Yurtdışındaki Türklerle İlgili Herşey Bu Programda

E-posta Yazdır
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ nın katkılarıyla gerçekleştirilen ARTI90   Programı, her Pazartesi  Tsi 22:00’da  Mehtap Altınok ve Emre Soncan’ın sunumuyla TRT Türk ekranlarında izleyicileriyle buluşuyor. Program her hafta dünya geneline yayılan 6.5 milyon Türk, soydaş ve akraba toplulukları ile ilgili konuları masaya yatırıyor.

Ajans Press, Kurye Şirketi İle Sektöre Yeni Bir Soluk Getirdi

E-posta Yazdır
61 yıldır, Medya Takibi ve Raporlamaları konularında uzmanlaşan Ajans Press Group’a yeni bir şirket daha eklendi. Uzun soluklu alt yapı çalışmaları sonucu, Kurye ve Dağıtım Sektörüne iddialı bir giriş yapan Ajans Press Kurye, bir araya getirdiği uzman kadro ve teknolojik yatırımlarla sektör lideri olmayı hedefliyor.
Ajans Press Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni oluşumun motokurye ya da kargo şirketlerinin alternatifi olmadığını, Kurumsal Toplu Dağıtım hizmetleri verdiklerini ifade etti.

Jet Fadıl Maldivler'den Ada Satın Aldı

E-posta Yazdır
JET Fadıl olarak ünlenen işadamı Fadıl Akgündüz, Türkiye’de lüks tatil hizmeti verdiği muhafazakar kesime artık Maldivler’de satın aldığı Kofenbe Adası’nda da konaklama hizmeti satacak. “Artık Müslümanların da bir adası oldu” diyerek bilboardlara reklamlar veren Fadıl Akgündüz, ada için, “7 hilalli hizmet verecek” diye belirtiyor. Ada için 170 milyon dolar ödediği belirtilen Fadıl Akgündüz’ün Bayrampaşa’da yaptırdığı Caprice Gold’un 63 dairesine, 4.5 milyon dolar alacak nedeniyle haciz konulmuştu.

New Yorklu Milyarder Nemir Kırdar, Türkiye'ye Yatırıma Devam Ediyor

E-posta Yazdır
Menderes Hükümeti'nin Sağlık Bakanı Lütfi Kırdar'ın yeğeni Nemir Kırdar, 12 Eylül referandumu sonrasında başlattığı Türkiye'ye yatırım atağına 3 yeni şirketle devam edecek. İstanbul'un eski valilerinden ve Adnan Menderes hükümetinin Sağlık Bakanı Lütfi Kırdar'ın dolar milyarderi yeğeni Nemir Kırdar, Türkiye'de yatırımlarını artırma kararı aldı. Amcası Lütfi Kırdar'ın 27 Mayıs ihtilali sırasında Yassıada'da yargılandığı dönemde Türkiye'den ayrılan Investcorp'un patronu Nemir Kırdar, 2010'da başlattığı yatırım atağına 3 firmayla devam ediyor. New York merkezli yatırım fonu Investcorp'un Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Al Shroogi, yeni yatırım coğrafyasında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya yoğunlaşacaklarını kaydetti.

Genç Girişimciler Essex Street'te Dönerci Oldu

E-posta Yazdır
New York'ta fast food sektöründe Türk girişimcilerin açtığı mekanlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Manhattan'ın Downtown olarak anılan gece ve eğlence hayatının yoğun olduğu Essex Street'te 20 Kasım 2012 tarihinde yeni bir fast food mekanı daha hizmete açıldı. Daha önce New Jersey New Milford'ta Lodos Restaurant'ı açan Bahri Karaaslan ile Dünya ve Amerika Pizza Şampiyonluğu bulunan Hakkı Akdeniz'in ortaklaşa açtığı Döner Co. Essex Street'te haftanın yedi günü açık olmak üzere faaliyete geçti.

Teksas’a 10 Türk Oteli

E-posta Yazdır

ABD’de yaşanan ‘kaya gazı’ üretimindeki patlama dünyada çığır açarken, kaya gazı ve petrolün üretildiği bölgelerin dinamiklerini de değiştirdi. Daha fazla yatırımcı ve işçinin akın ettiği bu bölgelerdeki altyapı eksikliği ise Türk şirketleri harekete geçirdi. Adalı Holding, ABD’nin en çok petrol üretimi yapan iki eyaleti Teksas ve Kuzey Dakota’da 10 otel açmaya hazırlanıyor.

