Soros'dan Afrika'ya 27.4 Milyon Dolar Yatırım Sözü

E-posta Yazdır
Ünlü milyoner yatırımcı, Afrika`nın kırsal kesimlerinde hedeflenen köylerde kalkınma projesi için 27.4 milyon dolar yardım sözü verdi. Açık Toplum Enstitüsü`nün kurucusu ve başkanı olan Soros, Milenyum Köyleri Projesi`ne 27.4 milyon dolar yardım, ayrıca gelecek 5 yılda bu köylerdeki iş projelerine destek için 20 milyon dolar kredi sözü verdiğini açıkladı.

Amerikalı İnekler Türkiye'ye İhraç Ediliyor

E-posta Yazdır
Türkiye'ye ilk defa ABD'den 5 bin 500 adet 'Gebe Düve Holstein' ırkı süt ineği ithal edildi. 4 ayda Türkiye'ye getirilen inekler süt birliklerine satıldı. Hedef yıl sonuna kadar bu sayıyı 20 bine çıkarmak. Süt birliklerinin ihtiyacından yola çıkan Yücel Öner Hayvancılık adlı şirket, Amerika'dan 5 bin 500 adet 'Gebe Düve Holstein' ırkı süt ineği ithal etti. Bu, ABD'den yurt dışına yapılan en büyük hayvan ihracatı ve Türkiye tarafından da yurt dışından yapılan en büyük ithalat oldu. 'Gebe Düve Holstein' ırkı süt inekleri tam dört ay süren uzun bir yolculuk sonucunda Mersin Limanı'na getirildi.

İstanbul Şirketleri, 2010’u %21’lik Karla Kapattı

E-posta Yazdır
İstanbullu şirketlerin 2010 kazançları üzerinden hesaplanan munzam aidat tahakkuku, bir önceki seneye göre yüzde 21.32 arttı. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) kayıtlarına göre, İstanbullu firmalar 2010’u kârla kapattı. İstanbul şirketlerinin kârlılık oranı 2010 yılında da önemli bir artış gösterdi. İstanbullu şirketlerin 2010 ticari kazançları üzerinden verdiği beyanlara göre hesaplanan munzam aidat tahakkuku, 2009’a oranla yüzde 21.32 artarak, 77 milyon 453 bin 980 TL oldu. Geçen yıl bu rakam 63 milyon 841 bin 455 TL seviyesinde gerçekleşmişti.

Yabancılar Türkiye'de Gayrımenkule Sarıldı

E-posta Yazdır
Türkiye'ye gelen uluslararası yatırım tutarı geçen yıl 9 milyar doların üzerine çıktı. Yabancılar, global kriz öncesi özelleştirmelere büyük ilgi gösterirken son dönemde gayrimenkule önem veriyor. İstanbul, Antalya ilk sıraları alırken tatil bölgeleri listede öne çıkıyor. Türkiye'ye daha çok sermaye ve şirket satın alma yöntemleriyle gelen yabancı yatırımcıların yeni gözdesi gayrimenkul oldu.

Dünyanın En Büyük Oyun Sitesi Zynga Borsaya Açılıyor

E-posta Yazdır
Dünyanın en büyük sosyal oyun sitesi Zynga, New York Borsası'nda işlem görmeye başlıyor. Şirketin pazar değerinin 15 ile 20 milyar dolar arası olması bekleniyor. Zynga'nın halka arzından 1.5 ile 2 milyar dolar arası talep toplamayı planlıyor. Halka açılma işleminde Morgan Stanley, Goldmen Sachs ve Bank of America'yı danışman olarak seçen Zynga'nın uzun zamandır halka açılacağı yönünde söylentiler dolaşıyordu.

