Demokratik Parti Senatörler Seçim Komitesinin Kampında Bir Türk

E-posta Yazdır

chuck shummerDemokratik Parti’nin her yıl ağır toplarını bir araya getiren ve partinin gelecek stratejilerinin konuşulduğu Demokratik Parti Senatöryal seçim komite toplantısı Massachusetts eyaleti sınırları içindeki Martha’s Vineyard Adası’nda gerçekleştirildi. Tekne turları, yemekli toplantılar ve kahvaltı buluşmaları gibi etkinlikler içeren kamp önemli kararların alındığı, kimlerin senatör seçileceğine karar verildiği toplantı olarak biliniyor.

ABD'de dedektifler 9 aydır Esma'yı Arıyor

E-posta Yazdır

Donuk Lost ABD’nin Levittown şehrinde yaşayan 17 yaşındaki Esma Donuk, 9 aydır kayıp. Esma’nın bulunması için özel dedektif tuttuklarını belirten anne Semra Donuk, kızının kaybolduğu dönemde aynı bölgede yaşayan 3 kız çocuğu için de kayıp ilanı verildiğini açıkladı.

Gülen'in İadesi İçin Amerikalı Türkler'den İmza Kampanyası

E-posta Yazdır

Extradite GulenABD’de yaşayan Türklerin, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi için Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinde imza kampanyası başlattığı bildirildi. ‘Adalet için Fetullah Gülen’i Türkiye’ye İade Edin’ başlıklı metinde, “(Darbe girişiminde) hayatını kaybedenlerin ve yaralananların acısının dinmesi için ABD yönetiminin Fetullah Gülen’i Türkiye’ye en hızlı şekilde iade edeceğine inanıyoruz” denildi.

15 Temmuz şehitleri Times Meydanı’nda Anıldı

E-posta Yazdır

times square 15 temmuzNew York’taki Times Meydanı’nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında tören düzenlendi. Cihannüma USA derneği tarafından organize edilen törene, ABD’deki Türk toplumunun yanı sıra bazı Müslüman ülkelerin temsilcileri de katıldı. Törende şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Katılımcılar “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları attı. Darbe girişimine ilişkin fotoğraflar ve Türk bayrakları taşıyan göstericiler, Times Meydanı’ndaki bir köşeye de şehitler anısına karanfiller bıraktı. Törende konuşan Cihannüma USA Başkanı Levent Ali Yıldız, Türk demokrasisini savunmak üzere bir yılın ardından yine Times Meydanı’nda buluştuklarını söyledi.

Antik Çağ Silahlarının Peşinde Bir Türk Akademisyen

E-posta Yazdır

ABD'de görev yapan Türk arkeolog Metin Eren antik çağ okunun sırrını çözdü.

Washington DC'de 15 Temmuz Afişlerine Yasak

E-posta Yazdır

July 15 Coup AttemptABD'de başkent Washington Bölgesi Metro İşletmelerinin, tramvay ve metro duraklarındaki panolarda, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) ABD Şubesi tarafından hazırlanan 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bilgilendirme ilanlarının asılmasına izin vermediği ortaya çıktı. MÜSİAD ABD Şubesince, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini konu alan ilanlar hakkında yazılı bir açıklama yapıldı. Şube Başkanı Mustafa Tuncer imzasıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Eski ABD Büyükelçisi Jeffrey: "Bu, FETÖ'nün darbe girişimidir"

E-posta Yazdır

15 temmuz paneli GPIABD'nin başkenti Washington'da "15 Temmuz darbe girişimi" konulu panele katılan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, darbecilere karşı halkın adeta "Çanakkale ruhu" ile başarılı bir direniş gösterdiğini söyledi. ABD'nin başkenti Washington'da "15 Temmuz darbe girişimi" konulu panele katılan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, darbecilere karşı halkın adeta "Çanakkale ruhu" ile başarılı bir direniş gösterdiğini söyledi. Küresel Politika Enstitüsü (GPI), BAU International University ve 15 Temmuz Vakfı tarafından Bahçeşehir Üniversitesi Washington'da "Türkiye'deki Başarısız Darbe: 1 Yıl Sonra" başlıklı panel gerçekleştirildi.

