Mısır’daki Katliam New York'ta Protesto Edildi

E-posta Yazdır
ABD'nin New York eyaletinde Türk vatandaşlar ile Arap toplumu, Mısır'daki darbe yönetimini ve darbe karşıtlarına uygulanan şiddeti protesto etti. Türk vatandaşlar ve Araplar, Mısır'da darbe karşıtlarına uygulanan şiddeti protesto etmek için Times Meydanı'nda bir araya geldi. "Her Şey Türkiye İçin Platformu" adı altında Mısır'daki darbe karşıtlarına destek vermek için toplanan protestocular, Türk bayrakları ve darbe karşıtlarını eleştiren içerikteki pankartlar taşıdı, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan" lehine sloganlar attı.

Senatör Chris Murphy Türk Dostluk Grubu'nda

E-posta Yazdır
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Senatör Chris Murphy'e yaptığı ''Türk Dostluk Grubuna'' davet mektubuna olumlu yanıt aldı. TADF Başkanı Ali Çınar yaptığı açıklamada, ''Geçmiş dönem Amerikan Başkan Yardımcısı adaylarından Joe Lieberman'nın yerine geçen yakın çalıştığımız Senatör Chris Murphy resmi olarak Senatörler içinde yeni oluşturan Türk Dostluk Grubu üyeliğini kabul etti. Geçen hafta resmi olarak katılma çağrı mektubumuza olumlu yanıt veren ve Türk toplumuna destek veren Murphy'e de teşekkürlerimizi sunuyoruz,'' dedi.

Amerika'yı Karıştıran Mahkeme Kararı

E-posta Yazdır
Amerika’nın çeşitli kentlerinde binlerce kişi silahsız bir siyah genci öldüren gönüllü mahalle güvenlik görevlisinin beraat etmesini protesto etti. New York, San Fransisco, Boston, Detroit ve Chicago’da düzenlenen barışçı gösterilerde jüri kararının ırkçı olduğu öne sürülerek adaletin yerine getirilmesi istendi. Los Angeles’te CNN televizyonu binası önünde izinsiz gösteri yapan grubu dağıtan polis altı kişiyi tutukladı. Siyah gencin ölümünü “trajedi” olarak tanımlayan Başkan Barack Obama, Amerikan halkına sükunet çağrısında bulunarak ”Hukuk düzenine bağlı bir ülkeyiz ve bu bir jüri kararıdır” dedi.

İş İçin Amerika'ya Gelenlere Hızlı Vize Programı

E-posta Yazdır
ABD İstanbul Başkonsolosluğu son yıllarda Türkiye ve ABD arasında hızla artan ticaret hacmi ve işdünyasında gelen yoğun vize talebini en iyi şekilde karşılamak için acil vize randevusu alınmasına olanak sağlayacak ‘İş İnsanları Vizesi Programı’ başlattığını açıkladı.

New York’ta Srebrenica Soykırım Anma Programı Düzenlendi

E-posta Yazdır
Srebrenica (Srebrenitsa) soykırımının 18. yıl dönümünde New York’ta anma töreni düzenlendi. Bosna Hersek Büyükelçisi Mirsada Čolaković , BM’de Türk Büyükelçi Yardımcısı Levent Eler, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, TADF Saymanı/Genç Türkler Başkanı Tulga Tekman ve TADF Başkan Yardımcılarından Mustafa Turan‘da New York Birleşmiş Milletler‘de yapılan anma programına katıldı.

Obama'dan Ramazan Tebriği

E-posta Yazdır

ABD Başkanı Barack Obama, Ramazan ayının başlaması vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Obama, mesajında Ramazan'ın tüm Müslümanlara neşe, huzur ve anlayış getirmesini diledi.

Snowden'in Nerede Olduğu Belli Değil

E-posta Yazdır
ABD tarafından gizli bilgileri basına sızdırma suçundan aranan eski Ulusal Güvenlik Dairesi görevlisinin Moskova’dan ayrılması bekleniyordu. Erward Snowden muhtemelen sığınma talebinde bulunduğu Ekvator’a gitmet üsere Moskova-Havana seferi yapan bir uçakta yer ayırtmıştı. Ancak Snowden'in Küba başkentine gitmek üzere havalanan uçakta  bulunup bulunmadığı açıklık kazanmadı. Hindistan’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerikalı yetkililerin Snowden’in nereye gideceğini bilmediklerini söyledi.

ABD, Suriye’de Kimyasal Silah Kullanıldığına İkna Oldu

E-posta Yazdır
Amerikan hükümeti, Suriye’deki iç savaşta kimyasal silah kullanıldığının belgelendiğini söyledi. Bir süredir Amerikalı ve Avrupalı istihbarat servislerinin üzerinde çalıştığı Şam rejiminin kimyasal silah kullanıp kullanmadığı konusu nihayet neticelendirildi.  Beşşar Esed’e bağlı askerlerin kimyasal silah kullandığını kabul eden Obama hükümetinin bundan sonra nasıl bir politika izleyeceği merak konusu. Başkan Barack Obama, Esed’in kimyasal silah kullanması durumunda bunun Amerika için ‘kırmızı çizgi’ olacağı konusunda uyarmıştı.

WisdomNet'ten Demokrasiye Çağrı

E-posta Yazdır
ABD ve Türkiye'den bazı akademisyenler ve bilim insanlarının üye olduğu WisdomNet kurumu bir bildiri yayımladılar. İmzaya sunulan bildiride demokrasiye çağrı yapıldı. Bildiriye yurt içindeki akademisyenlerden de destek var. Bildiride, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı Direnişi bağlamında sürdürülen protestoları küçümseyen ve marjinalleştiren söylemini reddetiklerini, bunun demokratik bir halk hareketi olduğunu belirtiyorlar.

CNN Taksim'den 9 Saat Canlı Yayınla Rekor Kırdı

E-posta Yazdır
Turk Avenue - İstanbul Taksim Gezi Parkı'nda 11 Haziran'da sabah saatlerinde polisin Taksim Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'ndaki ve Atatürk Kültür Merkezi'ndeki pankartları toplamak için yaptığı operasyon ve sonrasında gelişen olaylar CNN tarafından da gün boyu canlı yayınla aktarıldı. CNN, Türkiye ile ilgili bir olayda ilk kez aralıksız 9 saatin üzerinde yayın yaptı. Gün boyu program yapan tüm haberciler, İstanbul'a bağlanarak gelişmeleri sıcağı sıcağına seyircilerine aktardı.

Sayfa 5 / 47