Clinton TABA Başkanını Davet Etti

E-posta Yazdır
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) Genel Başkanı Uğur Terzioğlu\'nu, Global İş Konferansı\'na özel olarak davet etti.

Derneğin yazılı açıklamasına göre, 21-22 Şubat 2012 tarihlerinde Washington\'da düzenlenecek olan konferansta Terzioğlu, dünya iş çevrelerinden önemli isimlerle bir araya gelecek. Uğur Terzioğlu, davetin, ABD\'nin Türkiye ekonomisine duyduğu güveni gösterdiğini ve iki ülke arasındaki ticareti geliştirme isteğini gösterdiğini belirtti.
Türkiye ve ABD arasında 2009 yılında temeli atılan \'\'Model Ortaklık\'\'ın, ekonomik ilişkilerin artmasıyla yeni bir boyut kazandığını kaydeden Terzioğlu, ABD\'nin yatırım için belirlediği öncelikli 6 ülke arasında Avrupa\'daki tek ülke olan Türkiye\'nin, \'\'ABD\'li yatırımcı firmaların akınına uğradığını\'\' kaydetti. Terzioğlu, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin geçtiğimiz yıllara oranla rekor seviyeye geldiğine dikkati çekerek, \'\'Türkiye var olan geniş potansiyeliyle ABD\'li yatırımcılar için önemli bir pazar haline geldi. Bölgeye açılmak isteyen firmalar giderek büyüyen bir güç olan Türkiye\'yi stratejik ortak olarak görüyorlar\'\' dedi.

2011 yılının ilk 7 ayında iki ülke arasındaki ticaret hacminin, 8 milyar dolar ile 2010 yılına göre yüzde 46 artığına ve karşılıklı ticaretteki artışın, 2009\'a göre yüzde 107 büyüdüğüne değinen Terzioğlu, 2012\'de iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin büyümesini beklediklerini ifade etti. AA

Joe Biden: Türkiye 10 Yılda Muazzam Gelişme Yaşadı

E-posta Yazdır
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, “Türkiye, 17’nci büyük ekonomi olarak dünyanın önemli ülkelerinden biri. Bu konumunun da ötesine gidebilecek bir ülke. 2023’te ilk 10 ekonomiden biri olacak. Son 10 yıldaki değişim muazzam. Gördüklerim müthiş” dedi. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, “Türkiye, dünyanın 17’nci büyük ekonomisi olarak en önemli ülkelerden biri. Türkiye şu andaki konumundan daha da ileriye gidebilecek durumda. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına denk gelen 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer alacak. Geçmiş liderler çok büyük işler başardı. Son 10 yılda ise Türkiye’de çok büyük gelişmeler, atılımlar kaydedildi. Ülkede muazzam bir değişim yaşanıyor. Bu hedefler doğrultusunda istediği geleceği tesis edebilir” dedi. 

Gençlere 100 Bin Tl. Şirket Teşviği

E-posta Yazdır
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, önümüzdeki yıldan itibaren 500 gence, şirket kurmaya teşvik amaçlı 100 bin lira hibe edileceğini açıkladı. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu'nun Bilecik Bozüyük'teki üretim kampüsünde faaliyet gösteren VitrA

Kızılderili Bölgesi Türk Yatırımcıları Bekliyor

E-posta Yazdır
ABD Kongresi, Amerikan yerli kabilelerine yalnızca Türk şirketleriyle federal hükümetin onayına gerek kalmadan ticaret yapma imkânı veren yasa tasarısını görüştü. ABD Kongresi’ndeki Amerikan yerlisi tek milletvekili, Yerli Amerikan Dostluk Grubunun Eşbaşkanı ve Türkiye Dostluk Grubunun da üyesi olan Tom Cole tarafından sunulan, 2362 sayılı ve ”Amerikan Yerlileri Ticaret ve Yatırım Yasa Tasarısı 2011” başlıklı tasarı, Temsilciler Meclisi Doğal Kaynaklar Komitesi Kızılderili ve Alaska Yerlileri İşleri Alt Komitesinde tartışıldı.

Bu kapı hırsızlara kök söktürecek

E-posta Yazdır

Ankaralı bir firmanın Türkiye’de ürettiği akıllı çelik kapı, kullanıcılarının evlerindeki bütün güvenlik ihtiyacını karşılıyor.

