bilgileri verdi:
“Enzoani olarak, Maggie Sottero ve diğer birçok marka ile en kaliteli   kumaşı en iyi tasarımlarla üretiyoruz. Los Angeles’da sadece kendi müşterilerimize özel defileler yapıyoruz. 3 gün süren defile, konaklamalı olarak gerçekleştiriliyor. Yine her yıl Amsterdam’da benzer bir program yapılıyor. İzmir IF Wedding fuarında ise ikinci kez boy göstereceğiz ve oldukça heyecanlıyız.”
 
ERKEK GİYİMİNE BAGGİ İMZASI
 
1981 yılında kurulan Baggi, 30 yıllık tecrübesi ve deneyimiyle, erkek giyim alanında, kaliteli ürünleri müşterilerinin hizmetine sunuyor. Küçük bir atölyede çalışma hayatına başlayan firma, bugün yurt genelinde bulunan çok sayıda satış noktasıyla ve yurtdışında birçok ülkeye gerçekleştirdikleri ihracat ile devam ediyor. Aylık ortalama 6 bin takım elbise kapasitesi ile çalışılıyor.  Damatlık, smokin, takım elbise, ceket, pantalon, kaban, gömlek, ayakkabı için kullanılan tüm malzemeleri birinci sınıf  olduğunu belirten yetkililer,  tasarım departmanlarında müşterilerine, BAGGİ markalı ürünün kişiye özel dikilmiş elbise hissi vermesi için 365 gün durmaksızın çalıştıklarını söylediler. BAGGİ,  fuarda 2012 tasarımlarını sunacak.
 
GELİNLİK SEÇMEK BİR SANAT
Genç kızlar yaşamlarının bu en özel ve en güzel gününde rüya gibi bir gelinlik içinde masal prenseslerini andırmayı düşler. Ancak, önemli olan kişinin kendisine yakışan tarzı bulması.
*  Gelinlik modeli seçimine genel olarak bakıldığında;
Toplu gelinlerin narin giyinmesi; modelini, rengini ve aksesuarı ona göre seçmesi iyi olur. Toplu gelinlerin bembeyaz bir gelinlik giymesi yanlış olur. Bunun yerine kırık beyaz, krem rengi, vücudu ortadan ikiye bölen modellerde yakalar, dikkat çeken bir eşarp modeli olduğunda, dikkatler kilodan uzaklaşmaktadır.
Göbek sorunu olan gelinler, çan etek biçiminde bir gelinlik tercih ederlerse uygun olur.
*  Çok zayıf görünmek de hoş olmaz. Bu sebeple ince ve uzun hanımlar, kabarık etekli modelleri tercih edebilirler.
Kısa boylu hanımların V yakalı veya V kesimli gelinlik giymesi, boyun daha uzun algılanmasını sağlar.
*  Uzun boylu gelinlerin, ayakkabılarını gösterecek modelleri seçmeleri daha uygun olur.
*  Aşırı süslemeler taşıyan bir gelinlik, gelinliği gelinden ön plana çıkartır. Sade çizgiler taşıyan, şık bir kumaşla çalışılmış gelinlikler her zaman daha zarif görünür. Üst bedenin vücuda oturduğu, eteklerin ise kabarık çalışıldığı modellerde en çok tafta, sert saten, organze ve tül tercih edilmekte. Danteller, krepler, şifonlar, ince satenler ise romantik hatlar taşıyan düz kesimlerdeki modeller için daha uygun.
Unutmayın parlak satenler yerlerini artık matlara bırakıyor.
 
ROBE-BLANCHE İHRACATTA İDDİALI
 
Uzun yıllar süren tekstil deneyimine 2010 yılında gelinliği de ekledi. Deneyimli kadrosuyla İzmir’de faaliyet göstermeye başlayan firma gelinlik sektörüne; özgün, yenilikçi ve farklı çizgisiyle yepyeni bir soluk getiriyor. Koleksiyonların tamamını titizlikle kendisi tasarlayan Robe-Blanche, markanın farklı tasarımlarla büyümesine önem veriyor.
 
