2011 Ticari Liderlik Ödülü Ekim Alptekin'e Verildi

E-posta Yazdır
Amerikan Türk Konseyi (ATC) ve Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK), dün Washington'da düzenlenen bir törenle EA Grup Başkanı K. Ekim Alptekin’e ‘‘2011 yılı Ticari Liderlik Ödülü’’nü verdi. Ekim Alptekin ödülünü dün akşam Washington'da Ritz Carlton Oteli'nde Hillary Clinton’ın Amerika’yı temsil ettiği ve Savunma Bakanı İsmet Yılmaz himayesinde gerçekleştirilen konferans çerçevesinde ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve T.C. Washington Büyükelçisi Namık Tan’dan aldı. EA Grup Başkanı Ekim Alptekin, 2009 yılında Amerikalı hafif jet üreticisi Eclipse Aerospace'e ortak olarak Türk sermayesi ile Amerika'da sanayi yatırım yapan ender iş adamları arasında yerini almıştı.

ABD'li Picasso Travel'ın Başkanı Hüseyin Özyurtçu Üniversiteli Gençlerle Buluştu

E-posta Yazdır
İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA programı ve Doğuş Üniversitesi Kişisel Girişim Seminerleri kapsamında öğrenciler ile 30 yıllık ABD iş piyasası deneyimlerini paylaşan Hüseyin Özyurtçu : "Şirketlerin en büyük düşmanı, sermayeden yiyen patronlardır. Batan çoğu şirketin sorumlusu, kendisine ait olmayan parayı harcayan sahipleridir" diye konuştu.

Pera İkinci Mekanını Soho'da Açıyor

E-posta Yazdır
Pera Mediterranean Brasserie ikinci restoranını Soho'da açmaya hazırlanıyor. Kasım 2006'da ilk mekanını Madison Avenue'de hizmete açan Pera, Manhattan'ın downtown yakasında 54 Thompson caddesinde ikinci restoranı hizmete sokacak. Broome Street'in köşesinde yer alacak Soho Pera, 3000 sq foot alanda faaliyet gösterecek. 2012'nin bahar ayında açılması planlanan yeni mekan, 2000 sq foot bahçeye sahip olacak. Pera Soho'nun mutfağı da Metin Çalışır ve Nathan Crouser tarafından organize edilecek. 105 kişilik oturma kapasitesine sahip olacak mekanda bar/lounge ve yemek yeme alanı birlikte olacak.

Rekabet Sıralamasında 5 Sıra Yükseldik

E-posta Yazdır

Economist Intelligence Unit raporuna göre bilgi teknolojilerinde rekabet gücünü artıran Türkiye, küresel sıralamada 41. sıraya yerleşti. Business Software Alliance'ın (BSA) açıkladığı Economist Intelligence Unit'in 2011 BT Sektörü Rekabet Endeksi raporuna göre, Türkiye bilgi teknolojileri alanında giderek daha rekabetçi bir konuma ulaşıyor.

Bayraktar'ın Miami'deki 500 Milyon Dolarlık Projesi Nihayet Başlıyor

E-posta Yazdır
Türk işadamı Mehmet Bayraktar'ın Florida'da 2001 yılından beri çaba harcadığı 500 milyon dolarlık lüks otel ve mega yattan oluşan 500 milyon dolarlık yatırımı, beklediği onayı uzun uğraşlar sonunda aldı. Miami yakındalarındaki Island Gardes projesine bir kumarhane eklenmesi de gündemde. Miami'deki il meclis komisyon toplantısında 4'e karşı 1 oy ile onay olan projenin bulunduğu ada üzerinde ticari yatırım yapılması önündeki engeller de kalkmış oldu. Bayraktar'ın ortak olduğu Flagstone şirketi adına lobi yapan Brian May, yaptığı açıklamada 2012'de temel atacaklarını duyurdu. Projede ilk etapta mega bir yat limanı yapılması planlanıyor.

Selim Bingöl GM'nin Global İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Oldu

E-posta Yazdır
Otomotiv devi General Motors'un (GM) Global İletişiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Selim Bingöl, yeniden yapılanan şirkette önemli bir görev üstlendi. 2008'de küresel krizle birlikte iflasın eşiğine gelen GM'nin içine girdiği kriz imajından Bingöl kurtaracak. Geçen yıl CEO'luk görevine getirilen Ed Whitacre'ın sağ kolu olarak 2010 yılının mart ayında bu göreve getirilen Bingöl, Whitacre'ın ayrılması sonrasında da yeni CEO Dan Akerson ile çalışmaya devam etti.

Güler Sabancı'ya Clinton Global Citizen Ödülü Verilecek

E-posta Yazdır
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'ya, eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton tarafından kurulan Clinton Global Initiative tarafından Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü (Clinton Global Citizen Award) verilecek. Sabancı, kadınlara ve kız çocuklarına yaptığı katkılar ile Türkiye;nin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimi için yaptığı çalışmalar nedeniyle ''Leadership in Corporate Sector'' (Kurumsal Liderlik) kategorisinde ödüllendirilecek.

Kanseri Zakkumla Tedavi Eden Doktora ABD'den İlk Onay

E-posta Yazdır
Zakkum ekstresinin kansere çare olabileceği iddiasını 23 yıldır sürdüren ve bu nedenle çeşitli çevreler tarafından “dolandırıcı” olduğu yönünde suçlamalara maruz kalan Dr. Ziya Özel’in çalışması Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. Radikal’de dün yayımlanan habere göre, ABD Onkoloji Birliği patenti Dr. Ziya Özel’e (84) ait olan zakkum ekstreli kanser ilacının FDA tarafından yapılan Faz 1 deneme çalışmasının başarıyla sonuçlandığını açıkladı.

Tarihte İlk Kez Harvard Business School'da MBA Yapan Bayanlar Erkeklerden Fazla

E-posta Yazdır
Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard'ın işletme bölümünde master yapmak için başvuran bayan öğrenci sayısı tarihinde en yüksek orana ulaştı. Harvard Business School'a 2013 öğretim yılı için başvuran 918 MBA öğrencisinin 330'unun (yüzde 36'sının) bayan öğrencilerden oluştuğu açıklandı.

İDTM Genel Müdürü Haluk Kanca, DTM Birliği İcra Kurulu'na Seçildi

E-posta Yazdır
İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) en büyük ortağı olduğu İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Genel Müdürü Haluk Kanca, New York merkezli Dünya Ticaret Merkezleri Birliği’nin İcra Kurulu Üyeliği’ne seçilen ilk Türk oldu. İTO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2010 yılı Ekim ayından bu yana Dünya Ticaret Merkezleri (World Trade Centers Association-WTCA) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de sürdüren Kanca’nın, ticaretle dünya refahını artırma vizyonunu benimseyen birliğin en üst karar organına katılmış olduğu belirtildi.

Sayfa 43 / 49