SEKTÖREL HABERLER

İstanbul Emlağa Damgasını Vuracak

E-posta Yazdır

‘ Avrupa‘nın gayrimenkuldeki gözdesi İstanbul oldu. ULI ve PwC‘nin 600 uzman yöneticiyle yaptığı çalışmada İstanbul, Roma, Londra, Paris gibi kentleri geride bırakarak Avrupa‘nın yıldızı parlayan kenti olacak. Atina ise sona demir attı Eskilerin taşı, toprağı altın sözüyle anlattığı İstanbul, küresel yatırımcının da gözdesi oldu. 2012‘de Avrupa‘nın gayrimenkulde yıldızı parlayacak kenti İstanbul olacak.


Urban Land Institute (ULI) ile küresel danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers‘ın (PwC) yaptığı Emerging Trends Real Estate-2012 (Gayrimenkulde Gelişen Trendler) raporuna göre Avrupa‘da 2012‘ye damga vuracak kentler listesinin başında İstanbul yer aldı. Uluslararası emlak sektörünün Avrupa‘daki bir çok ülkedeki tepe yöneticilerinden oluşan 600 kişiyle yapılan çalışmaya göre İstanbul, yatırım ve geliştirme alanlarında en üst sırada kendine yer buldu. İstanbul‘u bu kadar popüler yapan ise ekonomide güçlü büyüme ile büyümede beklentinin artmış olması gösterildi. Ayrıca genç nüfusu, İstanbul‘u listenin en üst sırasına yerleştirdi.

3 ALANDA DA LİDER

İstanbul mevcut yatırımlar, yeni yatırımlar ve geliştirme kategorilerinde hepsinde en yüksek puanı aldı. Mevcut yatırımlarda 5 puan üzerinden 3.83 alan İstanbul, yeni yatırımlar alanında 3.82, geliştirme kategorisinde ise 4.03 puan elde etti. İstanbul‘u takip eden kentler ise sırasıyla Münih, Varşova, Berlin, Stockholm oldu. Paris listede altıncı sırada yer alırken, Londra 10‘uncu, Madrid ise 21‘inci sırada kendine yer buldu. Avrupa‘da krizin başkenti Atina ise 27 metropol arasında yaklaşık 1.6 puan ortalamasıyla son sıraya demir attı.

MÜTEKABİLİYET YILDIZI DAHA DA PARLATACAK

Raporda tüketici harcamalarındaki artış ve büyük küresel şirketlerin yatırımları en güçlü yanlar olarak İstanbul‘u öne çıkardı. 600 şirket yöneticisinin yüzde 69‘u İstanbul konusunda en iyimser tahminleri yaparken, kârlılığın da artacağını belirtti. Yabancıya konut satışının önünü açacak olan mütekabiliyet yasasının İstanbul‘u Avrupa‘da daha da öne çıkarararak yıldızını daha da parlatacak.

BÜYÜMEYİ DUYDU TÜRKİYE‘YE GELDİ

Türk ekonomisindeki hızlı büyümeyi duyan dünya devi Türkiye‘ye satın almayla girdi. Dünyanın en büyük işitme cihazları şirketi İtalyan Amplifon, İstanbul merkezli Maxtone‘u satın aldı. 19 ülkede 3 bin mağazası olan ve 10 bin çalışanı bulunan Amplifon CEO‘su Franco Moscetti, Türkiye‘nin ekonomisinde hızlı bir büyüme olduğunu ve güçlü yapısıyla dünyanın dikkatini çektiğini ifade ederek, girişi satın almayla yaptıklarını söyledi. Türkiye‘de işitme cihazı pazarının 2002 yılında 25 bin adetten 2010‘a kadar 4 kat büyüdüğünü ve 100 bin adede çıktığını kaydeden Moscetti, Maxtone‘un yüzde 51‘ini alarak büyük ortak olduklarını dile getirdi.

