''ABD İle Birlikte Yapabileceğimiz Çok Şey Var''

E-posta Yazdır
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD ve Türkiye'nin birlikte yapabileceği çok şey bulunduğunu belirterek, 'Amerikalı ve Türk girişimcilerin Türkiye, ABD, AB, Orta Asya, Balkanlar, Orta Doğu ve Afrika'daki fırsatlara daha yakından bakmalarının zamanı' dedi. Şimşek, Türki Amerikan Birliği (TAA) ve TUSKON tarafından ortaklaşa düzenlenen Türki Amerikan Yıllık Kongresi'nin kapanış galasına katıldı.  Galaya gelen çok sayıdaki ABD Kongresi üyesiyle sohbet eden Şimşek, ABD'deki Türk toplumu üyeleriyle de fotoğraf çektirdi.

Yurt Dışındaki Türkler Sayesinde İlk 10'a Gireceğiz

E-posta Yazdır
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, önemli hedefleri olan Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme vizyonunu, sadece kendi ülkesindeki girişimcilerle değil, tüm dünyadaki Türk girişimcilerin katkısıyla başaracaklarını bildirdi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, önemli hedefleri olan Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme vizyonunu, sadece kendi ülkesindeki girişimcilerle değil, tüm dünyadaki Türk girişimcilerin katkısıyla başaracaklarını bildirdi. Amerika'ya giden Türk işçilerin diğer Avrupa ülkelerine giden işçilere göre daha donanımlı olduklarını anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

17 Amerikan Devi Yatırım İçin Türkiye'ye Geliyor

E-posta Yazdır
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Lally, 17 şirketin 5 Aralık'ta yatırım fırsatlarını incelemek için Türkiye'ye geleceğini söyledi. ABD yatırım için rotayı Türkiye'ye kırdı. Dünya devi 17 ABD'li şirket yatırım için 5 Aralık'ta Türkiye'ye gelecek. Ticaret heyetinde Abound Solar, AES Energy, Clipper Wind, General Electric, Megtec ve Solar Reserve gibi firmalar yer alıyor.

ABD’de Ev Alana Üç Yıllık Vize

E-posta Yazdır
Melek Çağlar (Voice of America)- Amerika’da Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı büyüme raporu üçüncü çeyrekte %2,5’lik bir büyümeye işaret ediyor. İstatistiklere bakılırsa tüketici güveni de, tüketici harcamaları da, beklenenin altında olsa bile, artış göstermiş. Amerikan ekonomisinin üçte ikisini tüketim harcamaları oluşturduğundan bu, piyasaları sevindirdi. Ancak 2007’deki krizi tetikleyen emlak piyasasındaki atalet hala Amerikan ekonomisinin önüne engel çıkarmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın düşük faiz politikası piyasayı canlandırmaya yetmedi. Bu yüzden Başkan Barack Obama, kısa süre önce yeni bir konut finansman programı daha açıkladı, maksadı, konut kredi geri ödemelerini azaltıp, konut sahiplerinin cebine başka harcamalar için para koyabilmek.

Columbia Üniversitesi'nin Küresel Merkezi İstanbul'da Açılacak

E-posta Yazdır
İstanbul'da Columbia Üniversitesine bağlı Columbia Küresel Merkezi'nin gelecek ay başında açılacak olması nedeniyle New York'ta Türkevi'nde resepsiyon verildi. Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan ve New York Başkonsolosu Mehmet Samsar tarafından verilen resepsiyona başta Colombia Üniversitesi Rektörü Lee C. Bollinger, Columbia Üniversitesi öğretim üyeleri, İstanbul'daki Columbia Küresel Merkezi'nin Direktörü İpek Cem Taha, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe olmak üzere diplomatlar, BM yetkilileri ve üniversite öğrencileri katıldı.

Sessiz Dünyanın Politik Sesi: Şafak Pavey

E-posta Yazdır
CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, bildiği 6 dilin yanında uluslararası işaretleri de kullanarak işitme engellilere ulaşabiliyor. Pavey, işitme engellilerin siyasete erişebilmesi için işaret dilinin parlamentoda da kullanılması gerektiğini düşünüyor. Pavey, daha önce BM bünyesinde İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nde Sekretarya Başkanı olarak görev yaptığını, bu görev süresince engellilere yönelik düzenlenen uluslararası toplantılara katıldığını anımsattı. Bu toplantıların arasında Dünya İşitme Engelliler Federasyonunca her 4 yılda bir düzenlenen kongrelerin de bulunduğunu ifade eden Pavey, söz konusu kongrelerde dünyada ortak bir işaret dili oluşturulması ihtiyacının ortaya çıktığını söyledi.

TAİK New York ve DC'de Finansçılarla Buluşuyor

E-posta Yazdır
New York ve Washington'da iki konferans düzenleyecek Türk- Amerikan İş Konseyi'nin Başkanı Haluk Dinçer, ABD'deki finansal yatırımcılarla özellikle İMKB şirketlerini biraraya getirmeyi planladıklarını söyledi. Türk iş dünyası ABD çıkarmasına hazırlanıyor. New York ve Washington'da iki konferans düzenlenecek.

Bill Gates'den Erdoğan'a Tütünle Mücadele İçin Liderlik Teklifi

E-posta Yazdır
Dünyanın en zengin insanı olan Microsoft'un kurucusu Gates’in liderlik vasıfları da pek çok yazıya ve tartışmaya konu oluyor. Bu bilişim devi, 1 ay sonra Başbakan Erdoğan'a liderlik teklif edecek. Bill Gates, Kasım ayında Cannes'da gerçekleştirilecek G-20 zirvesinde bir girişime öncülük edecek. Girişimin adı; "Tütün kontrolünde dayanışma" olacak. Zirvede Başbakan Erdoğan ile biraraya gelecek olan Gates'in Erdoğan'dan Dünya liderlerini bu girişime destek vermeye çağırmasını isteyecek.

Amerika Yabancı Yatırımcılara Yeşil Kart Veriyor

E-posta Yazdır
Amerika’da ekonomik gerilemenin büyük darbe vurduğu birçok bölge daha fazla istihdam yaratmak için yabancı yatırımcılardan destek istiyor. Bunun karşılığındaysa Amerikan Hükümeti yatırımcılara ve ailelerine Amerika’da ikamet ve çalışma olanağı tanıyan yeşilkart verileceğini duyuruyor. Çin’den çok sayıda yatırımcı bu fırsattan yararlanıyor.

Rüzgar Enerjisinde Türkiye'den Tarihi Adım

E-posta Yazdır
Son yıllarda ABD, Avrupa Birliği ve Çin’in büyük yatırımlar yaptığı rüzgar elektrik santralleri konusunda Türkiye tarihi bir adım attı. 2,5 yıldır gizlilikle sürdürülen hazırlıktan sonra Temmuz ayında onaylanan 50 milyon liralık dev bütçeyle tamamen yerli rüzgar türbini üretimi başladı. 121 akademisyenden oluşan dev bir kadroyla tasarım ve teknoloji geliştirme çalışmalarını yürüten ekip, önümüzdeki yılın sonunda 500 kilovat gücündeki ilk Milli Rüzgar Enerji Sistemi’ni (MİLRES) çalıştırmayı planlıyor.

Sayfa 6 / 9