Yıllık 6 bin adetlik üretim kapasitesiyle her türlü ürünün, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlandığını belirten yetkililer, sektörde teslimat zamanında büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, deniz, hava ve kara ulaşımı bakımından Türkiye’nin sektör için eşsiz bir fırsat sunduğunu dile getirdi. Yetkililer Robe-Blanche markasını, “Farklılığı uygun fiyatla müşterilerine sunan bir partneriniz olsun isterseniz, Robe-Blanche ile doğru yerdesiniz” diyerek özetledi. Almanya, Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre, ve İtalya gibi ülkelere ihracat yapan Robe-Blanche, 2012 hedefini ise 5 bin  gelinlik olarak belirledi. Robe-Blanche aynı zamanda pazar, Arap ve Ortadoğu ülkelerinde, Amber markasıyla da müşterilerine hitap ediyor. (Kadir Çetinkaya, Milliyet)
 
 
 

Geçen Yıl Gelen Turist Sayısı 31.5 Milyon Oldu

E-posta Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Bu yıl bir rekora imza attık ve ülkemize 31 milyon 500 bin yabancı pasaportlu ziyaretçi geldi'' dedi. Fethiye'de bir otelin açılışına katılan Günay, Türkiye'nin turizmde övünülecek bir noktaya geldiğine işaret etti. Günay, ''Bu yıl bir rekora imza attık ve ülkemize 31 milyon 500 bin yabancı pasaportlu ziyaretçi geldi. Bu rakam şu anda Yunanistan'ın rakamlarından iki kat fazla. Mısır'ın rakamlarını neredeyse üçe katlıyor'' diye konuştu.


 


Türkiye'nin turizmde 31 milyon 500 bin yabancı ziyaretçi ve 30 milyar dolar gelir seviyesine ulaşmasının önemine dikkati çeken Günay, ''Dünyadaki rakiplerimizden ikisi ABD ve Çin. Bunlar, ülke değil kıta. Bundan sonraki rakiplerimiz ise Avrupa'dan 3 ülke. Turizm alanında dünyadaki rakiplerimizden 2'si kıta. Bunu turizmde geldiğimiz noktayı göstermek için söylüyorum'' dedi.

-TÜRSAB Başkanı Ulusoy-

Türkiye Seyehat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da Türkiye'nin turizmde geldiği noktanın sevindirici olduğunu söyledi. Ulusoy, ''Türk turizminin dünyada önemli bir noktaya gelmesinde bize desteklerini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile hükümete teşekkür etmek istiyorum. Muğla'da ve Fethiye'de turizmin geldiği nokta sevindirici. Umarım, önümüzdeki yıllarda da bu başarı sürer'' diye konuştu.

Açılışın ardından AK Parti Fethiye İlçe Başkanlığını ziyaret eden Günay, burada çiçeklerle karşılandı. İlçe başkanı Mustafa Ali Türkan, Bakan Günay'a, Kayaköy fotoğrafı hediye etti. Günay, AK Parti İlçe Başkanlığıyla aynı binada olan MHP Fethiye İlçe Başkanlığını da ziyaret etti ve içeride bulunanların Mevlit Kandili'ni kutladı.

Fethiye Müzesi'ne geçerek, Tloss Antik Kenti'nde yapılan kazılarda çıkarıldıktan sonra müzede sergilenmeye başlayan eserlerle ilgili müze müdürü İbrahim Malkoç'tan bilgi alan Günay, burada Roma imparator heykelleri arasında gazetecilere poz verdi.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı'yı da makamında ziyaret eden ve çalışmalar hakkında bilgi alan Günay, Muğla'daki incelemelerini tamamlayarak Antalya'ya hareket etti. AA
 

İhracat Yüzde 10 Arttı

E-posta Yazdır

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak ayında ihracat, 2011 yılının aynı ayına kıyasla yüzde yüzde 10 artışla 10 milyar 554 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ocak ayında Türkiye’nin ihracatının 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 10 artışla 10 milyar 554 milyon dolar olduğunu bildirdi.


 


Büyükekşi, ocak ayı ihracat rakamlarını İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nda (İTSO), düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.