100 MAĞAZA AÇACAK

2007 yılında temeli atılan ve 2009‘da ilk mağazasını İstanbul‘da açan Maxtone‘un Kurucusu ve CEO‘su Ersin Oray, iki yıllık sürede Ankara ve İzmir‘de toplam 8 mağazaya ulaştıklarını, önümüzdeki günlerde ise Bursa ve Adana‘daki şubelerin hizmete gireceğini söyledi. Maxtone-Amplifon işbirliğinin İtalyan şirket için oldukça önemli olduğunu dile getiren Oray, "Orta vadede şube sayısı 100‘e çıkacak. İtalyan şirket yöneticileri ile yaptığımız görüşmede, birlikte satın almalar gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

BNY MELLON DA ORTAK

Geçen yılı 1 milyar euroluk satışla kapatan Amplifon‘un ortakları arasında İtalya‘nın ünlü yatırım şirketlerinden Tamburi Investment‘ın yanı sıra finans piyasasının yakından tanıdığı bir kuruluş dikkat çekiyor. 48 bin çalışanı, 1 trilyon dolarlık varlığı bulunan ABD‘li The Bank of New York Mellon‘un yatırım şirketi Newton Investment, Amplifon‘un üçüncü büyük ortağı. Türkiye‘de hiç yatırımı bulunmayan BNY Mellon, böylece Türkiye‘deki ilk operasyonuna da işitme pazarıyla girmiş oldu.

212 CAPİTAL PARTNERS 2012‘YE HIZLI BAŞLADI

Yatırım fonu 212 Capital Partners 2012‘ye hızlı girdi, yılbaşından bu yana yatırımda duble yaptı. 212 Capital Partners, Türkiye‘de online kozmetik perakendesi alanında faaliyet gösteren Balerin.com‘a ortak oldu. Aralık 2011‘de kurulan ve ilk yatırımını geçtiğimiz hafta Butigo. com‘a gerçekleştiren 212 Capital Partners, halihazırda Türkiye‘deki internet ve teknoloji firmalarına erken dönem girişim sermayesi fonu sağlayan en büyük yatırım fonu olarak dikkat çekiyor. (Kerim Ülker, Sabah)

HSBC Bankasına Kara Para İncelemesi

E-posta Yazdır

Konu hakkında bilgi sahibi kaynakların verdiği bilgi ve şirketin bildirimlerine göre, ABD Senatosu’na bağlı bir alt komite, kara para akladığı iddiasıyla HSBC Holdings PLC hakkında inceleme başlattı.
Kaynaklar Senato’nun alt komitesi tarafından yürütülen araştırmanın ardından hazırlanacak rapor ışığında bankanın Kongre’de ifade vermesinin gerekebileceğini bildirdi. Alt komitenin bundan önce yürüttüğü üst düzey incelemeler dünyanın birçok önde gelen bankası için utanç verici oturumlara neden olmuştu.

Alt komitenin HSBC hakkında tam olarak nasıl bir inceleme yürüttüğü bilinmiyor. Reuters tarafından incelenen belgeler ve bundan önce yürütülen incelemeler HSBC’nin kara para aklanmasını inceleyen sistemlerinde sorun olduğu iddialarına işaret ediyor. HSBC sözcüsü Robert Sherman tarafından yapılan açıklamada aralarında Senato komitesinin bulunduğu “çeşitli düzenlemelere uygunluk konusunda  yetkililerle görüşmelerin” sürdüğü ifade edildi. “Söz konusu görüşmeler mahrem ve bütün görüşmelerde işbirliği içerisindeyiz” denildi.