Rugs & Home, Paramus’ta Halı Meraklılarını Bekliyor

E-posta Yazdır

Amerika'nın önde gelen halı şirketlerinden 1897 tarihinde kurulan ABC Carpet & Home'da 21 yıl yönetici olarak görev yapan Tevfik Aşkın, kendi şirketi ile halı sektöründeki macerasına devam ediyor. New Jersey'nin Paramus şehrinde Route 17 South üzerindeki mağazada Türkiye, Hindistan, Pakistan ve Çin'den ithal edilen halı, dekor eşyası ve aksesuar satan Rugs & Home, ürün pörtföyü ile niş bir pazara hitap ediyor

 


ABD'ye ilk 1973 yılında gelen ve 1980 yılında Türkiye'ye yeniden dönüş yapan Tevfik Aşkın, aslen İstanbul'un Nuruosmaniye semtinde uzun yıllar halı sektöründe çalışmış, Kapalıçarşı'da işi öğrenmiş bir girişimci. ABC Carpet & Home'a ait Hackensack'ta bulunan mağazanın son dokuz yıldır da müdürlüğünü yapan Aşkın, kendi işini yapma vakti geldiğinden hareketle, altı ay kadar önce mağazasını açtı. Özellikle New York ve çevresinde duvardan duvara halı kaplı evlerin parke ve doğaltaş kaplamaya dönmesi ile halı sektörünün daha da canlandığına dikkat çeken Aşkın, ''Duvardan duvara halı işi artık eskisi gibi moda değil. Az miktarda da olsa var ancak artık insanlar evlerini kendi zevklerine göre döşemek istiyor,'' diye konuşuyor

Amerikan tüketicilerinde Türk halısı ile ilgili bir bilgi ve algı olduğunu kaydeden Aşkın, ''Özellikle Türkiye'ye kruvaz turizmi ile giden Amerikalılar Kuşadası, İzmir veya İstanbul'da mutlaka Türk halısı ile tanışıyor. Türkiye'den halı alıyor veya en azından halı ile ilgili bilgi sahibi oluyor,'' diye konuşuyor

Türkiye'den Samsun, Hereke gibi değişik yörelerde dokunan el halılarını da satışa sunan Aşkın, dükkanda Samsun'da dokunan bir el halısını 15 bin dolardan satışa sunuyor. Halı mağazanın en pahalı parçası olarak dikkat çekiyor

Mağazada küçük bir bölümde otantik Türk takılarının yanı sıra geleneksel oturma grupları, köşe yastıkları, süs eşyaları da satışa sunuluyor. Mağazada eşi Deniz Aşkın'da görev yapıyor

Adres

RUGS & HOME

185 Route 17 South,

Paramus, NJ 07652, USA.

Tel: +(201) 261 90 09

 

Fax: +(201) 261 90 10

http://www.agrugshome.com

 

Pera Palace, Jumeriah Group Tarafndan İşletilecek

E-posta Yazdır

Türkiye'nin ilk uluslararası oteli Pera Palace'ı, dünyanın önemli otel zincirlerinden Jumeriah Group işletecek. Demsa Group'la işbirliğine giden Dubaili otel devinin yöneticisi Lawless, "Mükemmel bir seçim yaptık." dedi. Türkiye'ye getirdiği dünyaca ünlü markalardan sonra turizm yatırımlarına hız veren Demsa Group, üst kullanım hakkını satın aldığı Pera Palace Hotel'in işletmesi için uluslararası otel zinciri Jumeirah Group'u Türkiye'ye getiriyor.


 

Dünyanın en lüks otel yönetim grubu olan Dubai merkezli Jumeirah ise Londra, Frankfurt ve Roma'dan sonra İstanbul'da Pera Palace Hotel ile faaliyetlerine başlıyor. Türkiye'nin ilk uluslararası oteli olan ve öz mirasıyla anılan Pera Palace Hotel'in işletmesi ile ilgili imza töreni Pera Palace Hotel'de gerçekleştirildi. Törene Demsa Group Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Çetindoğan, Jumeirah Group Yönetim Kurulu Başkanı Gerald Lawless, Jumeirah Group İş Geliştirme Başkanı Cherif Hosny, Demsa Group Turizm Yatırımları Koordinatörü Serra Arıkök ve Pera Palace Hotel Genel Müdürü Pınar Kartal Timer katıldı. Demsa Group'un 2000 yılında, perakende satış şirketi olarak kurulduğunu hatırlatan Cengiz Çetindoğan, lüks perakende satışının yanı sıra otelcilik ve restoran yatırımlarının da bulunduğunu ifade etti. Turizm yatırımlarına 2012 yılında hız vereceklerini kaydetti.

