Başbakan Erdoğan Google Glass ve İnsansız Aracı Denedi!

E-posta Yazdır
Apple'da incelemelerde bulunan Erdoğan, son olarak Google'ı ziyaret etti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyaca ünlü bilişim firmalarının bulunduğu San Francisco'daki Silikon Vadisi'ni ziyaret etti. Microsoft, Apple ve Google gibi teknoloji devlerini ziyaret eden Başbakan, gezisi sırasında 'Google Glass' isimli teknolojik gözlüğü ve şoförsüz otomobili de test etti.

Biden: Erdoğan, Zor Bir Bölgede Harikulade Bir İş Çıkardı

E-posta Yazdır
Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı uzun süredir tanıdığını ve hayranlık duyduğunu belirterek, "İnanılmaz derecede zor bir bölgede harikulade bir iş çıkardı" dedi. Biden, iki ülkenin güvenlik ve ekonomik refahının birbirine tamamen bağlı olduğunu belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Odası tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında iş adamlarıyla buluştu. Toplantıya katılan Başkan Yardımcısı Biden, Başkan Barack Obama ve Erdoğan'ın, bu süreçte ABD ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasına doğru çalışma yönünde çabalara başlama kararı aldığını bildirdi.

Türkiye Güçlü Ortak

E-posta Yazdır
ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’daki ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan’ı “Güçlü ortak” diye niteledi ve PKK’ya yönelik çözüm sürecindeki cesaretinden dolayı “Kutluyorum” dedi. Erdoğan da, Obama’ya misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti, Türkiye ile ABD’nin birçok konuda ortak iradeye sahip olduklarını söyledi.ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi sonrasında Suriye sorununun çözümünde iki ülke arasında tam mutabakat olduğu ve iki ülkenin başta terörle mücadele olmak üzere pek çok alanda işbirliğini güçlendirecekleri kararlılığı ortaya konuldu. Obama, ortak basın toplantısında konuşmasına, “Dostum ve arkadaşım Erdoğan” hitabıyla başlarken Erdoğan da aynı ifadeyle yanıt verdi.

Erdoğan-Obama Görüşmesi Başladı!

E-posta Yazdır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Barack Obama arasındaki tarihi görüşme başladı. Beyaz Saray'daki tarihi görüşmeye ilk kez bir MİT müsteşarı da katılıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beyaz Saray'da, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi öncesinde askeri törenle karşılandı. Askeri törende, Başbakan Erdoğan'ın geçeceği yol üzerinde 50 ABD eyaletini ve 6 ABD bölgesini temsil eden 56 bayrak askerler tarafından taşındı. Erdoğan, Beyaz Saray'a girişinde ABD Protokol Şefi Büyükelçi Capricia Marshall tarafından karşılandı.

Başbakan Erdoğan'ın Amerika Programı Belli Oldu

E-posta Yazdır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün başlayacağı ve yoğun bir gündeme sahip tarihi Washington ziyareti için ABD'de tüm hazırlıklar yapıldı. Başbakan Erdoğan'ın ABD'ye yapacağı ziyaretin ayrıntıları netleşti. ABD yerel saatiyle bu akşam Washington'a ulaşması beklenen Başbakan Erdoğan, Washington'da askeri törenle karşılanacak. Erdoğan için perşembe günü de Beyaz Saray'da askeri karşılama töreni yapılacak.

Dünya Ticaret Merkezi Yeniden Ayağa Kalktı

E-posta Yazdır
ABD’de 2001 yılındaki 11 Eylül saldırılarıyla yıkılan Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yerine yapılan 1 Dünya Ticaret Merkezi kulesi bugün tamamlandı. Son parçanın da yerleştirilmesiyle binanın yüksekliği ABD’nin bağımsızlığını kazandığı yıla göndermeyle belirlenen 1776 feet’e (541.3 metre) ulaştı. Toplamda 758 ton ağırlığındaki binanın tepesine yerleştirilen gümüş rengi kulenin parçaları geçtiğimiz hafta buraya getirilmişti.   408 feet yüksekliğindeki kule aynı zamanda bir yayın anteni olarak kullanılacak. Tepesindeki LED ışık sayesinde kilometrelerce uzaktan görülebilecek. (Foto:usatoday.com) (Hurriyet)

