Obama Bir Kez Daha ''Soykırım'' Demedi

E-posta Yazdır
Obama, 1915 yılı olaylarıyla ilgili olarak "büyük felaket" ifadesini kullandı. Başkan Barack Obama, Ermenilerin soykırım olarak gördüğü 1915 olaylarının 98. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada önceki yıllarda olduğu gibi Ermeni dilinde 'Büyük Trajedi' anlamına gelen 'Meds Yeghern' ifadesini kullandı. Obama, 24 Nisan açıklamasında şu ifadeler yer verdi: "Bugün Meds Yeghern'i anıyor ve 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden birinde can verenleri onurlandırıyoruz. 98 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni katledildi ya da ölüm yürüyüşüne zorlandı.

Bloomberg: Bombacıların Sonraki Hedefi New York'tu

E-posta Yazdır

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Boston bombacılarının New York’ta da eylem yapmayı planladıklarını söyledi. Bloomberg konuyla ilgili belediye binasında bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz akşam FBI yetkilileri tarafından bu konuda bilgilendirme aldıklarını ifade eden Bloomberg, yetkililerin kendisine New York’un hedef listesinde Boston’dan sonraki sırayı aldığını söyledi. Bloomberg, Tsarnaev kardeşlerin New York’a araba ile geçip, eylemlerini Times Meydanı’nda gerçekleştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Başbakan 60 CEO İle Amerika'ya Çıkarmaya Hazırlanıyor

E-posta Yazdır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta yapacağı Washington ziyaretinde serbest ticaret anlaşması gittikçe ağırlığını artırıyor. Başbakan Washington’a Türkiye’nin en önemli CEO’ları ile çıkarma yapacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta gerçekleştireceği kritik Washington ziyaretinin gündemi şekillenirken, serbest ticaret anlaşması konusu gittikçe önem kazanıyor. Obama ile o gün Beyaz Saray’da bir araya gelecek ve akşam da bir çalışma yemeğinde buluşacak olan Erdoğan’ın ajandasındaki en önemli konunun serbest ticaret anlaşması olduğu belirtiliyor. Ayrıca Erdoğan, Washington’a Türkiye’nin önde gelen 50-60 CEO’su ile birlikte çıkarma yapacak.  

Silah Satın Almayı Zorlaştıracak Yasa Senatodan Geçemedi

E-posta Yazdır
Silah satışında detaylı özgeçmiş kotrolü yapılmasını öngören yasa teklifi senato oylamasına takıldı. Yasalaşmak için 60 evet oyuna ihtiyaç duyan tasarıya 54 senatör destek verdi. 46 senatörün hayır dediği tasarı böylece senatodan geçemedi. Başkan Obama'nın özellikle geçtiğimiz Aralık ayında Connecticut'ta bir ilkokulda gerçekleşen silahlı saldırı sonrası tasarıya özel önem verdiği biliniyordu. Silah lobisini karşısına alan ABD Başkanı pek çok konuşmasında konuya değinmiş ve 'ne gerekiyorsa yapacağız' demişti. Obama'nın yarınki Boston konuşmasında da silahsızlanma konusuna değinmesi bekleniyor. Ulusal Tüfek Federasyonu yetkilileri oylamayı sevinçle karşıladı.

19 Yaşında Cevher Tsarnayev'in İdam Cezası İle Karşı Karşıya

E-posta Yazdır
Boston’u vuran Çeçen terör zanlılarından ağabey Tamerlan Tsarnayev’in çatışmada öldürülmesinin ardından kardeşi Cevher de ağır yaralı ele geçirildi. Watertown semtindeki bir teknenin içine saklanan Cevher Tsarnayev, 26 saat süren insan avının ardından kıskıvrak ele geçirildi.Bostonlular, “ABD, ABD, ABD” sevinç sloganlarıyla güvenlik mensuplarına alkış tuttu. 19 yaşındaki Cevher’e işbirlikçisi olabilir diye ‘avukat ve susma hakkı’ tanınmadı. ABD vatandaşı olan zanlının ‘düşman savaşçı’ ilan edilmesi baskısı var. Duruma göre Çeçen zanlı, idam ya da müebbet hapis talebiyle yargılanacak.

Anne Tsarnayev Konuştu: FBI Oğlumun Peşindeydi

E-posta Yazdır
Çeçen kardeşlerin babası Anzor Tsarnayev, Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de yaptığı açıklamada, “Cevher melek gibi bir çocuktu. Oğullarımı tuzağa düşürdüler” dedi. Aynı iddiayı savunan anneleri Zubeidat Tsarnayev (45) de şunları söyledi: “Oğullarımı büyük bir oyuna alet ettiler. FBI 2-3 yıldan beri özellikle büyük oğlum Tamerlan’ı takip ediyordu. Birkaç yıl önce internet üzerinden radikal İslam sitelerine girmesinden sonra tuhaf olaylar yaşanmaya başlandı. Benim de Amerika’da bulunduğum günlerde Tamerlan kapıdan çıktığı an peşine FBI ajanı takılıyordu. Beni de bir kez sorguladılar, durumu sorunca, ‘Büyük oğlunuz çok akıllı, insanları peşinden sürükleme özelliği var, bu yüzden bunu bir tedbir olarak görün’ dedi.”