REUTERS 

Geçen Yıl 31,5 Milyon Turist Geldi

E-posta Yazdır
2011 yılında 31 milyon turist hedefleyen Türkiye, hedefini aştı. Ocak-aralık döneminde Türkiye\'ye gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,86 artarak 31 milyon 456 bin 76 olarak gerçekleşti.
Aralık ayındaki ziyaretçi sayısı da yüzde 2,47 artış göstererek 1 milyon 194 bin 729 oldu. Türkiye\'ye en fazla turist gönderen ülke ise yine Almanya. Bu ülkeden gelen turist sayısı 5 milyona yaklaştı. Geçen yıl Türkiye\'yi ziyaret eden 31 milyon 456 bin 76 yabancı ziyaretçinin 2 milyon 112 bin 880\'ini (yüzde 6,92) günübirlikçiler oluşturdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı\'nın açıkladığı verilere göre, ocak-aralık döneminde Türkiye\'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya 4 milyon 826 bin 315 (yüzde 15,34) ile birinci, Rusya Federasyonu 3 milyon 468 bin 214 (yüzde 11,03) ile ikinci, İngiltere 2 milyon 582 bin 54 (yüzde 8,21) ile üçüncü oldu. İngiltere\'yi İran, Bulgaristan, Hollanda, Gürcistan, Fransa, Suriye ve ABD izledi. Türkiye\'ye gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yaptıkları sınır kapılarının bağlı olduğu iller arasında Antalya yüzde 33,27 ile birinci, İstanbul yüzde 25,61 ile ikinci, Muğla yüzde 9,78 ile üçüncü sırada yer aldı.

Aralık ayında Türkiye\'ye gelen turist sayısı da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,47\'lik artışla 1 milyon 194 bin 729 oldu. Geçen ay Türkiye\'ye turist gönderen ülkeler arasında Almanya, 154 bin 884 kişi ile yine ilk sırada yer aldı. Almanya\'nın ardından Bulgaristan ikinci, İran üçüncü, Gürcistan dördüncü, Suriye de beşinci oldu. Aralıkta Almanya\'dan 154 bin 884, Bulgaristan\'dan 111 bin 695, İran\'dan 97 bin 882 turist geldi. Türkiye\'yi ziyaret eden 1 milyon 194 bin 729 yabancının 17 bin 489\'u (yüzde 1,46) günübirlikçilerden oluşurken, İstanbul, Edirne ve Antalya en çok giriş yapılan sınır kapıları oldu. Şaban Gündüz, Zaman

Murdoch, Sabah ve ATV Grubuna Talip

E-posta Yazdır
WSJ: News Corp, Sabah ve ATV’ye 1 milyar doları aşan teklif verebilir. Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu News Corp.’ın satışa çıkarılan Sabah Gazetesi ve ATV televizyonuna talip olduğu grubun kendi gazetesi Wall Street Journal’de (WSJ) haber olarak yer aldı. ABD’li medya devinin Çalık Holding bünyesindeki ATV televizyonu ve Sabah Gazetesi’ni almak için harekete geçtiği, şirketin geçen hafta satış için yetkilendirilen Goldman Sachs’tan ön teklif süresini uzatmasını istediği belirtildi.


Goldman Sachs’ın bu istek üzerine geçen hafta çarşamba günü dolması gereken ön teklif süresini önümüzdeki haftaya kadar uzattığı iddia edildi. WSJ’nin News Corp.’a yakın kaynaklara dayandırarak yayınladığı haberde, Türkiye’nin en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olduğu belirtilerek, Sabah-ATV’nin satışıyla News Corp.’un yanı sıra ABD’li medya devi Time Warner ve özel yatırım şirketi TPG Capital’in de yakından ilgilendiği kaydedildi.

1 milyar dolar
ATV ve Sabah’ın 700 milyon ile 1 milyar dolar arasında bir piyasa değerine sahip olduğu belirtilen haberde, News Corp’un iki kuruluşu da almak için 1 milyar doların üzerinde bir teklifi gözden çıkarabileceği kaydedildi. Çalık Grubu’nun enerji sektöründeki faaliyetleri hatırlatılarak, grubun Sabah ve ATV’yi 2008 yılında 1.25 milyar dolara Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’ndan (TMSF) satın aldığı vurgulandı. Haberde ayrıca Çalık Holding’in CEO’su Berat Albayrak’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olduğu belirtilirken, haberin yayınlandığı Wall Street Journal gazetesinin de News Corp’un bir parçası olduğu kaydedildi.