 

Gelişen teknoloji, girişimcilerin zekaları ile birleşince insanların hayatını kolaylaştıran ve konfor düzeylerini artıran bir çok yeni ürün insanların kullanımına sunuluyor.Muhtar Kent: ''Kibir Coca Cola İçin 1 Numaralı Tehdit''

E-posta Yazdır
The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, kibre kapılmamanın çok önemli olduğunu belirterek, Coca Cola için bir numaralı tehdidin bu olduğunu söyledi. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi’nin düzenlediği konferansta konuşan Kent, önümüzdeki 10 yıl içinde sürekli bir kaynak kıtlığının söz konusu olacağını, giderek daha çok sayıda kişinin daha zengin hale geldiğini, temel bir tüketici değişikliği yaşanacağını ifade etti. Kent, tüketici ürünleri üreten bir şirket olarak artık tüketici izlenimlerinden çok ifadelerini yarattıklarını, günümüzün tüketicilerinin kendilerine konuşulmasını istemediğini, kendileriyle bir iletişim içinde bulunulmasını tercih ettiğini anlattı.

Musul Valisi, Türk Yatırımcılarını Davet Etti

E-posta Yazdır
Irak'ın kuzeyinde bulunan Musul şehrinin Valisi Esil el Nuceyfi, Türk yatırımcı ve iş adamlarını yatırım yapmaya çağırarak kendilerine her türlü yardımı vermeye hazır olduklarını söyledi. Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Ahmet Yıldız, Saraybosna Büyükelçisi olarak atanması sebebiyle başkonsolsolukta düzenlenen veda yemeğinde yerel yöneticilerle bir araya geldi. Törene Musul Valisi Esil rl Nuceyfi, Selahattin Bölgesi Vali Yardımcısı Ahmet Koca, milletvekilleri, Musul İl Meclisi üyeleri, ABD'li yetkililer ile çok sayıda davetli katıldı.

Amerikan Film Kiralama Şirketi Blockbuster Efsanesi Sona Erdi

E-posta Yazdır
Amerikan kültürünün değişmez bir parçası olan video kiralama zinciri Blockbuster, 23 Eylül 2010 tarihinde iflas koruması altına girmişti. Şirket mahkeme kanalıyla 6 Nisan'da taşınmazları ile birlikte 228 milyon dolara Dish Network'e satıldı. 1985 yılında Dallas merkezli kurulduktan sonra kısa sürede Amerika'nın en ücra köşelerinin yanı sıra Avrupa, Avustralya ve Asya ülkelerine kadar yayılan ve 7100 mağazaya, 60 bin çalışana ulaşan Blockbuster, pek çok yerel video kiralama dükkanlarının da kapanmasına neden olmuştu. Blockbuster'ın tahtını ise 1997 yılında Reed Hastings tarafından kurulan ve film kiralama işini online dünyaya taşıyarak çığır açan Netflix sarstı. Viacom tarafından 8.4 milyar dolar ödenerek satın alınan Blockbuster'ın kısa sürede yaşadığı düşüş hayal kırıklığı yaratırken, yatırımcıları büyük zarar etti.

Virgin Atlantic'in Sahibi Branson'dan Bir Başka Uçuk Fikir

E-posta Yazdır
Sıra dışı yatırımları ile bilinen İngiliz milyarder işadamı Richard Branson, okyanusun derinliklerine tek kişilik denizaltı ile dalış imkanı tanıyan Virgin Oceanic'le dünyadaki beş farklı okyanusa dalış yapacağını duyurdu. Önümüzdeki iki yılda gerçekleştirilecek seyahatlerde kullanılacak denizaltıda Branson'a arkadaşı Chris Welch eşlik edecek. Düzenlediği basın toplantısı ile yeni projesini tanıtan Branson, Pasifik, Atlantik, Hint ve Antik oknaynuslarını keşfe çıkacak. Branson, dalışlar sırasında 30 Guinees Dünya Rekoru kırmayı deneyecek. 

Türkiye'de 50 Bin Şirket Kuruldu, 11 Bin 400 Şirket Kapandı

E-posta Yazdır
Kurulan şirket sayısı 2010 yılında bir önceki yıla göre yüzde 16.6 artarak 43 bin 239’dan 50 bin 423’e yükselirken, kapanan şirket sayısı yüzde 9.6 artışla 10 bin 402’den 11 bin 400’e ulaştı. Aralık ayında kurulan şirket sayısı 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 18.7, bir önceki aya göre ise 45.2 artışla 4 bin 814 düzeyine ulaştı. Aralık ayında kapanan şirket sayısı yüzde bir önceki aya göre yüzde 172 oranında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.6 artışla bin 721 oldu.

Sayfa 3 / 4