Türk Halk Müziğine Aşık Bir Virginialı: Meg Davis

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt -

Meg Davis 3West Virginia’da doğmuş, Rotterdam, Hollanda’da üniversite eğitimi gören ve Türk halk müziğine aşık bir Amerikalı’ya ilk olarak ne sorardınız? Benimki, ‘’Sende bir yanlışlık mı var?’’ oldu. O da gülerek, bu soruyu soran ilk kişinin ben olmadığımı hatırlattı. Meg Davis, Hollanda’da Codarts, University of the Arts’de lisans eğitimini tamamladı, şimdi master’ını Türk pop müziği üzerine yapmaya hazırlanıyor. Pop bölümünde başlamış olmasına rağmen branşını Türk Halk Müziğine çevirerek lisans eğitimini aldı. Halk müziğine geçişinde en çok etkilendiği türkü ise Manisa yöresine ait ‘Kırmızı Buğday’ türküsü oldu. Geçtiğimiz günlerde de konservatuarın Türk Halk Müziği bölümünü 8,5 puanlık bir derece ile bitirdi.

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi ABD'de Anılıyor

E-posta Yazdır

July 15 Coup Attempt15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde olay günü yaşananlar ve sonrası Amerika’da düzenlenecek bir dizi etkinlikle anılacak. 15 Temmuz Cumartesi günü Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosluğu’nda bir anma toplantısı düzenlenecek. Washington, DC merkezli iki think-tank kuruluşu Turkish Heritage Organization (THO) ve Global Policy Institute (GPI) iki ayrı panelde Amerikalılara, 15 Temmuz darbe girişiminin detaylarını anlatacak. Ayrıca Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) de New York'ta bir panel düzenliyor.

5 Bin Kişiye İstihdam Sağlayan Amerikan Sermayesi Ona Emanet

E-posta Yazdır

IMG 3645By Jimmy Cüneyt Gürkan – Gerçek bir Cinderella hikayesi Sezgin Baran Korkmaz’ın hayatı. Kars’ın Digor ilçesinde doğdu. 7 yaşında ayakkabı boyacılığı yaptı. İstanbul’a geldiğinde banklarda yattı. Bulaşıkçılık yaptı. Çalıştığı restoranda artık yemekleri yedi. İş hayatına sermayesiz başladı. SBK Holding’in 39 yaşındaki patronu Sezgin Baran Korkmaz, bugün 5000 kişiye istihdam sağlıyor.
Korkmaz’la, yıllar önce 100 metre ilerisinde ayakkabı boyacılığı yaptığı Beylerbeyi’ndeki yalısında buluştuk. Dobra konuşmayı, düşüncelerini direkt olarak anlatmayı sevse de konuşmalarından burjuva ve beyaz yakalılara karşı tepkili bir kişiliği olduğu ortaya çıkıyor. ‘’Pek çoğunun ömürlerinde görmediği parayı ben bir yılda hayır olarak dağıtıyorum,’’ diyor.Girişimciliğe madeni yağ fabrikası satın alarak başlayan Korkmaz, 21 Mayıs 2016’da oğlunun sünnet düğününde misafirlerden toplanan 1 milyon 870 bin lirayı okul yapılması için Kars valiliğine bağışladı. Kars’ın Digor, Arpaçay, Susuz ve Kağızman ilçelerinde 5 bin öğrenciye kışlık kıyafet dağıttı. Son olarak Capital Dergisi tarafından yayınlanan Türkiye'nin En Hayırsever 50 ismi arasında 129,8 milyon lira bağışla dördüncü sırada yer aldı. Suriyeli mültecilere 20 milyon dolar bağışta bulundu. 27 şirketi iflasın eşiğinden kurtaran SBK Holding, bu şirketlerden 14’unu mali yapılarını güçlendirerek yeniden sattı. Biofirma İlaç, Münir Şahin İlaç, Bukombin satın aldığı firmalardan. ABD merkezli Washakie Renewable Energy, Noil Energy Group ve bu grupların Türkiye’deki yöneticisi olarak faaliyet gösteriyor.

Peki nasıl oldu da, parasız olduğu için minibüse kaçak bindiği günlerden özel jetlerle yolculuğa, boyacılık yapan bir çocukluk macerasından sonra Türkiye’de en çok yatırım yapan Amerikalı şirketlerden birinin başına geçti? Latter-day Saints- ‘Son Zaman Azizleri’ olarak da bilinen dini grup Mormonlar ve ABD’li Noil Energy’nin 1 milyar doları aşan Türkiye yatırımlarına yön verme hikayesi nasıl başladı? Kendisi, ‘’ Mormonları kapımıza şans getirdi,’’ diye açıklıyor. O şansa inanmayanların da kendisine karşı önyargılı olduklarını iddia ediyor. ‘’Kars’ın Digor şehrinden biri nasıl oluyor da bu kadar imkana ve maddiyata sahip oluyor,’’ sorusu en çok karşılaştığı soru. Korkmaz’ın iş serüveninin şans mı, talih mi, kader mi, olduğunun devamını röportajda okuyabilirsiniz.

