SEKTÖREL HABERLER

Hereke Halısını da Çinliler Kaptı

E-posta Yazdır
Baklava, yoğurt, sucuk, leblebi, rakı gibi birçok ürünü komşu ülkelere kaptırmak üzere olan Türkiye’nin bir değeri daha elden gitti. Ama bu sefer ki kayıp sadece Türkiye’ye mal olmuş değerin adının tescili ya da kopyalanmasıyla da sınırlı değil. Radikal'in haberine göre Çin, geçmişi Sultan Abdülmecid’e dayanan el dokuması kaliteli yün ve ipek halıların vatanı Hereke’yi klonladı. Dünyanın en ünlü saraylarının baş köşesinde serili olan Hereke halısını koplayan Çin’de dev bir Hereke Sanayi Bölgesi kuruldu.

Türk Sanayicisine Niyet, Ford'a Kısmet mi Oluyor?

E-posta Yazdır
Yerli oto projesi Ford'u Türkiye'ye yatırım yapmaktan vazgeçiremedi. Ford Başkanı Bill Ford, Türkiye'de binek otomobil üretimi için sinyal verdi. Türkiye yerli otomobil projesi için adım atarken ABD'li otomotiv devi Ford Motor Company Başkanı Bill Ford binek otomobil üretimi için yeşil ışık yaktı. Otomotiv dünyasının kalbi Detroit'te düzenlenen Kuzey Amerika Otomobil Fuarı NAIAS'ta sorularımızı yanıtlayan Ford'un kurucusu Henry Ford'un torunu olan Bill Ford, "Ticari araç üssümüz olan ve sürekli büyüdüğümüz Türkiye'de binek otomobil üretimi söz konusu olabilir. Bu konu kesinlikle ihtimal dahilinde" dedi.

Türkiye'de 2011'de 910 Bin Araç Satışı İle Rekor Kırıldı

E-posta Yazdır
Türkiye'de 2011 yılında tüm zamanların araç satış rekoru kırıldı. 2010 yılında 792 bin araç satılırken bu rakam 2011 yılında yüzde 13,61 artarak 910 bin adet olarak gerçekleşti. Geçen yıl 593 bin 519 otomobil, 290 bin 920 ticari araç ve 45 bin adet kamyon satıldı. Böylece yerli otomobil için kritik eşik kabul edilen 1 milyon adetlik pazara yaklaşıldı.

İstanbul'a Yapılacak 3. Köprü İçin 18 Firma Yarışacak

E-posta Yazdır
İstanbul Boğazı'na 3. köprü yapımını da içeren 414 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu ihalesi bugün yapılıyor. 5 milyar dolarlık ihale için yarısı yabancı olmak üzere 18 firma şartname aldı. Bunlar arasında Japon devi Mitsubishi, İtalyan Astaldi, Rusya'dan Moskovskiy firmaları da bulunuyor. Kuzey Marmara Otoyolu ihalesinde nihayet sona gelindi. İçinde 3. Boğaz Köprüsü'nün de bulunduğu proje için bugün tam 18 büyük şirket yarışacak. Japon devi Mitsubishi, İtalyan Astaldi, Rusya'dan Moskovskiy Metrostroy'in yanı sıra Türkiye'den da Varyap, Yüksel, Kolin ve STFA gibi büyük firmalar şartname aldı.

HSBC Denizbank'ı Almaktan Vazgeçti

E-posta Yazdır
SkyNew, İngiliz HSBC bankasının, Denizbank’ı satın almaktan vazgeçtiğini duyurdu. SkyNews sitesinde yayımlanan özel haberde, HSBC’nin Denizbank için önerdiği milyarlarca sterlinlik teklifini geri çıktığı belirtildi. Konuya yakın kaynaklara göre, Denizbank, HSBC’ye bankanın finansal durumu hakkında detaylı bilgi vermek istemedi. HSBC ise konu hakkında yorum yapmadı.

Sayfa 20 / 57