THY, Polonya Hava Yollarını Alıyor

E-posta Yazdır
Türk Hava Yolları (THY), Polonya’nın milli havayolu şirketi LOT’u almak üzere görüşmelere başlıyor. İlk defa Avrupalı bir şirketin son 8 yılda dünya havacılığından çok daha hızlı büyüyen THY’nin modelini örnek alacağını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Bize bir çok ülkeden, havayolundan ortaklık teklifi geldi. Yaptığımız analizler sonrasında Polonyalı LOT Havayolları’nda karar kıldık. Görüşmeler en kısa sürede başlayacak” dedi.


CNN Türk’te yayınlanan Taha Akyol’un sunduğu, Uğur Cebeci’nin moderatörlüğünü yaptığı Eğrisi Doğrusu Programı’na katılan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, şunları söyledi: “THY, dünya havacılığı ortalamasından 3-4 kat daha fazla büyüdü. Hem yatırım yaptı, hem de kârlılığını sürdürdü. Bu yakalanan başarı sonrasında 13-14 havayolu şirketinden ‘bizi alın’ diye teklif geldi. Sadece ticari olarak değil, hükümetler arasında yapılan görüşmeler sırasında da bu teklif geldi. Biz tamamen kazan-kazan yaklaşımıyla kararımızı veriyoruz.”

Türk usulünü görecekler

LOT’un özelleştirme sürecinde olduğunu vurgulayan Hamdi Topçu, şöyle konuştu: “Avrupa’ya gidip bir havayolu şirketi Türk usulü nasıl yönetilir bunu göstermek istiyoruz. Artık bir yönetim modelini de ihraç ediyoruz. Havayolu şirketleri otoritelere ve stratejiye çok bağlı. Eğer her şeyde mutabık olursak bunu alma sürecine gireceğiz. Geçen aralık ayında Polonya’da Ekonomi Bakanı Jasek Rostowski ile konuştum. LOT’u özelleştireceklerini belirten bakan bizim almamızı istedi. Konuya sıcak baktık. Resmi görüşmeler en kısa sürede başlayacak. Milli bir havayolu şirketini satın almak kolay değil. O ülkenin refleksleri ve kamuoyu var.”

Devlet desteği yok, gücümüz var

THY’nin devlet desteği almadığını belirten Hamdi Topçu, “Devlet bizi hiç bir zaman sübvanse etmedi. Biz tüm uçak alımlarımızı bilançomuzla yaptık. Tamamen halka açık özel bir şirketiz. Kendi imkanlarımızla LOT’un alımını yapacağız. Bunu yapacak gücümüz var” dedi.

55 noktaya uçuyor

POLONYALI havayolu şirketi 1929’da kuruldu. Halen filosunda 36 uçak bulunuyor. 55 uçuş noktası arasında Avrupa, Ortadoğu noktalarının yanı sıra Amerika kıtasında Chicago, New York, Toronto gibi şehirler de yer alıyor. Varşova Havalimanı’nı Doğu Avrupa’nın aktarma noktası haline getirmeyi hedefleyen LOT, aynı zamanda THY gibi Star Alliance ittifakı üyesi. 2010 yılında 17 milyon dolar zarar eden havayolunun yüzde 68’i devlete ait. Polonya hükümeti geçen yıl bu hisselerin satış kararını almıştı.

Avrupa’da tek noktaya uçuş lideriyiz

THY’nin bir noktadan en fazla sefer yapan havayolu şirketi olduğunu belirten Hamdi Topçu, şunları söyledi: “Bu alanda İngiliz milli havayolu British Airways’i bile geçtik. İstanbul jeopolitik olarak önemli bir merkez. Buradan 35 ülkeye gidiyorsunuz. THY olarak her gövde tipindeki uçak sayısının fazla olmasının avantajını görüyoruz. Dünya hava trafiğinin yüzde 66’sı İstanbul üzerindeki hava koridorundan geçiyor.” (Tolga Özbek, Hürriyet)

Sayfa 18 / 57