Libya'dan 12 Bin Kişi Tahliye Edildi

E-posta Yazdır
Libya'da yaşanan son gelişmelerin ardından Türk vatandaşlarının tahliyesi sürüyor. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre tahliye edilenlerin sayısı bugün itibariyle 12 bin 362'ye ulaştı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Libya’dan 13 tarifeli, 22 özel tahliye ve 19 askeri olmak üzere, toplam 54 uçak ve 2 gemi ile 12 bin 372 kişi resmi makamlarca yürütülen tahliye çalışmaları kapsamında ülkeye giriş yaptı.

Alibaba.Com Üst Yönetimde Deprem

E-posta Yazdır
Dünyanın en büyük business-to-business websitesi Alibaba.com CEO'su David Wei ve COO'su Elvis Lee istifa etti.  Sitede iş yapan 2000 satıcı firmanın dolandırıcılık yapması ve bundan Alibaba.com site yöneticilerinin de haberinin olması şirket üst yönetiminde depreme yol açtı. Çin merkezli sitede 100 satış temsilcisinin dolandırıcılık olayına göz yumdukları, sitede müşterilerin alışveriş yapmak için ihtiyaç duydukları kayıt belgelerini sahte olarak sağladıkları saptandı.

Amerikalı Milyarder Zuckerman: Batının Mısır'ı Kaybetme Lüksü Yok

E-posta Yazdır
ABD’nin zengin işadamlarından muhafazakar emlak ve medya milyarderi Mort Zuckerman, İngiliz milletvekilleriyle buluşmasında “Zaten Türkiye’yi kaybettik, Lübnan da gitti ve şimdi Batı’nın Mısır’ı kaybetme yüksü yok” derken, ana muhalefet İşçi Partisi’nin gölge dışişleri bakanı Douglas Alexander ise, AKP’nin aşırı bir parti olmadığını belirterek Batı’nın Hamas ve Müslüman Kardeşleriyle kıyasla AKP’nin "göreli meziyetleri konusunda daha ince bir görüş” benimsemesi gerekeceğini ifade etti.

Mısır'ın Son Firavunu Mübarek'in Yaşam Öyküsü

E-posta Yazdır
Kahire'deki Mısır Askeri Akademisi'nden 1949 yılında mezun olan ve Bilbays'taki Havacılık Akademisi'ni bitiren Hüsnü Mübarek, Sovyetler Birliği'nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü. Mısır Hava Kuvvetleri'nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü. 1972'de Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi. Ekim 1973'te İsrail'le yapılan Yom Kippur Savaşı'nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri'nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynadı. Ertesi yıl mareşal oldu.

Erdoğan'ın Mübarek'e ''Git'' Çağrısı Dünya Basınında

E-posta Yazdır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e çağrısı, dünyada da yankı buldu. Financial Times, Başbakan Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek’e yönelik çağrısını “Bölgede bir lider tarafından şimdiye kadar yapılan en kuvvetli girişimlerden biri” olarak nitelerken Wall Street Journal’ın yayımladığı haberde Erdoğan’ın konuşmasının Mısır’taki rejime baskıyı artırdığı savundu.

Muhtar Kent, 2011'de Ekonomik Canlanma Bekliyor

E-posta Yazdır
Coca-Cola Dünya Başkanı Muhtar Kent, DAVOS zirvesinde katıldığı özel bir program da soruları cevapladı.Geçmiş yıllardaki kadar kötümser olmamamız gerektiğini ifade eden Kent, küresel krizin etkilerinin ise silinmeye başladığına dikkat çekti.

Mısır Ayaklanmaları Durdurmak İçin Twitter ve Facebook'u Yasakladı

E-posta Yazdır
Mısır'da hükümet karşıtı gösterilerin artması ve üç kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylara karşı hükümet farklı tedbilere yöneliyor. Tunus'ta başlayan ayaklanmaların devamında gelen gösterilerde sokağa dökülen halk Facebook ve Twitter'da organize olmuştu. Önce Twitter'ı yasaklayan Mısır hükümeti, Facebook'u da yasaklayarak kapsamı genişletti.

Mavi Marmara Raporu Açıklanıyor

E-posta Yazdır
İsrail’de, 31 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilen ve dokuz Türkün ölümü ile sonuçlanan Mavi Marmara baskınını soruşturan Turkel Komisyonu’nun raporunun ilk bölümü, Pazar günü açıklanacak. Turkel Komisyonu’nun, Pazar günü Kudüs’te ilk olarak raporunun ilk bölümünü Başbakan Binyamin Netanyahu’ya sunacağı, bunun ardından da kamuoyuna açıklayacağı bildirildi.

Küresel Ekonomiye Hakim Olacak Ülkelerden Biri de Türkiye

E-posta Yazdır
Türkiye, Meksika, Güney Kore ve Endonezya’nın dünyanın brüt gayri safi milli hasılasındaki paylarının yüzde 1’i aştığına ve bu ülkelerin dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer aldığına dikkat çekildi. Wall Street Journal gazetesince yayımlanan bir analizde BRIC’ler ve aralarında Türkiye’nin bulunduğu sonraki 11 yükselen ülke için “küresel ekonomiye hakim olacaklar” denildi.

Türkiye Afrika İşbirliği İvme Kazanıyor

E-posta Yazdır
Türkiye, Afrika ülkeleriyle işbirliğine ivme kazandırıyor. Türk hükümetinin “Afrika Açılımı” kapsamında 2008 yılında İstanbul’da gerçekleşen 1’nci Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ sırasında oluşturulması kararlaştırılan izleme mekanizması çerçevesinde yarın İstanbul’da “Türkiye-Afrika İşbirliği Kıdemli Memurlar Toplantısı” yapılacak.

Sayfa 16 / 18