Sizin ağzınızdan SBK kimdir kısaca alabilir miyiz? Amerika'daki okuyucalırımız belki de sizi hiç duymadı.
SBK Holding 5000 üzerinde çalışanı olan, stressed asset management kökenli sanayi yatırımları yapan bir şirket. Bankalardan kapanmış olan, değerli gördüğümüz tesisleri satın alıyoruz. Operasyonlarını geliştirerek, yeniden faliyete geçirerek, marka haline getiriyoruz ve satıyoruz. Fonlamamız Utahlı Mormon bir aileye ait. Türkiye’de 1 milyar doların üstünde yatırımları var. Türkiye’de yatırım yapan ABD şirketleri içinde en büyük 2. Şirket. 8 yıldır beraber çalışıyoruz..

İlaç, enerji, turizm, havacılık sektörlerinde faliyet gösteriyorsunuz. ABD ile de ciddi ticari ilişkileriniz ve yapılanmanız var. SBK Holding hangi sektörlerde yoğunlaşıyor?
Batan her endüstri ile ilgileniyoruz.

Hayat hikayeniz de çok enteresan. Geçmişten bugüne yolculuğunuzu birkaç cümle ile alabilir miyiz?
Şükür ediyorum, şükürle başlıyoruz ise. Paramız yokken, dolmuşa kaçak binerken de şükrediyorduk. Şimdi kendi jetimize binince de şükrediyoruz. Çok büyük hayallerimiz yok çünkü hayalin, ufkun sonu yok, şükrediyoruz. Allah da bize daha fazlasını veriyor. İstanbul’a ilk geldiğimde ayakkabı boyuyordum. Görmüş olduğunuz Beylerbeyi İskelesi’nde ayakkabı boyuyordum. Hayat böyle bir şey, şimdi 5000 kişiyi yönetiyorum. 1000 öğrenciye burs veriyorum. Türkiye’de 7 tane okul yaptırdım. İki tane yurt yaptırdım. İki gün sonra Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Ursula Müller misafirim olarak Türkiye’ye gelecek. Suriye ve Irak bölgesinde okullar yaptırıyorum. Kazandığımızı onlar için harcıyoruz, bunu da birileri görüp bize daha çok yardım ediyor.

İş hayatında başarının en önemli 3 anahtarı nedir?
Mücadele etmek, azim ve doğruluk.

Türkiye ABD ticaretinde farklılılar, benzerlikler nelerdir?
İkisi birbirinden çok zıt ülkeler. Şu anda ülkemiz stabil bir ortamda değil, ülkemizde hukukun üstünlüğü, adalete ABD’li çok fazla güvenmiyor şu dönemde, bu nedenle yatırımcı OHAL’in kalkmasını istiyor, bizde ''Bekleyin Türkiye stabil hale dönecek,'' diyoruz. Tabi ABD’deki demokrasi yapısı ile Türkiye’deki demokrasi yapısı da birbirinden çok farklı. Orda (Washington DC) büyükelçiliğin önünde olanların, daha devletçi gözle bakılıp, daha soğukkanlı bir şekilde çözülmesi gerektiğini o gün sayın büyükelçimize de söylemiştik Serdar bey’e. Ogün kahraman gibi görebilirdik olanları ama bugün cezasını çekiyoruz. Bizim bir memurumuzun orda yakalama kararının çıkması üzücü. Ordan bakınca burası, burdan bakınca orası farklı bir durumda. Bizim için zorlu bir döne mama asılmayacak bir dönem değil.

ABD ve Türkiye’de sizce fırsatlar hangi alanlarda?
Fırsatlar enerji alanına dönecek. Enerji, inşaat büyük bir kırız içinde Türkiye’de. Enerji, inşaat ve madencilik şu anda alınıp, 3-4 sene içinde çok cazip hale getirilebilir işler.

ABD'de Utahlı Mormon bir aile ile tanışıklığınız ve işbirliğiniz var. Bize bundan bahsedermisiniz?
Mormonların hikayesi Türkiye’de çok bilinen bir oluşum değil. Dedim ya size, hep şanslıyımdır, şans getirdi kapımıza Mormonları, kapımızı çaldılar, şansla geldiler. Mormonlar aslında insanlara çok fazla güvenmezler. Dışa çok açık bir toplum değillerdir. Bildiğim kadarıyla bir bizle bir de Malezya’yla ilişkileri ve yatırımları var. Onun dışında fazla yatırımları yok. Kendi bölgelerini büyütmekle ilgililer. Yenilenebilir enerji sektöründeler ve sınırsız paraları var. Amerika’nın ekonomik olarak en önemli ailelerinden biri.

Türkiye’nin önümüzdeki dönemde ticari geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Çok daha iyi ve verimli görüyoruz. Orta Doğu’daki politik belirsizlik ortadan kalkacak. Libya oturmaya başladı, Suriye oturacak, yeni haritalar oluşmaya başlıyor. O bölgenin gazı alınacaktır.

