Starbucks Meyve Suyu Sektörüne Giriyor

E-posta Yazdır

Tüm dünyada yüzlerce şubesi bulunan kahve şirketi Starbucks meyve suyu işine giriyor. Evolution Fresh adlı şirketiyle meyve suyu ağırlıklı sağlık ürünleri satmaya başlayacak olan şirket bundan sonra farklı bir kulvarda faaliyetini sürdürecek.


 


İlk şube bugün Seattle'da açılacak. Starbucks, söz konusu markaya dört ay önce satın almıştı.

50 milyar dolar büyüklüğüne olduğu düşünülen sağlık pazarına girmek isteyen Starbucks bu şekilde ilk adımı atmış oldu.

Uzmanlar markanın başarılı olması halinde şirketin genel tüketici klasmanına uygun bir ürün tedarikine girebileceğini belirtiyorlar. Başarısız olursa şirket açısından çok şey değişmeyecek.(USA Sabah)
 

ABD-Türkiye Ekonomik İlişkiler Raporu Açıklandı

E-posta Yazdır

ABD Ticaret Odası ve TÜSİAD işbirliğiyle hazırlanan "Yeni Dönemde ABD-Türkiye Ekonomik İlişkiler: Daha Güçlü bir Stratejik Ortaklık için Analizler ve Tavsiyeler" raporu yayınlandı. Sidar Global Advisors'a hazırlatılan raporda Türkiye ve ABD arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek, gümrük duvarlarını ortadan kaldırmak, karşılıklı yatırımları yükseltmek için 4 ana başlıkta tavsiyelerde bulunuluyor.


 

1- İki taraflı ticaret ve yatırım yapısı yeniden oluşturulmalı
2- İki ülkenin ihracat teşvik stratejileri birbirine denk hale getirilmeli
3- ABD ve Türk iş sektörüne yönelik danışma ve diyaloglar forumları kurulmalı
4- Endişe duyulan ekonomik meselelerle ilgili tatmin edici çözümler yaratabilmek için G20 forumları kullanılmalı

ABD Başkanı Barack Obama'nın 2009 yılında gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında geçmiş 10 yıl içerisinde dinamizmini yitiren ABD-Türkiye ticari ilişkilerini geliştirmek için ortak girişimlerde bulunulmuştu. ABD ve Türkiye arasında model ortaklık iddiasıyla iniltili olarak Stratejik, Ekonomik ve Ticari işbirliğini artıracak çeşitli toplantılar organize edildi.

1999 yılında Başkan Bill Clinton Türkiye'yi ziyaret ettiğinde Türkiye'nin dış ticaretinde ABD %8.2 oranındayken 2010 yılında bu rakam %5.5'e geriledi.
 

Borusan, ABD Pazarında Çelik Fabrikasıyla Büyümek İstiyor

E-posta Yazdır

Borusan, ABD, Rusya ve Ortadoğu'yu yakın takibe aldı. CEO Agah Uğur, öncelikli hedeflerinin ABD'de çelik tesisi kurmak olduğunu söyledi.  Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde, 'CEO'nun Ajandası' panelinde konuşan Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, yurtdışında yatırım arayışına girdiklerini söyledi. Uğur konuşmasında demir-çelik sanayisine yönelik Amerika ve Ortadoğu bölgelerini hedeflediklerini dile getirdi.


 

Uğur, ABD'ye uzun süredir demir çelik ürünü ihraç ettiklerini, pazara yakın olmak için yatırım yapmanın gerektiğini kaydederek şu bilgileri paylaştı: "ABD'de çalışmalarımız sürüyor. Bu ülkede bir yatırım yapabiliriz. Ortadoğu ülkelerinde de benzer arayışımız var. Körfez Bölgesi de bu tür yatırımlar için uygun." Şu anda 3 farklı bölgede temaslarda bulunduklarını söyleyen Uğur, "Rusya'da önümüzdeki ay sonuçlanacak bir çalışmamız var. İş makineleri konusunda bir distribütörlük ağı kurmak istiyoruz" diye konuştu.

5 BİN 500 ÇALIŞAN
Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, bir holding yönetmenin portföy yönetmek anlamına geldiğini söyleyerek, "Bölgesel oyuncu olmak farklı bir durdum. Bizim 5 bin 500 personelimiz var. Bu dönem çevreye ve topluma katkıda bulunan şirketlerin dönemi olacak. Artık sadece kaliteli mal satan değil, kazandığını topluma yönlendiren şirketler bir adım önde olacak" dedi. Sabah

New York Times Turizm Fuarında Türkiye Tanıtımı

E-posta Yazdır

Jacob Javits Kongre Merkezi'nde 2 Mart tarihinde başlayan ve 4 Mart'ta bitecek fuara Türkiye 12 katılımcı ile temsil ediliyor. NY Kültür ve Turizm Ateşeliğinin dışında,  Türk Hava Yolları ve bazı Türk acentalarında yer aldığı fuarda New York'ta yapılan tek turizm fuarı olduğu belirtildi. 


