Kamboçya'da 4 Yılda 2 Milyon Kişiyi Öldüren Kmerler Yargılanıyor

E-posta Yazdır
Kamboçya'da 1975 ile 1979 yılları arasında ülke nüfusunun dörtte birinin ölümünden sorumlu tutulan Kızıl kmerler rejiminin eski yöneticileri hakkında açılan dava başladı. Rejimin hayatta kalan liderleri, iktidarda bulundukları dönemde komünist ideallerini gerçekleştirmek için halka soykırım ve işkence yapmakla suçlanıyor. Güneydoğu Asya ülkesi Kamboçya'da 36 yıl önce yaklaşık 2 milyon insanın ölümüne yol açan Kızıl Kmerlerin 4 üst düzey yöneticisine karşı açılan tarihî dava başladı.

AB Dönem Başkanı Macaristan'dan Türkiye'ye Kötü Haber

E-posta Yazdır
AB Dönem Başkanı Macaristan’ın Sözcüsü Gergely Polner, “son saniyede çok büyük bir değişiklik olmazsa” ülkesinin başkanlığı sırasında Türkiye ile müzakere başlığı açılmayacağını belirterek “üzgünüz” şeklinde konuştu. Gergely Polner, ABHaber’e yaptığı açıklamalarda “son saniyede çok büyük bir değişiklik olmazsa” 30 Haziran’da sona erecek Macaristan’ın dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile müzakere başlığı açılmayacağını söyledi.

CIA'ye Göre Gazze, Yaşam Süresi ve Çocuk Ölümlerinde Türkiye'den İyi Durumda

E-posta Yazdır
ABD’nin istihbarat örgütü CIA’ya göre, yaşam süresi, çocuk ölümleri ve enflasyon konularında Gazze, Türkiye’den iyi bir performans gösteriyor.
ABD’li düşünce kuruluşu American Enterprise Enstitüsü’nden tanınmış Ortadoğu uzmanı Michael Rubin, “Gazze’yi mi Kurtaralım? Hayır, Türkiye, Mısır, Bulgaristan ve Brezilya’yı Kurtaralım” başlıklı bir makalesinde CIA verilerine dayanarak Gazze’nin, ortalama ömür süresi, çocuk ölümleri ve enflasyonda Türkiye’den iyi durumda olduğunu öne sürdü.

Petrol Fiyatları Büyümeyi Saptırabilir

E-posta Yazdır
SİNGAPUR - Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol Reuters ile söyleşisinde, "Yüksek petrol fiyatları sadece OECD ülkelerinde değil, Çin ve Hindistan'da da ekonomik toparlanmayı yolundan çıkarabilecek önemli bir risk" dedi. Çin ve Hindistan'ın öncülüğündeki Asya ülkeleri, kısmen yüksek petrol fiyatlarının neden olduğu enflasyonla mücadele edebilmek için para politikalarını sıkılaştırıyor.

Suriye'den Sığınanların Sayısı 8538'i Buldu

E-posta Yazdır
Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı, 14 Haziran itibariyle 8 bin 538’i buldu. Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı’ndan verilen bilgilere göre, 14 Haziran itibariyle 8 bin 538 Suriye vatandaşı Türkiye’ye sığındı. Suriye’deki gidişatı ve şiddet olaylarının devamını dikkat alan Ankara, Suriye’den Türkiye’ye sığınanların sayısının artmaya devam etmesini beklediği için gerekli hazırlıkları sürdürüyor. Bu arada, Türk yetkilileri, ABD ve AB’den gelen “yardıma hazırız” açıklamaları ile ilgili olarak da “bir yardım talebimiz yok” dediler. (ANKA)