SBK Holding olmasaydı dünyada ne eksik olurdu?

Küçükte olsa bir mutluluk eksik olurdu.

Bizimle size ticari yönden etkileyen çok önemli bir başarısızlığınız paylaşır mısınız?

Hiç hayatımda olmadı. Olmasını ister miydim? İsterdim ama…ben başarısızlığa inanmıyorum. Başarısızlık diye bir şey yok. Siz mutlaka bir çözüm bulursunuz. Mutlak bir çözüm var. Ego yaparsan tabi çözüm olmaz.


Hakkınızdaki en büyük önyargı nedir?
Yoksul bir aileden gelmek. Çünkü yoksul bir aileden geliyorsan üniversite okumamışsın. Deden zengin değilse kendi varlığını ispatlamak için senin çaba göstermen gerekiyor. Ben hiç umursamıyorum ama görüyorum adam kendisi varlıklı bir babadan geldiği için size çekemiyor, hazmediyor. İyi bir aileden gelmiş, üniversite okumuş, yabancı dil biliyor ama adam 10 kişi yönetemiyor. Ben 5 bin kişi yönetiyorum. Adamın hayatı boyunca göreceği parayı ben bir yılda bağış yapıyorum. Kafasında 50 milyon tane soru işareti yapıyor. Bu adam İngilizce bilmiyor ama East West Institute’un bölge başkanı, ayın beşinde Azerbaycan Ulaştırma Bakanı gelecek Kars’ta yaptığımız Türkiye’nin en büyük lojistik merkezini görecekler. Adam diyor ki ‘’Bunlar Kars’tan geldi Digor’dan.’’ İnsanların kafasında bir sürü soru işareti. Artık vazgeçtim bu soru işaretlerini boş verdim. Çözmeye gerek yok, kendi dertlerini kendisi yaratsın kapattım konuyu.

5 sene sonra kendinizi ve SBK holding nerde konumlandırıyorsunuz?
Ben sadece finansal holding olmak istiyorum. Şu anda onla ilgili Türkiye’de bir banka almaya çalışıyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar bankanın lisans alım işini halledersek, sadece finansal işlemler yapan bir finans holding olacağız.

ABD ve New York deyince size neyi ifade ediyor?
Tabi Amerika deyince güven hissi veriyor, kendinizi orda güvende hissedebiliyorsunuz. Hiç bir şeye ihtiyaç duymadan, sokakta bile yatsan güven duyabiliyorsun. Ülkemle arasındaki fark o. Hukuk sistemi işliyor, bunlar tabi ki güzel şeyler. Benim yaşama istediğim şehir New York değil tabi ki. New York, İstanbul’un keşmekeşinden farklı değil. Keşmekeş enerjisi var. Belki 20-25 yaşında söylesek benim için NY vazgeçilmezdi. Ben 2001 yılında ilk kez vize başvurusuna gittim. Bana, ‘’Niye gidiyorsun,’’ dediler. ‘’Fırsatlar ülkesine gitmek istiyorum,’’ dedim. Ret ettiler. ‘’Niye ret ettiniz,’’ dedim. ‘’Senin ülken de fırsatlar ülkesi,’’ diye cevap verdi. Şimdi Amerikan pasaportum var.

En beğenmediğiniz huyunuz nedir?
(Uzun bir süre düşünüyor ilk defa) Çabuk karar değiştirebiliyorum. Çok hızlı karar veriyorum ve çok hızlı da karar değiştirebiliyorum. Çok hızlı karar vermek iyi de, çok hızlı karar değiştirmek bazen kötü.

Önümüzdeki dönemde ne tür projeleriniz sizi heyecanlandırıyor?

Şu anda kafamdaki mülteci finansmanı işine gireceğim, yani ne demek bu mültecileri fonlamak. Çok büyük bir problem, mültecilerin yaşadıkları kamplar oluşturmak, kampların finansmanı, ulaşım maliyetleri, yani savaş finansmanı, dünyada yapan kimse yok, savaş bölgelerinde yapılanma finansmanı sağlayacağım.

Okurlarımıza bir mesajınız varmı?
Türkiye’deki topluma ABD’yi düşman görmemelerini söylüyorum. Ordaki Türk kardeşlerimizi de biraz düşünsünler. Biz uçağa binip geri dönüyoruz ama ordakiler orda kalıyor. ABD’deki Türk toplumuda çok bölüşmüş durumda, orda kendi aramızda birlik olamazsak ABD’nin bizi güçlü bir toplum olarak görmesi zor. İnsanların birbirime daha güvenip, daha birbirini sahiplenmesi gerekiyor.

Sayfa 1 / 39

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »