Aslında Gezi Parkı'nda Ne Olmuştu? ABD Basınında Çıkan Türkiye'yi Savunan İlk Yazı

E-posta Yazdır

1 Haziran 2013 tarihine Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve tüm Türkiye'yi etkileyen ayaklanma ile Amerikan medyasında ilk kez ''Aslında Türkiye'de neler oluyor?'' başlığıyla olayın perde arkasının anlatan bir yazı yayınlandı. İşadamı Murat Güzel imzasıyla yayınlanan ve Türkiye'de yaşananları medyanın hep dile getirdiğinin aksine farklı bir bakış açısı ile işleyen yazı, Gezi olaylarından Amerikan kamuoyunun doğru şekilde haberdar olmasına vesile oldu. T.C. Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından da Türkçe'ye çevrilerek servis edilen yazıda Murat Güzel, ''Protestocular, Amerikan kamuoyuna fazlaca steril ve romantik bir tarzda sunuldu. Çatışmadan nemalanan ve çok iyi bilinen nefret ideolojisine sahip gruplardan bahsedilmedi,'' dedi. Yazının tam tercümesini ve orjinalini aşağıda bulabilirsiniz.

Santa Monica'da Silahlı Saldırı 7 Ölü

E-posta Yazdır
Los Angeles’ta silahlı saldırı düzenlendi. Saldırganın da aralarında bulunduğu 7 kişi öldü. Düzenlenen basın toplantısında, Santa Monica Emniyet Müdürlüğü Şefi Jacqueline Seabrooks olayların 2000 Yorkshire Avenue civarlarında başladığını söyledi. Yorkshire Avenue’da iki kişinin öldürüldüğünü, sonrasında Cloverfield ve Pico bulvarında bir kişinin daha öldürüldüğü, iki kişinin de 19.sokak ve Pico Bulvarında öldürüldüğünü belirttildi. Burada yaralanan bir kişinin de hastaneye kaldırıldıktan sonra olduğunu açıklandı.

WSJ - “Türk İsyanı'nın Kökeni”

E-posta Yazdır
ABD Türkiye'yi Müslüman demokrat ülke bir model olarak görse de Türkler özgürlüklerini kazanmanın o kadar da kolay olmadığını farkettiler. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha iki ay önce İstanbul'da Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden Türkiye'nin bu kozmopolit kültür başkentinin 2020 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapabilmesi için oy istemişti. Ancak, aynı şehir, geçtiğimiz günlerde polisin büyüyen öfkeli kalabalıkla çatışması sırasında gözyaşı gazı kadim camilerin üzerinden esiyordu. Binlerce insan hastanelik olurken bazı raporlara göre birkaç kişi hayatını kaybetti.

Fethullah Gülen'den Gezi Parkı Değerlendirmesi

E-posta Yazdır
Fethullah Gülen, 10'ncu gününe giren Gezi Parkı eylemleriyle ilgili geçtiğimiz günlerde yayınladığı mesajında polisin tavrını eleştirmiş ve ''Zulme zulümle karşılık verme'' demişti. Gezi Parkı eylemi ve sonrasında yaşananlarla ilgili mesajlarına devam eden Gülen, bugün de "Bütün bütün böyle.. bir hak arama meselesi hiç yoktur!" derseniz, oradaki bazı masum insanları, masum istekleri de görmezlikten gelirsiniz" dedi. Gülen, Gezi Parkı ve kendi resminin kullanıldığı internet sitesinde şu açıklamaları yaptı:
Bir yerde bir haksızlığı bastırmak için elli türlü haksızlık yapıyoruz, elli türlü zulme giriyoruz. Elli türlü zulüm ve haksızlığa sebebiyet veriyoruz. Kinleri, nefretleri körüklüyoruz. Üstesinden gelinmez bir şeye sebebiyet veriyoruz.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Gezi Parkı Açıklaması

E-posta Yazdır
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, barışçıl gösterileri ve ifade özgürlüğünü desteklemeye devam ettiklerini belirterek, tüm yetkilileri Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları sakinleştirmeye yardımcı olmayacak yorum ve retoriklerden kaçınmaya çağırdıklarını söyledi. Psaki, günlük basın toplantısında, bir soru üzerine, Türkiye'de Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylar nedeniyle gözaltına alınan yabancıların diplomatik pasaportu bulunduğuna yönelik haberlerin doğru olmadığını, bu kişilerin arasında bir Amerikalı'nın yer aldığına dair kendilerine bir bilgi gelmediğini belirtti.