Mehmet Büyükekşi şunları kaydetti: "Ocak ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artışla 10 milyar 554 milyon dolar oldu. Ocak ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 609 milyon dolar ile otomotiv endüstrisi sektörümüz yaparken, kimyevi maddeler sektörümüz 1 milyar 309 milyon dolar ile ikinci sırada, çelik sektörümüz ise 1 milyar 256 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

Tarım sektörlerimiz ocak ayında 1 milyar 520 milyon dolar ihracatla toplam içinde yüzde 14,4 pay alırken, 8 milyar 757 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sanayi sektörlerimizin payı yüzde 83 oldu. Madencilik ürünleri sektörümüz ise ocak ayında 276 milyon dolar ile toplam ihracattan yüzde 2,6 pay aldı. Ocak ayında en fazla ihracat artışını yüzde 223 ile mücevher sektörümüz, yüzde 33 ile tütün sektörümüz ve yüzde 32 ile halı sektörümüz yakaladı." Büyükekşi, ocak ayında 2 yeni ihracatçı sektörün rakamlarını açıklamaya başladıklarına da değinerek, "Yeni sektörlerimizden iklimlendirme sanayisi sektörümüzün ihracatı ocak ayında yüzde 7 artarken, savunma sanayisi ihracatımız yüzde 19,6 arttı" dedi. AA
 

Katar Şeyhinin Gözü Türk Telekomda

E-posta Yazdır
Katar Şeyhi El Tani, Türk Telekom‘u almak için harekete geçti. TT‘nin yüzde 55 hissesine sahip Oger Telecom‘u almaya hazırlanan Katar yönetiminin, sadece TT için en az 8.6 milyar dolar ödemesi gerekecek. Öte yandan Katar, Denizbank‘ı 6 milyar doları bulabilecek bir operasyonla almak için görüşüyor.


Basra Körfezi‘nin ‘yükselen ülkesi‘ Katar Emirliği, Türkiye‘de iki büyük yatırım için düğmeye bastı. Türkiye‘deki ekonomik varlığını artırmak için harekete geçen Katar Şeyhi El Tani‘nin ilk hedefinde Türk Telekom (TT) var. Katarlıların bir diğer hedefi ise teklifleri değerlendiren Denizbank... Öte yandan, Katar‘ı ilgilendiren bir diğer süreç ise medya sektöründe. Katarlıların yüzde 25 oranında ortak olduğu ATV televizyonu ve Sabah gazetesinin sahibi Turkuvaz Medya ise satış sürecinde.

Reuters Haber Ajansı‘nın haberine göre, Katar, Türk Telekom‘un hâkim ortağı Lübnanlı Oger Telecom‘u almaya hazırlanıyor. Oger Telecom, Türk Telekom‘un yüzde 55 hissesini 2005 yılında 6.5 milyar dolara almıştı. Hisselerinin yüzde 15‘i halka açık olan Türk Telekom‘un yüzde 30 kadarı ise kamuya ait.

Hariri ailesi ile temasta...

Reuters kaynakları, Katar‘ın, Oger Telecom‘u bünyesinde bulunduran Saudi Telecom‘la temasa geçtiğini ve eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri‘nin ailesine ait olan yüzde 55‘lik Oger Telecom hissesini almak istediğini bildirdi. Oger Telecom hissesini alınca Katar‘ın eline Türk Telekom ve GSM operatörü Avea ile Güney Afrika‘nın GSM operatörü Cell C‘nin yüzde 75 hissesi geçecek. Reuters, Türk Telekom‘un değerinin 15.6 milyar dolar olduğunu hatırlatarak sadece anlaşmaya konu olan Türk Telekom hisselerinin bile en az 8.6 milyar dolar ettiğini yazdı. Cell C ise Güney Afrika‘nın 3. büyük GSM operatörü olmasına rağmen borsaya açık bir şirket değil.

‘İş karmaşık hale gelebilir‘

Ancak Suudi Arabistanlı Saudi Telecom‘un Oger Telecom‘da yüzde 35 hissesi olması dolayısıyla satışın karmaşık bir hal alabileceği konuşuluyor. Çünkü Oger Telecom‘da bir satış söz konusu olduğunda ilk olarak Saudi Telecom‘un teklif verme hakkı var. Reuters‘a bilgi veren kaynaklar, “İşlem karmaşık olabilir ancak Katarlılar ilgisini ilk olarak Hariri ailesine giderek gösterdi. Paralarına da güvendikleri için işi rahatlıkla bitirebilirler” dedi.

Saudi Oger‘in satış süreci için Citigroup ve Deutsche Bank‘ı görevlendirdiği belirtiliyor. Saudi Telekom Oger Telekom‘daki hisselerini 2008 yılında 2.6 milyar dolara almıştı. İşlemi karmaşık hale getiren bir diğer unsur, Oger‘in Türk Telekom hisselerinin satışı ve firma kontrolünün el değiştirmesi durumunda azınlık hissedarlara çağrıda bulunması gerekecek.