ABD’li Vekiller Halkbank’a Yaptırım İstedi

E-posta Yazdır
TÜRKİYE ve İsrail arasında Obama’nın çabalarıyla başlayan yakınlaşmanın yavaşlaması üzerine, İsrail lobisi AIPAC, Türkiye aleyhine kampanya başlattı. 47 milletvekili, İran’la ticarete aracılık ettiği gerekçesiyle Halkbank’a yaptırım istedi. Hürriyet Gazetesi'nden Tolga Tanış'ın haberine göre Amerikan Kongresi’nin Temsilciler Meclisi kanadında, nükleer programından dolayı ABD tarafından İran’a uygulanan tek taraflı yaptırımlara rağmen Türkiye’nin Halkbank üzerinden İran’la ticareti artırdığı iddiasıyla, Türkiye aleyhine bir imza kampanyası başlatıldı.

Boston'daki Bombalı Saldırı İçin Dünya Çapında Soruşturma

E-posta Yazdır
Boston Maratonunda meydana gelen iki patlamada en az üç kişi ölürken 176 yaralıdan 17'sinin durumunun ciddi olduğu bildiriliyor. Boston Maratonu’nunda meydana gelen  üç kişinin öldüğü  yüzün üzerinde kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı soruşturan FBI yetkilileri dünya çapında soruşturma açıldığını bildirdi Yetkililer ölenlerden birinin sekiz yaşında bir çocuk olduğunu, 176 yaralıdan 17’sinin de durumunun ciddi olduğunu bildirdi. Boylston Caddesi üzerindeki patlamaların biri Copley Meydanı üzerindeki bitiş çizgisinin yanında, diğeriyse aynı noktanın bir blok gerisinde meydana geldi. Soruşturma hakkında bilgi veren bir kaynak, patlamamış üç bomba daha bulunduğunu açıkladı. Bomba imha ekipleriyse kentte ortalıkta bırakılmış poşet ve çantaları arıyor.

Çağlayan: ABD İle İlişkimize Karşılıksız Aşka Benziyor

E-posta Yazdır
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Amerikalı iş adamlarına hitaben, ''İlişkimiz karşılıksız aşka benziyor'' dedi. Bakan Çağlayan Houston'da, Teksas Türk Amerikan Ticaret Odası (TTACC), Houston Ticaret Odası (GHP) ve Ekonomi Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği, Türk Amerikan İş Forumu'na katıldı. Forumda konuşan Çağlayan, ABD'li iş adamlarına, ''Amerika ile aramızda 50 yıldan fazla bir müttefiklik var. Dünya barış ve huzurunun sağlanması için birlikte hareket ediyoruz. Maalesef ticarette istenilen seviyede değiliz. İlişkimiz karşılıksız aşka benziyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Rumlar, ABD Kongresi'nden Fener Rum Patrikhanesi İçin Ekümenlik İstedi

E-posta Yazdır
1915 olaylarının yıldönümü 24 Nisan yaklaşırken ABD Kongresi’ne yeni dönemde sunulan ilk Türkiye aleyhtarı tasarı Rum lobisinden geldi. ABD Kongresi’nde yeni dönem Türkiye aleyhine sunulan ilk tasarı Rum lobisinden geldi. Yunan Dostluk Grubu kurucu üyeleri Demokrat Partili Milletvekili Carolyn Maloney ve Cumhuriyetçi Milletvekili Gus Bilirakis’in sunduğu önergede Türk Hükümeti’nin Fener Rum Patrikhanesi’ni ekümenik olarak tanıması istendi. 136 sayılı karar tasarısında, 2 bin yıllık kurumun başındaki Patrik Bartholomeos’un 300 milyonluk Ortodoks âlemini temsil ettiği vurgulanarak şu çağrı yapıldı: “AB Anayasası taslağında da belirtilen amaçlar doğrultusunda Türkiye özellikle ırk, din bazlı her türlü ayrımcılığa son vermeli. Türkiye ekümenik patrikhaneyi uluslararası alanda tanımalı. Patrikhaneye sadece Türk vatandaşları arasından değil her ulustan din adamı yetiştirme hakkı tanınmalı ve patrikhanenin insan haklarına ve mülkiyet haklarına saygı göstermeli.” Tasarıya şimdiye kadar 7 vekil destek verdi.

Sayfa 8 / 47