SEKTÖREL HABERLER

General Motors, Koltuğu Toyota\'dan Geri Aldı

E-posta Yazdır
Global krizle birlikte 2008 yılında 73 yıllık liderliği Toyota\'ya kaptıran General Motors (GM), \'en büyük\' unvanını geri aldı. Krizle iflasın eşiğine kadar gelen ve 2009 yılında devletten 52 milyar dolar destek alan Amerikan devinin toplam satışları geçen yıl önceki yıla göre yüzde 7,6 artarak 9,03 milyon oldu. Böylece GM, geçen yıl Toyota\'ya göre 1 milyon daha fazla araç sattı. 2010 yılında başta ABD olmak üzere birçok ülkede geri çağırma operasyonlarıyla başı derde giren Japon üretici Toyota, geçen yıl yaşanan tsunami ve Tayland\'daki seller nedeniyle üretimde önemli sorunlar yaşadı. Böylece 3 yıl boyunca oturduğu liderlik koltuğunu bir milyon gibi açık ara farkla Amerikan şirketine geri verdi.


Detroit merkezli General Motors\'un Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Asya\'da satışları artarken, küresel çapta en fazla satan markası 4,76 milyon adetle Chevrolet markası oldu. GM, 2010 yılında ise 8,39 milyon adet araç satmıştı. ABD yönetiminden 52 milyar dolarlık destek alarak iflastan kurtulan GM\'in halen yüzde 32 hissesi ABD Hazinesi\'nin elinde bulunuyor. GM\'in ardından Alman otomotiv şirketi Volkswagen Grubu\'nun geçen yıl dünya geneli toplam satışı önceki yıla göre yüzde 14 artarak 8,16 milyona çıktı. Fransız-Japon ortaklığı Renault ve Nissan ise 8,03 milyon araç satışıyla üçüncü sırada yer aldı. Toyota ise 2011 yılında 7,9 milyon araç satışıyla dördüncülüğe geriledi. Japon şirket, bu yıl 8,48 milyon araç satmayı hedefliyor. Sektör uzmanları arasında \"GM\'in rakamlarının bu şirketin Çinli ortağı Wuling şirketinin ürettiği araçları da kapsadığı ve bu yüzden aslında Volkswagen\'in dünyanın en büyük otomotiv şirketi olduğu\" yönünde görüşleri de bulunuyor.

General Motors\'un en büyük markası Chevrolet, geçen yıl dünya çapında 4,76 milyon aracın satışını gerçekleştirdi. Böylece bir global satış rekoruna ulaşan şirket, General Motors\'un yeniden zirveye çıkmasında büyük katkı sahibi oldu. Satışlar, 2010 ile karşılaştırıldığında yüzde 7,6 artış kaydetti. ABD, toplam 1.775.812 adet araç satışı ile Chevrolet araçlarının en fazla satıldığı ülke olurken, 2010 yılına kıyasla satışlarını yüzde 13\'ten fazla artırdı. Çin, bir önceki yıla oranla satış miktarını yüzde 9,5 artırarak 595.068 adet ile rekor seviyede bir satış miktarına ulaştı. Chevrolet\'nin satış miktarlarını bir önceki yıla kıyasla önemli miktarda artırdığı diğer pazarlar ise yüzde 49 ile Rusya, yüzde 31 ile Türkiye ve yüzde 21 ile Almanya oldu. Chevrolet Türkiye binek otomobil pazarında 8. sıraya yerleşti. Zaman

Koç, Swissair'le Birlikte THY'yi Almak İstemiş

E-posta Yazdır
Türk Hava Yolları'nın özelleştirildiği dönemde Koç Holding'in bugün ismi tarihe karışan Swissair ile birlikte şirkete talip olduğu ortaya çıktı. Açıklamayı Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Rahmi Koç yaptı. 2000'li yıllarda THY'ye talip olduklarını ancak ilginç gelişmeler yaşadıklarını belirten Koç, o dönemde İsviçre'nin milli havayolu şirketi olan Swissair'in kendilerine geldiğini ve THY'ye birlikte talip olma teklifinde bulunduklarını kaydetti. Süreci anlatan Rahmi Koç, "Biz de 'talip olalım' dedik. Araştırma yaparken, Swissair birdenbire iflas etti. Biz de bunda bir iş var dedik ve havayolu almaya yönelik defteri kapattık. Ancak THY, başarılı yönetimi sayesinde o zamandan bu zamana çok ileriye gitti. Avrupa'da gıpta edilir bir havayolu şirketi oldu." dedi.

Alman Dev “E.ON” Yakında Türkiye’de

E-posta Yazdır
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Alman enerji devi E.ON şirketinin Türkiye’de enerjide özellikle üretim kaynaklarına yatırım yapmak istediğini ve Türk ortaklarını da kendilerinin seçtiğini söyledi. Yıldız düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen “E.ON şirketinin Türkiye’de ciddi bir yatırıma hazırlandığı belirtiliyor. EON’u yatırım tutarı nedir ve bu yatırımlar hangi alanda olacak?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Türkiye’de yatırım yapmak istiyor, Türk ortaklarını kendileri seçiyorlar, yatırımları daha çok üretim kaynaklarına olacak” dedi. Enerji şirketi E.ON’un Türkiye’de 4-5 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planladığı Türk ortağının da Doğuş grubu olacağı ifade ediliyor.

'Türkiye, 62 Milyar Dolar Tarım Hasılası ile Dünyada 7. Sıraya Yükseldi'

E-posta Yazdır
Siirt Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ergün Demirhan, dünya kaynaklarının 12 milyar insanı besleyecek kapasitede olmasına rağmen, adaletsizlik yüzünden her gece 1 milyon insanın aç yattığını söyledi. Demirhan, Türkiye'nin 62 milyar dolar tarım hasılası ile dünyada 190 ülke arasında 7. sıraya yükseldiğini ifade etti. Türkiye'de tarımsal öğretimin başlamasının 166. yıldönümü kutlandı.

Türkiye'den Avrupa'ya 1,6 Milyar Dolarlık Yatırım

E-posta Yazdır
Yurtdışına doğrudan yatırım için giden yerli sermaye 2011 yılının 11 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 58 artışla 2 milyar 234 milyon dolara ulaştı. Bunun 1 milyar 648 milyon dolarla en büyük bölümü Avrupa'ya gitti. Avrupa ülkeleri içinde 530 milyon dolarla Fransa, doğrudan yatırım için en çok Türk sermayesini çeken ülke oldu. Merkez Bankası'nın ödemeler dengesi verilerine göre geçen yılın 11 aylık döneminde yurtdışında yerleşik kişilerin yurtiçinde yaptıkları net yatırımlar bir önceki yılın aynı dönemine göre 4 milyar 990 milyon dolar artarak 12 milyar 84 milyon dolara yükseldi.

Sayfa 19 / 57