DÜNYA

Mısır’da Mursi Taraftarları Polisle Çatıştı: 7 Ölü

E-posta Yazdır
Mısırlı yetkililer devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileriyle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada yedi kişinin öldüğünü, en az 261 kişinin de yaralandığını açıkladı. Kahire’nin ana caddelerinde Pazartesi gecesi başlayan çatışmalar Salı günü sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Polisle karşı karşıya gelen  protestocular, devrik Cumhurbaşkanı’nın görevine dönmesini istiyor.

Dünyada Yolsuzluk Hızla Artıyor

E-posta Yazdır
BERLİN — Merkezi Berlin’de bulunan Uluslararası Saydamlık Örgütü Transparency International'ın yıllık yolsuzluk raporu açıklandı. Rapora göre, Arap Baharı olarak tanımlanan sürece dahil olan ülkelerde yolsuzluk tahminlerin tersine daha da arttı. Mısır, Libya ve Tunus’da yolsuzluk geçen iki yılda ortalama yüzde 20 civarında yükselirken, verilere göre Tunus'ta halkın yüzde 80'i, Mısır'da halkın yüzde 64'ü, Libya'da da yüzde 46’ı yolsuzluğun Arap baharı öncesine kıyasla arttığını söylerken, Fas, Yemen ve Ürdün'de de yolsuzlukların arttığı görüşü hakim. Arap Baharı'nın başlıca nedenlerinden biri olarak tanımlanan yolsuzlukların önüne geçilememesini ‘hayal kırıklığı’ olarak tanımlayan ve hükümetlerin gerekli reformları yapmamasını eleştiren Transparency International bu sorunun sözkonusu ülkelerin ekonomisini olumsuz etkilediğini, yabancı yatırımları engellediğini açıkladı.

Mısır'da Anayasa Askıya Alındı

E-posta Yazdır
Mısır ordusu, anayasanın askıya alındığını ilan etti. Kısa süreli bir geçiş hükümeti kurulmasının ardından cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapılacak. Alınan kararları Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi açıkladı. Mısır'daki ordunun aldığı kararları Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi açıkladı. İşte El Sisi'nin açıklamasından satır başları:

Brezilya’da Son 20 yılın En Büyük Protestoları

E-posta Yazdır
Brezilya’da Sao Paulo’daki otobüs ücretlerine yapılan zamla başlayan protestolar ülke geneline yayıldı. Ülkenin en büyük 10 şehrinde on binlerce kişi sokaklara inerek yetersiz kamu hizmetleri, polis şiddeti ve yolsuzlukları protesto etti. Polis ise bazı şehirlerde göstericilere gaz bombasıyla müdahale etti. 10 yıldır yakaladığı ekonomik büyüme ile uluslararası arenada yıldızı parlayan Brezilya’da yaklaşık iki hafta önce toplu taşıma ücretlerine yapılan zam sebebiyle başlayan protestolar giderek yayılıyor. Pazartesi akşamı aralarında başkent Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro ve Belo Horizont’un da bulunduğu ülkenin en büyük 10 şehrinde on binlerce Brezilyalı yetersiz kamu hizmetleri, polis şiddeti ve hükümetteki yolsuzlukları protesto için sokaklara döküldü.

Time Dergisi En Etkili 100 İsme Abdullah Öcalan ve Fethullah Gülen'i Seçti

E-posta Yazdır
TIME dergisinin "En Etkili 100 İsim" listesinde Türkiye'den terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan ve Fethullah Gülen yer aldı. TIME dergisinin her yıl açıkladığı "En Etkili 100 İsim" listesinde bu yıl Türkiye'den PKK lideri Abdullah Öcalan ve Fethullah Gülen yer aldı. Liste "Sanatçılar, liderler, ikonlar, devler ve öncüler" olmak üzere 5 ayrı kategoride hazırlandı.

Sayfa 3 / 35