Pentagon Çin'i Resmen Siber Casuslukla Suçladı

E-posta Yazdır
Obama yönetimi, Çin'i ABD hükümetine ait bilgisayar sistemlerine yönelik artan siber saldırıları sebebiyle resmen suçladı. Pentagon, Çin'in askeri kabiliyetleriyle ilgili her yıl hazırladığı raporunda ilk kez bu ülkenin bilgisayarlara izinsiz sızarak ABD'ye ait gizli bilgileri çalmaya çalıştığını belirtti. Pentagon'un ABD Kongresi'ne sunduğu yaklaşık 100 sayfalık raporda, 2012'de ABD hükümetinin sahip olduğu dünya üzerinde pek çok bilgisayar sistemine girildiğini ve saldırıların bazılarının direkt olarak Çin hükümeti ve ordusuna dayandırılabileceği ifade edildi. Rapora göre Çin, ABD'ye ait diplomasi, ekonomi ve savunma programları hakkında istihbari bilgileri ele geçirmek için siber kapasitesini kullanıyor.

Erdoğan, Askeri Törenle Karşılanacak

E-posta Yazdır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 16 Mayıs’ta gerçekleştireceği ABD ziyaretinde üst düzey bir programla karşılanacak. Washington’ın bu ziyarete verdiği önemi göstermek açısından sembolik değeri yüksek bir protokol hazırlandı. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Erdoğan hem havaalanında hem de Beyaz Saray’da askeri törenle karşılanacak. Bunun ilk kez bir Türk siyasetçi için uygulanacağı, dünya devlet başkanları için de nadir uygulamalardan biri olduğu belirtildi. Yine aynı şekilde programda, ABD Başkanı Barack Obama ile Erdoğan arasında “baş başa yemek” de görünüyor. Bunun da nadir uygulanan “diplomatik bir jest” olduğu ifade ediliyor.

Yunan Kahvesi’ni Öven Dr. Öz’e Tepki

E-posta Yazdır
Dünyaca ünlü Türk asıllı cerrah Mehmet Öz'ün, "Yunan kahvesi sağlığa iyi gelir" sözü üzerine imza kampanyası başlatıldı. Türk asıllı Amerikalı göğüs ve kalp-damar cerrahı Mehmet Öz'ün, ABD'deki bir televizyon kanalındaki şovunda, "Yunan kahvesinin sağlığa iyi geldiği" yönünde tanıtım yapması üzerine imza kampanyası başlatıldı. Kampanya, ABD ve Avrupa'da Türk kahvesinin tanıtımını yapan Gezici Türk Kahvesi Evi'nin kurucusu ve direktörü Gizem Şalcıgil White tarafından yürütülüyor. "Türk-Amerikan TV programı sunucusu Dr. Mehmet Cengiz Öz'e: 500 Yıllık Tarihe Sahip Türk Kahve Kültürünü Kutlayınız" başlığını taşıyan kampanyanın hedefi, bir haftada en az 5 bin imza toplamak.

''Ermeni diasporası, Ermenistan'ın Gerçek Ulusal Çıkarlarını Gasbediyor"

E-posta Yazdır

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, başkent Washington'da, SETA-DC ve German Marshall Fund tarafından düzenlenen panelin başlangıcında, Ermenilerin 1915 yılı olaylarına yönelik iddialarına değindi. Türk-Amerikan ilişkilerinde her 24 Nisan'ın "yegane bir gün" olduğunu belirten Bağış, Türk Amerikalıların ve Ermeni Amerikalıların, ABD Başkanı Barack Obama tarafından yapılan resmi açıklamada hangi kelimenin kullanılacağına dair Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığında lobi yapmak için ellerinden geleni yapmaya çalıştığını dile getirdi.

Sayfa 7 / 47