New York'ta 48 Saatte 25 Kişi Silahlı Saldırıda Hayatını Kaybetti

E-posta Yazdır
New York’ta 48 saatten az bir süre içinde 25 kişi silahlı saldırı kurbanı oldu. NY Daily News’un haberine göre New York’ta hafta sonu yaşanan silahlı saldırı vakalarında sadece Staten Island güvenli bir noktaydı. Brooklyn’de en az 12, Bronx’ta sekiz, Queens’te dört ve Manhattan’da ise bir kişi silahlı saldırı kurbanı oldu. Pazar günü silahlı saldırıda ölen ilk kişi Ivan Martinez (21) idi. Polisler, Bronx’taki Brook Ave. yakınlarındaki E. 139th St.’de gece saat 3:25 sularında 20 yaşındaki bir silahlı adamın ve bir kadının Martinez’in yanına geldiklerini ve silahlı adamın Martinez’i başından vurduktan sonra söz konusu kadınla olay yerinden kaçtığını belirttiler.

Beyaz Saray'dan İtidal Açıklaması

E-posta Yazdır
WASHINGTON - Beyaz Saray Sözcüsü Laura Lucas, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin, Türkiye'nin uzun süreli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi şekilde garanti altına almanın yolunun ifade, toplanma ve dernek kurma gibi temel özgürlüklerin desteklenmesinden geçtiğine inandığını belirtti.

Taksim Gezi Parkı'na New York'tan Destek Gösterisi

E-posta Yazdır
Turk Avenue - Occupy Wall Street gösterileri ile tüm dünyaya adını duyuran New York'taki ünlü Zucotti Park'ı, Taksim Gezi Parkı'na destek veren Türklerle doldu. 1 Haziran 12.00pm olarak kararlaştırılan gösteride parkın yarıya yakınını dolduran Türkler, altı saat boyunca gösteri yaptı, sloganlar eşliğinde AKP Hükümeti'ni protesto etti. Gün boyu gösteriye destek verenlerin sayısı yaklaşık 1000 ile 1500 arası olduğu tahmin edilirken, eyleme New York, New Jersey ve Connecticutt eyaletlerinden katılım olduğu gözlendi. Parkta farklı dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Gezi Parkı'nda yapılması planlanan Topçu Kışlası ve yaya düzenlemesi nedeniyle sökülecek ağaçlarla ilgili pankart ve dövizler taşıdı.

Amerika'nın Terör Listesini Açıkladı

E-posta Yazdır
PKK, ABD'nin 2012 Terörizm Ülkeler Raporu'nun “Dış Terör Örgütleri” listesinde yer aldı. Listede "terör örgütleri" kısaca tek tek tanıtıldı. PKK'nın Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Kongresi, KADEK, Kürdistan İşçi Partisi, Halk Savunma Gücü, Halk Meşru Savunma Kuvveti, Kürdistan Halk Kongresi, KONGRA-GEL olarak da bilindiği belirtildi.

Oklahoma’daki Hortumun Hızı En Yüksek Seviyede

E-posta Yazdır
OKLAHOMA CITY, AA -  Oklahoma City’nin Moore bölgesinde hayatı felç eden ve 45 dakika içinde 24 can kaybına yol açan hortumun açtığı zarar ortalama 1 milyar dolar olarak belirlenirken, ilerleme hızının ise  yeni incelemelere göre daha yüksek olduğu belirlendi. Yönü belirsiz aralıklarla değişen hortumun hızının saatte 200 mil (321 km) olduğu hava tahmin yetkililerince bildirilirken, genişliği ise  1.3 mil (2.1 km) olduğu tespit edildi. Yetkililer, insanları, sokağa çıkmama ve güvenli bölgelere doğru yönlendirmek konusunda sık sık bilgilendirirken, ülke genelinde düzenlenen yardım kampanyaları hızla devam ediyor.

Sayfa 6 / 47