Dünyanın En Çok Satılan Altınları Türk 'Meskuk' ve 'Ziynet' Oldu

E-posta Yazdır
Turk Avenue Özel - Dünyanın en çok satılan altın sikkesi Türk altınları Meskuk & Ziynet oldu. Türk Darphanesi tarafından basılan altın külçelerinden 134 milyon adet satıldığı açıklandı. Resource Investor sitesinde yer alan ve Jon Nadler tarafından kaleme alınan yazıda, toplam 13 milyon ons'a karşılık gelen sikkeler, en çok satılan sikkeler listesinde zirvede yer alması sektör temsilcileri tarafından şaşkınlıkla karşılandığı ifade edildi. Ağırlıklı olarak Türkiye ve Orta Doğu'da satılan sikkeler, ABD'deki benzerleri ile karşılaştırılınca onlara da büyük fark attığı ortaya çıktı. Amerika'da Kartal ve Buffalo külçe altın sikkeden 9.8 milyon adet satıldı. Bu da 6.8 milyon lbs.'ye (212 tona) karşılık geliyor.

Pera Food Truck İçin İçki Lisansı Alan İlk İşletme Oldu

E-posta Yazdır
New York'ta gezici kamyon restoran izni alan ilk girişimcilerden biri olan Pera Mediterranean Brasserie restoranın sahibi Burak Karaçam, bir ilke daha imza attı. Karaçam, Central Park'ta kurulu gezici araçtaki restorana (food truck) içki satma izni alan ilk işletmeci oldu. Yemek servis edilen araçta aynı zamanda bira ve şarap satışını başladı.

Liberty Media, Barnes & Noble'a 1 Milyar Dolar Önerdi

E-posta Yazdır
Amerikan eğlence sektörünün önde gelen TV kanalları Starz ve Encore'un yanı sıra beyzbol takımı Atlanta Braves'in sahibi olan Liberty Media, Barnes & Noble'i satın almak için 1 milyar dolarlık teklif verdi. 19 Mayıs günü Barnes & Noble yönetim kuruluna teklifi sunan Liberty Media, hisse senedi başına 17 dolar ödemeyi önerdi. 60 milyondan fazla hisse senedinin toplam piyasa değeri 1 milyar doları buluyor. Borsada 14.11 dolar üzerinden kapanışı yapılan hisseler, teklifin ardından yüzde 20 fazla fiyatla 16.97 dolara çıktı.

Amerika'da Kaçaklara Özel Telefon Geliştirildi

E-posta Yazdır
Kaliforniya Üniversitesine bağlı bir gurup bilimadamı, Meksika’dan yasa dışı şekilde sınırı geçerek, ABD’ye gelmek isteyen kaçak göçmenlerin hayatını kolaylaştıracak özel bir cep telefonu geliştirdiler. Özellikle iki ülkeyi birbirine bağlayan sınırın büyük bir bölümünde yer alan çölleri yaya olarak uzun ve zahmetli yürüyüşle kat etmek zorunda kalan kaçak göçmenler için tasarlanmış özel cep telefonu, GPS sinyalleri aracılığıyla kaçakların çölde suya ulaşmasını da sağlıyor.

Türkiye'nin Bulunduğu Altı Ülke İçin Yeni CİVETS60 Endeksi

E-posta Yazdır
Standard&Poor’s’un aralarında Türkiye’nin de bulunduğu altı yükselen ekonomi için lanse ettiği CİVETS60 endeksi tartışılıyor. Wall Street Journal gazetesi, “Türkiye, yeni endeksin merkezi” derken, Financial Times, Mart sonu itibariyle Türkiye’nin, endeksin yüzde 21.01’ini oluşturduğuna işaret etti. Salı günü açıklanan ve Türkiye’nin yanı sıra Kolombiya, Endonezya, Vietnam, Güney Afrika ve Mısır’dan oluşan CİVETS60 endeksinde her ülkeden 10 hisseye yer veriliyor. 10 Türk hissesi listesinde bankalar ağırlıkta bulunuyor. Garanti Bankası’nın başı çektiği 10 Türk hissesi arasında Sabancı, Koç ve Turkcell’e de yer verildi. 

Sayfa 7 / 9