Dünya Basınında AKP Zaferinin Yankıları

E-posta Yazdır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daha yüksek bir oyla üçüncü kez seçimi kazanması, yabancı medyada büyük yankı buldu. Haber ve yorumlarda özellikle AKP’nin oylarını artırmasına rağmen sandalye sayısı azaldığı için anayasa değiştirmek amacıyla “konsensüs” araması gerekeceği vurgulandı. Yabancı medya organları, “Erdoğan Türk siyasetinde rakipsiz”, “Güçlü galibiyetin özgürlükleri kısıtlamak için kullanılacağı kaygısı var”, “Ezici zafer Erdoğan’ın siyasetteki hakimiyetini teyid ediyor”, “Ezici zaferden sonra AKP’yı zorlu bir dönem bekliyor”, “İktidar değişmedi, basın özgürlüğü kaygıları da” gibi değerlendirmeler yapıldı.

İTO'nun ''Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi''ne Ödül

E-posta Yazdır

Turk Avenue - İstanbul Ticaret Odası, Mexico City'de gerçekleştirilen Dünya Ticaret Odaları Federasyonu (WCF)  ''En İyi Kurumsal Sosyal Sorumlululuk Projesi'' ödülüne layık görüldü. Dünya genelindeki ticaret ve sanayi odaları arasında geliştirilen en yaratıcı projeler için düzenlenen ödül töreni, World Chambers Federation tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yıl rekor sayıda katılımla, 41 ülkeden 72 projenin yarıştığı yarışmada İstanbul Ticaret Odası, ''En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'' alanında  Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, American Chamber of Commerce of Peru (Peru), Bogota Chamber of Commerce (Kolombiya) ve National Chamber of Commerce, Services and Tourism of Chile (Şili) ile finale kaldı.

Mısır ve Libya'dan Sonra Suriye de Göstericilere Karşı Interneti Kesti

E-posta Yazdır
Mısır ve Libya'daki hükümet karşıtı ayaklanmalardan sonra Suriye'de de ayaklanmaların önünü kesmek için Internet kesildi. Rensys blog'una göre Suriyelilerin üçte ikisinin Internet bağlantısı dün geceden itibaren kullanılamıyor. Ayaklanmalarda hükümetlerin ilk başvurdukları yöntemlerden biri olan Internet yasağının önümüzdeki günlerde nasıl aşılacağı ise merak konusu. Mısır'da ayaklanmaya katılanlar Twitter'e etkin şekilde kullanmışlardı.

Rüya Takımı Taşıyan THY Kabin Ekibi Barcelona'yı Anlattı

E-posta Yazdır
Şampiyonlar Ligi şampiyonu Barcelona'nın eve dönüşünü, sponsoru THY'nin kabin ekibi Sabah Gazetesi'nden Serkan Ünlü'ye anlattı. 28 Mayıs Cumartesi gecesi tüm dünyanın gözlerinin çevrildiği finalde Manchester United'ı Londra'da mağlup edip sezonu Şampiyonlar Ligi kupasıyla taçlandıran Barcelona'yı müthiş başarısı sonrası evine yine Türk Hava Yolları taşımıştı. SABAH Spor THY'nin Londra-Barselona uçuşunun kabin ekibindeki üç isimden 'şampiyon'un yolcululuğunun öyküsünü dinledi.

BM AIDS Zirvesinde Türk Liderler Yok

E-posta Yazdır
AIDS sorununun ele alınacağı, devlet ve hükümet başkanları düzeyindeki BM zirvesi 8-10 Haziran’da New York’ta düzenlenecek. Ancak Türkiye’deki 12 Haziran seçimleri nedeniyle zirveye Türk liderler katılmayacak. Devlet başkanları ve diğer hükümet liderlerinin, bilimsel toplulukların ve gelişimi gözden geçirmek amacıyla özel sektörün davet edildiği 8-10 Haziran’da New York’ta gerçekleştirilecek BM Yüksek Düzey Genel AIDS Toplantısı’na ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Türkiye’deki 12 Haziran seçimleri nedeniyle katılan bir Türk lider olmayacak.

Sayfa 14 / 18