Jumeirah Group Yönetim Kurulu Başkanı Gerald Lawless de dünyanın en heyecan verici şehirlerinden birinde, kentin kültürel merkezinde bulunan, beş yıldızlı otel standartlarında sunduğu lüks hizmeti ile Pera Palace Hotel'in Jumeirah için mükemmel bir seçim olduğunu söyledi. Pera Palace'ın dünya otelcilik tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu ifade eden Lawles, şunları aktardı: "Pera Palace, hem şehrin tarihini günümüze taşıyor hem de milyonlarca kişi tarafından sevilen oyuncu, tiyatrocu ve yazarlarla derin bağı olan bir mekân. Bu özellik Pera Palace'ı hem bizim hem de misafirlerimiz nezdinde çok özel kılıyor. Öte yandan Pera Palace, misafirlerimizin Jumeirah otelinden beklediği en üst düzey hizmeti sunacak. Bu hizmetleri verirken de tüm otellerimizde var olmasını istediğimiz özgünlük, zarafet ve içinde var olduğu kültürle gerçek bir bağa da sahip olacaktır." EKONOMİ SERVİSİ
 

UPS ve TNT Birleşiyor

E-posta Yazdır

ABD'li kargo şirketi United Parcel Service (UPS), Hollandalı TNT Express'i 5,16 milyar avroya satın almak üzere anlaştı. İki şirketin ortak açıklamasına göre, UPS, TNT Express için 5,16 milyar avro, hisse başına 9,5 avro ödeme yapacak. TNT Express, 18 Şubat'ta UPS'in 4,9 milyar avro, hisse başına 9 avro değerindeki teklifini geri çevirmişti.


 


Kargo sektöründe dünya lideri ortaya çıkaracak birleşmeyle UPS, Avrupa'da büyümeyi hedefliyor.

Dünyanın en büyük kargo şirketi UPS, geçen yıl 53,1 milyar dolar ciro elde etmişti. Merkezi Atlanta'da bulunan şirket, yaklaşık 400 bin kişiye istihdam sağlıyor. 82 bin çalışanı bulunan TNT ise geçen yıl 270 milyon avro net zarar etti. AA

Fresh and More Hizmete Açıldı

E-posta Yazdır

River Edge, NJ - Turk Avenue - Amerika'daki Türk girişimcilerin farklı alanlardaki yatırımları her geçen gün artıyor. New Jersey'nin River Edge semtinde açılan Fresh n More super market hizmete açıldı. Cihan Aknil ve üç Türk ortağıyla birlikte River Edge belediye başkanı tarafından hizmete açılan market 7500sq alana kurulu. 10 kişinin çalıştığı markette bölgede yaşayan İtalyan ve Yahudi toplumunun taleplerine göre ürün çeşidine sahip. Eskiden müzik dükkanı olarak hizmet veren ve New York'a giden ana yollardan Route 4 üzerinde yer alan market, yaklaşık beş aylık yenileme çalışmalarından sonra hizmete açıldı.


 

Özellikle iş çıkışında New York istikametine doğru giden araçların uğrak noktası olması beklenen Fresh 'n More, yol üzerinde bulunan tek market olma özelliğine sahip. Daha önce Mama's Gourmet Kitchen aynı konseptle 2010 yılında açılmış ancak bir yıl içinde kapanmıştı.

Pazar günleri hariç haftanın altı günü 06.00am-09.00pm arası açık olan market, 90 kişilik otoparka sahip.

Mekanın sisteminin oturmasından sonra zincir olması için çaba harcayaklarını dile getiren ortaklar, müşterilerin ilk tepkilerinin de olumlu yönde olduğunu, kendilerini daha da geliştirmek için çaba harcadıklarını ifade ettiler.

Son yıllarda Türk girişimcilerin ''farmer market'' konseptine ilgi gösterdikleri biliniyor. Yine Türk kadın doğum doktoru Hüseyin Çopur'un ortak olduğu Farmet Market temasıyla açılan market New Jersey'nin North Arlington şehrinde faaliyet gösteriyor.

 

Sayfa 1 / 8

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »
 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.054 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.095 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.200 seconds, 7.83 MB
Application afterRender: 0.270 seconds, 9.12 MB

Memory Usage

9634248

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579933282' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'kkc50102rcn12lli21kmu09jm3'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'kkc50102rcn12lli21kmu09jm3','1579993282','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 648)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT c.*, s.id AS sectionid, s.title AS sectiontitle, CASE WHEN CHAR_LENGTH(c.alias) THEN CONCAT_WS(":", c.id, c.alias) ELSE c.id END AS slug
    FROM jos_categories AS c
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = c.section
    WHERE c.id = 106
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 106
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-25 23:01:22' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-25 23:01:22' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
    LIMIT 0, 10
 31. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 106
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-25 23:01:22' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-25 23:01:22' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
 32. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 648 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 33. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 648
    LIMIT 1
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 646
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 15
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 43. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-25 23:01:22' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-25 23:01:22' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("106")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 44. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-25 23:01:22' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-25 23:01:22' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("106")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç