ABD'de İslami Dini Günlerin Tatil Kampasında 38 Bin İmza Eksik

E-posta Yazdır
Beyaz Saray'ın resmi internet sayfasında Müslümanların dini günlerinin ABD'deki okullarda tatil sayılması için açılan imza kampanyasında son saatlere girildi. Ancak halen 38 binden fazla imza eksik. 17 Aralık'ta imzaya açılan dilekçenin Beyaz Saray yetkilileri tarafından ele alınabilmesi için 17 Ocak 07.00'a kadar 100 bin imza toplanması gerekiyor. Türk Amerikan toplumu ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya üzerinden hız kazandırdığı kampanya çerçevesinde toplanan imza sayısı TSİ 23.00 itibarıyla 61,165 ulaştı.

ABD Nüfusu 316 Milyon Oldu

E-posta Yazdır
ABD nüfusunun son 3 yılda yüzde 2,6 artış göstererek 316 milyona ulaştığı bildirildi. ABD nüfus araştırma burosu CENSUS'un yayınladığı rapora göre, 2010 yılında 308 milyon olan nüfus, üç yılda 8 milyon artarak 316 milyon oldu. Göç almaya devam eden ABD'nin, 2010-2013 yılları arasında kaydedilen nufus artışının yüzde 2,6 olduğu, 2010-2012 yılları arasında ise New York nüfusunun yüzde 1, Florida'nın yüzde 2,7, ulusal nufusun 1,7 civarında seyrettiği tespit edildi.

Kılıçdaroğlu, Gülen Hareketi'nin Temsilcileri İle Kahvaltıda Buluştu

E-posta Yazdır
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Washington temaslarında en çok sorulan sorulardan biri de İsrail ile ilişkiler ve Hamas örgütüne bakışı oldu. Kılıçdaroğlu, Hamas’la ilgili olarak CHP’nin şiddete yönelen hareketleri tasvip etmeyeceğini söyledi ama bu örgüt için terör örgütü ifadesi kullanmaktan kaçındı. CHP lideri, Fethullah Gülen Hareketi'nin ABD’deki temsilcileriyle de özel olarak bir kahvaltıda buluştu.

37 Yıl Sonra İlk CHP Genel Başkanı ABD'de

E-posta Yazdır
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Önümüzdeki süreç içinde göreceksiniz Amerika’da daha güçlü bir Cumhuriyet Halk Partisi olacak” dedi. Partinin genel başkanı seçilmesinden bu yana ilk kez geldiği ABD’nin başkenti Washington’da temaslarda bulunan Kılıçdaroğlu, CHP'nin Amerika Temsilciliği resmi açılış resepsiyonuna katıldı.

Twitter Halka Açıldı, Türk-Amerikan Dostluğu Pekişti

E-posta Yazdır
Amerikan Türk Cemiyeti, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri dün gece New York Menkul Kıymetler Borsası işlem salonunda düzenlediği görkemli gala gecesiyle kutladı. Gecenin onur konukları ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ve Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, her iki ülkeden üst düzey yöneticilerin yer aldığı 200 kişilik bir katılımcı kitlesine konuşma yaptı. Etkinliğin Twitter'ın borsaya açılışı ile aynı güne denk gelmesi de davetliler arasında Twitter üzerine esprilere konu oldu.

Türk-Amerikan İş Konseyi: Türkiye’ye Amerikan Yatırımını Artırmaya Kararlıyız

E-posta Yazdır
DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi (TAIK) tarafından düzenlenen 7. Türkiye Yatırım Konferansı, T.C. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımları ile 7 Kasım 2013 Perşembe Günü 09.30-17.00 saatleri arasında New York’ta Citibank ev sahipliğinde gerçekleşti. ABD ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek amacıyla yapılan konferans, New York Menkul Kıymetler Borsası işlem salonunda gerçekleştirilen üst düzey bir resepsiyonla sona erdi.

Cumhurbaşkanı Gül: ''Suriye'nin Kimyasal Silahlardan Temizlenmesinden Memnun Oluruz''

E-posta Yazdır
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'nin kimyasal silahlardan temizlenmesinden memnun olacaklarını söyledi. Gül, "Suriye meselesi sadece kimyasal mesele değil. Kimyasal silah kullanılmasaydı o zaman Suriye'de olup bitenler normal olaylar mıydı?" şeklinde konuştu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmaları için geldiği New York'ta gazetecilerle bir araya geldi. Burada yaptığı açıklamada Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasını yakından takip edeceklerini vurgulayan Gül, "Gerçek bir temizlik olmasını çok isteriz." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül BM Genel Kurul Gezisini Değerlendirdi

E-posta Yazdır
Cumhurbaşkanı Gül, BM 68. Genel Kurul görüşmeleri öncesi New York'taki gazetecilerle Türkevi'de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, New York'ta gerçekleştireceği görüşmeler hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Siyasiler için bir fuar, bir panayır" diye nitelendirdiği ve dünyanın en sıcak dönemlerinden birinden geçiliyor olması nedeniyle öneminin çok yüksek olduğuna inandığı BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak için New York'a uçarken, dış politikayla ilgili görüşlerini bizimle paylaştı, iç politika konularında girmemeyi tercih etti. Meclis açış konuşmasının önemli mesajlar içereceğine dair imalarda bulunan Gül'ün açıklamaları özetle şöyle:

ABD-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması'nda İlk Adım

E-posta Yazdır
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-ABD arasındaki olası Serbest Ticaret Anlaşmasına yönelik oluşturulan yüksek düzeyli komitenin bugün itibariyle çalışmalarını başlattığını söyledi. ABD'ye iki günlük ziyareti kapsamında ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman ve ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ile görüşen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Amerika Tembelliği Seçti

E-posta Yazdır

İşgücüne katılım oranının son 34 yılın en düşüğüne gerilediği ABD'de çalışabilir nüfus artık iş aramayı bıraktı. 4 milyon nitelikli eleman aranan ülkede pozisyonlar boş kalıyor. Krizden çıkışın en önemli göstergelerinden olan işsizlik verileri ABD'de yüzleri güldürürken, araştırmalar ülkede halkın giderek tembelleştiğini ortaya koydu. Express Employment Professionals'ın raporuna göre Amerikalılar artık iş aramayı bıraktı. İş arayanların sayısındaki ciddi düşüş, "çalışkan Amerika" tabirinin tembelle yer değiştireceği şeklinde yorumlanıyor. Verilere göre ABD'de 'işgücüne katılım oranı' son 34 yılın en düşük seviyesinde. İstihdamdaki olumsuz tabloya rağmen Ticaret Bakanlığı verilerine göre ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılası yıllık olarak yüzde 2.5 büyüdü.

Sayfa 4 / 47