 

New York Kültür ve Turizm Ateşesi Ebru Ejder, Fuarlarda katılan halk veya tur operatörlerine Türkiyeyi en iyi şekilde  anlatma imkanı  doğduğunu belirterek, Türkiyeden fuara katılan tur operatörlerinin, Amerika'daki tur operatörleri ile işbirliği imkanı da doğduğunu belirtti. Ejder, Türkiye'nin, ABD'de Mart ayında Chicago, Washington ve New York başta olmak üzere, gazete, dergi, televizyon, bilboardlar ve otobüs reklamları ile büyük bir tanıtım atağına başlayacağını belirterek, Türkiye reklamları ABD'nin en çok izlenen ABC, CBS ve NBC kanallarında yer alacak dedi.

ABD'den Türkiye'ye giden turist sayısının 2011 yılı sonu itibariyle bir önceki yıla oranla yüzde 17'lik bir artış gösterdiğini söyleyen Ejder, 2012'de turist artışının yükseleceğini umut ettiklerini belirtti.

Türk Hava Yolları temsilcileri de "Standımızı ziyaret eden müşterilerimize her sene yeni ve değişik bilgiler vermek bizi heyecanlandırıyor ve Turizm Bakanlığı destekli fuar sonunda yapılacak çekilişte 2 talihliye Türkiye gidiş dönüş bileti vereceklerini açıkladılar. Türk Hava Yolları'nın, dünyada en iyi yemek sunan havayolu şirketi seçildiğini belirten yetkililer, kalite ve serviste birinci seçilmek bizlere gurur verdiğini belirttiler.


TADF’den Destek

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar’da furarın ilk  gün açılışına  giderek destek verdi. Amerikalıların Türkiyeyi daha iyi tanıması ve turizmin artması konusunda, TADF'nin yaptığı etkinliklerde bu faktöründe dikkate alınacağını belirten Çınar, Mayıs ayında gerçekleştirecek Türk Günü Yürüsüyüsü ve Festivalinde  Amerikan medyasına da reklam vereceklerini söyledi. TADF Başkanı Çınar, başta Kültür ve Turizm Ateşemiz Ebru Ejder, Türk Hava Yolu yetkilileri  ve acentaları tebrik ettiğini belirterek, diğer ülke standlarına göre en güzel tanıtımın Türkiye köşesinde olduğunu dile getirdi.

Turkcell Paylaşımına Mahkeme Engeli

E-posta Yazdır

Turkcell'in yüzde 13.22 hissedarı Rus Altimo'nun Başkan Yardımcısı Mustafa Kıral, Londra'daki yüksek mahkeme olan Privy Council'in, Çukurova Grubu ile Altimo arasındaki Turkcell'deki paylara ilişkin dava sürecinde 1.45 milyar doların mahkemeye yatırılma yönündeki şartını kaldırdığını söyledi. Kıral, "Çukurova'nın paylarının şu an için Altimo'ya devri söz konusu olmayacak. İki grup arasındaki dava sürecinin bu yıl sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor" dedi.

Dexia Rekor Zarar Açıkladı, Denizbank da Grubu Kurtaramadı

E-posta Yazdır

FRANSA-Belçika ortaklı bankacılık devi Dexia, Yunanistan’dan kaynaklanan devasa zararları nedeniyle Belçika, Fransa ve Lüksemburg hükümetlerinin müdahalesiyle iflastan kurtarıldığı 2011 yılında, aldığı desteğe rağmen 11.6 milyar Euro’luk (15.4 milyar dolar) rekor zarar açıkladı. Dexia’nın satışa çıkardığı Türkiye’deki iştiraki Denizbank ise, 2011’de elde ettiği 494 milyon Euro vergi öncesi kâr ile bankanın en kârlı birimi oldu.


 

Denizbank’ın satış sürecinin devam ettiği, bu konuda takvimin henüz kesinleşmediği belirtilen Dexia açıklamasında şunlar dile getirildi: “Türkiye’de Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıkları yükseltmesi nedeniyle artan bankacılık maliyetlerine rağmen, ülkedeki ekonomik ortamın çok iyi olması sonucunda Denizbank çok iyi performans gösterdi. 88 yeni şube açarak şube sayısını 600’e çıkarırken, 875 bin müşteri kazandı. Denizbank’ın 2011 sonunda toplam müşteri sayısı 5.1 milyon oldu. Denizbank geçen yıl mevduatını yüzde 34, kredilerini de yüzde 30 artırdı. 2011’de Denizbank’ın iştiraki Deniz Emeklilik’in satışından 135 milyon Euro gelir elde edildi.”

‘Şok edici’ bir durum

Fransa Hükümet Sözcüsü Valerie Pecresse, 11.6 milyar Euro’luk zararı Dexia’nın eski yöneticisine rekor emeklilik ikramiyesi vermesine bağladı. Durumu ‘şok edici’ olarak değerlendiren Peresse, “Bankanın önceki yöneticisine büyük emeklilik imkanları sağlandı. Cumhurbaşkanı Sarkozy, bu tür büyük emeklilik ödemelerinin ve maaş ödemelerinin önüne geçecek” dedi.
 

New Jerseyli Türklerden Newark-İstanbul Direkt Uçuşu İçin Kampanya

E-posta Yazdır

Turk Avenue Özel - Son yıllarda ABD'de uçtuğu güzergah sayısını hızla arttıran Türk Hava Yolları, Los Angeles ve Washington, DC direkt uçuşlarından sonra New York'a üçüncü uçuşu koymaya hazırlanırken, New Jersey'de yaşayan Türkler sosyal medyada başlattıkları kampanya ile seslerini Türk Hava Yolları'na ulaştırmaya çalışıyor.


 


United Airlines'in 2 Temmuz'dan itibaren New Jersey'deki Newark Liberty International Airport'tan İstanbul uçuşlarına başlayacağını duyurması, eyalette yaşayan Türkleri de harekete geçirdi.

Türk Hava Yolları'nın bölgedeki Türk müşteri potansiyelini, United Airlines'a kaptıracağını düşünen ve THY'nin üçüncü hattını New York yerine Newark'a açmasını isteyen Türk yolcular, Facebook ve Twitter kanalıyla seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Facebook'ta ''THY, New Jersey'den de İstanbul'a Uçsun'' adıyla kampanya başlatan Türklerin yoğun yaşadığı yerleşim yerlerinden Delran, NJ'den JFK mesafesi 150 km ve trafik nedeniyle 3 saatten fazla sürerken, aynı bölgeden Newark'a ulaşmak 109 km ve 1.5 saat sürüyor.

Özellikle New Jersey ve Pennsylvania eyaletinde yaşayanlar JFK Havalimanına olan mesafenin uzaklığı nedeniyle, Newark'taki havaalanını tercih ediyor. Newark'taki uluslararası havaalanının yakın çevresindeki Pennsylvania, Deleware, New Jersey'de 50 binden fazla Türkün yaşadığı tahmin edilirken, bölgedeki Türkler United Airlines'in uçuşlara başlamasıyla mesafedeki uzaklıktan ötürü müşteri kaybı yaşayacağı inancı taşıyor.    

Uzun zamandır Newark'tan uçmak için çaba harcayan Türk Hava Yolları ise artan yolcu talebini karşılamak için sefer ve güzergah sayısını arttırmaya devam ediyor. Direkt uçuş yapılacak güzergahlara Houston ve Detroit gibi şehirleri de eklemeyi planlayan Türk Hava Yolları, New York-İstanbul uçuşlarında daha çok Türkiye'nin komşusu bölge ülkelerin yolcularına da hizmet veriyor.
Facebook'taki grubun bilgiler ise şöyle: https://www.facebook.com/groups/177640839013994/

Migros da Satılacak mı?

E-posta Yazdır

Perakende devi Migros'un satılacağı haberi kulislerde yankılanıyor. Ekonomist Dergisine göre bu sorunun yanıtı "Evet". Perakende çevrelerinde Migros'la, Anadolu Grubu ve Yıldız Holging'in ilgilendiği söyleniyor. Geçen yıl Şok'u bünyesine katan Yıldız Holding, Migros'a talip olsa da, Anadolu Grubu'nun bir adım daha önde olduğu konuşuluyor.


 


2008 yılında Migros'un %50,8'ini 1.98 milyar TL'ye satın alan 2009'da da bu payı %98'e çıkaran İngiliz Yatırım fonu BC Partners, önümüzdeki ay Migros'u satışı çıkarmaya mı hazırlanıyor?

Ekonomist'e ulaşan bilgilere göre 2011'de Migros'un indirim marketleri zinciri olan Şok'un Yıldız Holding'e satılmasının ardından, asıl gövde Migros'a olan talipliler de yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Geçen hafta, perakende piyasalarında alınan duyumlara göre Migros'un şu an için iki güçlü talibi bulunuyor. Bunlardan birincisi Yıldız Holding, ikincisi ise adı daha çok önplana çıkan Anadolu Grubu...

Anadolu Grubu'nun isminin bir adım öne çıkmasının sebepleri arasında alkollü içecek satışı öne çıkıyor. BİM, A101 gibi indirim marketlerin alkollü içecek satmamasının satış kanallarını daraltması nedeniyle Migros konusunda Anadolu Grubu'nun daha istekli olduğu belirtiliyor.

Şok'tan sonra Migros

2011'de Yıldız Holding 600 milyon TL karşılığında Şok'u Migros'tan satın almıştı. Şok'u kendi çatısı altına alan holding, ciroda % 6 payı olan alkollü içki satışını durdurdü.

Migros yönetiminin alkollü içecek satışının kaldırılmasına sıcak bakmamasından ötürü Anadolu grubunun bir adım önde olduğu düşünülüyor.

Hisselerin tamamı satılabilir

Migros'un ortaklık yapısında Nisan 2011'deki 31 milyon TL nominal değerli hisse satışından sonra BC Partners'in %80,51 oranında payı bulunuyor. Geri kalan 19,49'luk kısım ise halka açık. İngiliz yatırım fonunun, aynen Şok'ta olduğu gibi, elindeki hisselerin tamamı için satış masasına oturacağı söyleniyor.

Migros Ticaret'in 2009 Ağustos'unda 2.5 milyar TL'lik temettü ödemesinden sonra büyük bir borçlanmanın yaşadığı biliniyordu. Şirketin son olarak 2011 dokuz aylık döneminde net borcu 1,55 milyar TL, net yabancı para açık pozisyonu ise 2,2 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Bu borcun çoğuysa 900 milyon Euro'luk açık pozisyon kaynaklı. Şirketin 9 aylık net zararı ise 236 milyon civarındaydı.

"Anadolu Grubu'nun perakende stratejisi"

Anadolu Grubu'nun Migros'u alma eğiliminin altında kurmak istediği bir perakende zinciri var. 'Ekomini' adını alacak olan bu indirimli market zinciri, hizmet vermeye ilk olarak İstanbul'da başlayacak. Grubun hedefi ise 2015 sonuna kadar tüm Türkiye genelinde 5 bin mağazaya ulaşmak. Bu mağazalarda yine Anadolu Grubu ürünlerine ulaşmak mümkün olacak. (Sabah)
 

Yabancı Sermaye İstanbul Aşığı

E-posta Yazdır

İstanbul Ticaret Odası (İTO), '2011 Yılı Yeni Kayıt ve Kapanış Yaptıran Firmalarda Yabancı Yatırımcı ve Sermaye Durumu' raporunu açıkladı.


 


Buna göre İstanbul'a gelen yabancı sermaye 2011'de bir önceki yıla göre yüzde 110,77 arttı. Geçen yıl 4 bin 639 yabancı yatırımcı tarafından toplam 1 milyar 735 milyon 399 bin 674 liralık sermaye tutarında şirket kurdu. Fransa, İran, Almanya ve İskoçya en fazla yabancı sermaye ile yatırımda bulunan ilk dört ülke oldu.
 

Michigan Heyeti İstanbul Fashion Week Fuarında

E-posta Yazdır

8-11 Şubat 2012 tarihlerinde düzenlenen İstanbul Fashion Week  ile eş zamanlı olarak  T.C Ekonomi  Bakanlığı ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen alım heyeti programına Chicago Ticaret Ataşeliği tarafından Michigan eyaletinden bir heyet organize edildi.  Michigan Eyaleti’nden “ Michigan Garment Industry Council” ve eyelet yetkililerinin yanı sıra satın almacılar, butik sahipleri, üreticilerin dahil olduğu heyete, Chicago Ticaret Ataşesi Sevtap Akgüloğlu eşlik etti.


 

 
İstanbul'u moda merkezi haline getirme yolunda çok önemli katkı sağlayan İstanbul Moda Haftası ile eş zamanlı  olarak düzenlenen alım heyetine 29 ülkeden 213 firma, kurum ve kuruluş temsilcisi katılım sağlarken, söz konusu organizasyona ilk kez ABD’den bir heyetin dahil olması organizasyon yetkililerince de mutlulukla karşılandı. Yabancı basın mensupları, moda editörleri, butik sahipleri, satın almacılar ve yurt dışından gelen diğer konukların renklendirdiği dört günlük maratonda, misafirler moda dünyasının günden güne kendi içinde daha örgütlü, özenli, heyecan dolu, gelişim ve yenilikte sınır tanımayan renkliliğine tanık olma ayrıcalığını yaşadılar.
 
Bu ziyaretin Michigan Eyaleti konfeksiyon sektörü ile Türk konfeksiyon sektörünü bir araya getirmek için Şikago Ticaret Ataşeliği tarafından yürütülen çalışmalara hız kazandıracağını kaydeden Akgüloğlu, işbirliğinin güçlenerek devam edeceğine inançlarının tam olduğunu belirtti.

Sayfa 8 / 29