Katar‘ın çağrı ihtimalini göz önüne alıp almadığı bilinmediği gibi, Saudi Telecom‘un Oger Telecom için teklif yapıp yapmayacağı da bilinmiyor. Reuters‘a bilgi veren diğer bir kaynak, “Saudi Telecom ile Katarlılar birbirlerine rakip teklifler ortaya koyabilir. Karmaşık bir süreçten bahsediyoruz, sorun yaratabilecek çok konu var” dedi.

Oger 6.5 milyar dolara aldı paranın ‘yarısı‘nı çıkardı. 1- Porsche, Harrods ve PSG‘nİn ortağı

Katar Yatırım İdaresi (Qatar Investment Authority - QIA) 2003‘te kuruldu. QIA‘nın yönettiği yatırım portföyü 60 milyar doların üzerinde. Portföy içinde, bir yandan iştirak ettiği çeşitli fonlar kanalıyla Çin, Vietnam ve İngiltere‘de finans alanlarındaki yatırımları, diğer taraftan kendisine bağlı Qatari Diar ve Barwa adlı şirketlerle dünyada 32 ülkede gerçekleştirdiği gayrimenkul ve enerji yatırımları var. Başlıca yatırımlar şöyle: * Dünya çapında yayın yapan El Cezire televizyonu. Cine 5‘i
TMSF‘den alan El Cezire, Türkiye‘de de yayına hazırlanıyor. * Lüks oto arkası Porsche‘ın yüzde 10‘u.
* Volkswagen‘in yaklaşık yüzde 17 hissesi.
* Ünlü zengin Muhammet El-Fayed‘e ait İngiliz Harrods Group‘a ortaklık.
* Walt Disney şirketinin içindeki Miramax Film.
* Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain‘in (PSG) yüzde 70‘i.
Barcelona‘ya forma reklamı veriyor
* Katar ayrıca 171 milyon euro‘ya 2016 yılına kadar Barcelona futbol kulübüne forma reklamı verdi. Barcelona bilindiği üzere sadece UNICEF‘ın reklamını formasında taşıyordu.

2- Denİzbank‘a olan Katar ilgisi sürüyor

Avrupa‘daki borç krizi nedeniyle zora giren Fransa - Belçika ortaklığı Dexia Bank‘ın satışa çıkardığı Denizbank‘a Katar ilgisi sürüyor. Katar Ulusal Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kemal, fiyatı uygun bulmaları halinde, Denizbank‘ı satın alabileceklerini söyledi. Kemal, doğru fiyatın bulunması halinde Denizbank‘ın alınmasının yıl sonuna kadar gerçekleşebileceğini söyledi. Aynı zamanda Katar Maliye Bakanı da olan Kemal, satın alma işleminin yıl sonu itibariyle tamamlanıp tamamlanmayacağına ilişkin soru üzerine, “Eğer fiyat doğruysa” yanıtını verdi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, kısa süre önce bankanın satış sürecinde gelen tekliflerin beğenilmemesi halinde, satışın gerçekleşmeyebileceğini söylemişti. Katar Ulusal Bankası, ekimde Denizbank ile kontrol hissesi sahibi olunmasını amaçladığını ve görüşmelere başladığını açıklamıştı. Banka, yüzde 50 hissesini elinde bulunduran Katar Yatırım İdaresi tarafından yönetiliyor. Reuters satın alma işleminin 6 milyar dolara kadar çıkabileceğini belirtti.

(Milliyet‘in notu: Denizbank‘ın halka açıklık oranı yüzde 0.16 oranında. Dünkü fiyata göre bankanın piyasa değeri 9.022 milyar TL, yani 5.034 milyar dolar. Ancak bankanın halka açıklık oranı çok düşük olduğu için bu rakam gerçek fiyatı yansıtmıyor olabilir.)

3- Katar‘ın ortak olduğu Turkuvaz‘a 3 talip var Türkiye‘de Katar‘ı yakından ilgilendiren bir diğer ekonomik süreç ise Çalık Holding bünyesindeki Turkuvaz Medya Grubu‘nun sahibi olduğu ATV televizyonu ve Sabah gazetesinin satışı... Katar Emirliği‘ne ait Katar Yatırım İdaresi‘nin kurduğu Al Wasaeel Media International Turkuvaz Medya‘nın yüzde 25 oranında ortağı. Turkuvaz Medya satışıyla ilgilenen yatırımcılardan Texas Pasific Group (TPG), Rupert Murdoch‘un sahibi olduğu News Corp ve Time Warner Group tekliflerini sundu. Reuters‘ın haberine göre sürece yakın bir kaynak, “TPG, News Corp ve Time Warner tekliflerini verdi. TPG‘nin oldukça agresif olduğunu biliyorum” dedi. Aynı kaynak, Çalık Grubu‘nun medya varlıkları için istediği fiyatın 1 milyar doların üzerinde olduğunu belirterek, gelen tekliflerin de bu civarda olduğunu söyledi ve satış sürecinin şubat ayı içinde tamamlanabileceğini kaydetti. Aralık 2007‘de TMSF‘nin satışa çıkardığı Sabah-ATV ihalesini 1.1 milyar dolarla Çalık Grubu‘nun şirketi olan Turkuvaz kazanmıştı.

Katar Emiri El Tani kim?

Katar‘da yaklaşık 200 yıldır söz sahibi olan El Tani ailesi mensubu Şeyh Hamad bin Halife El Tani, 1995 yılında kansız bir darbeyle babasının yerine Katar Emiri oldu. 1952 doğumlu El Tani, ülkesinde askeri eğitim gördü. Petrol ve doğalgaz zengini ülkesinin son yıllarda uluslararası arenada daha çok söz sahibi olması için yaptığı girişimlerle dikkat çekiyor.

Katar 2010‘da Lüksemburg‘u geçerek dünyanın en zengin ülkesi haline geldi. Katar‘ın serveti ABD‘nin servetini de neredeyse ikiye katladı. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayınlanan verilere göre Katar‘ın kişi başına düşen gayri safi milli hasılası 2010‘da 88 bin 221 dolara ulaştı. Katar 2022‘de Dünya Futbol Şampiyonası‘na da ev sahipliği yapacak.

Kaynak: CNN Turk

Türk Bankalar Karlılık Rekoru Kırdı

E-posta Yazdır
Avrupa`nın dev bankaları ardı ardına zarar açıklarken, Türk bankaları 2011 yılında da kâr rekoru kırdı. Merkez Bankası‘nın yıl içinde aldığı tüm fren tedbirlerine rağmen, Türk bankacılık sektörünün 2011 yılı toplam kârı 20 milyar lirayı geçti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Türk bankalarının Avrupa bankalarını kıskandıran kârlarını Şubat ayının ilk haftasında açıklayacak. 2011 yılında bankacılık sektörünün kârında radikal düşüşler olması bekleniyordu. Özellikle bankalar, zorunlu karşılık oranlarının artırılması ve fren tedbirleri nedeniyle kârlarının eriyeceğini tahmin ediyordu. Ancak, korkulan olmadı.

ZİRAAT ŞAMPİYONLUĞU KAPTIRACAK MI?
Bankaların 2011 yılı kârındaki gerileme yüzde 10‘un da altında kaldı. Türk bankaları 2010 yılında 21.9 milyar lira, 2009‘da ise 20 milyar 75 milyon lira kâr elde etmişti. BDDK‘nın, 2011 yılı rakamlarını açıklamasının ardından bankalar da, tek tek kâr rakamlarını kamuoyuna açıklayacak.

Ancak kulislerde, son 7 yıldır kâr şampiyonu olan Ziraat Bankası‘nın bu yıl şampiyonluğu bir özel bankaya kaptırdığı konuşuluyor. Ziraat, yılın son çeyreğinde 1.5 milyar liralık kâr ile birçok bankanın gerisinde kalmıştı. Bu nedenle bankanın 2011 yılı için 2 milyar liranın da altında kâr açıklaması bekleniyor.
Türk bankaların rekor kâr elde ettiği 2011 yılı Avrupa bankalarının rekor zarar ettiği yıl oldu. Almanya‘nın önde gelen dev bankalarından Commerzbank A.G. yılın son çeyreğinde 687 milyon Euro‘luk, İtalya‘nın dev bankalarından Unicredit ise 10.6 milyar Euro‘luk zarar açıklamıştı.
İngiliz Royal Bank‘ın aynı dönem itibariyle kârı da yüzde 63 oranında azalarak 428 milyon dolara gerilemişti. Söz konusu bankaların yıl sonu itibariyle zararlarının daha da artacağı tahmin ediliyor. Star

Sayfa 17 / 57