Türkiye'nin İlk Özel Diş Hastanesi Dentistanbul Büyüyor

E-posta Yazdır
Türkiye’nin İMKB indikatör ilk 100 şirketinden biri olan Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, Türkiye’nin ilk özel diş hastanesi Dentistanbul’un yüzde 100 hissesini Kasım 2010 tarihi itibariyle satın almasının ardından 1 milyon TL yatırım yaptığını açıkladı. Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın, Türkiye’nin ilk özel diş hastanesi Dentistanbul’u satın alma süreci ve gelecek dönem büyüme stratejileri İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı.

Vanessa V. Seçkin, Manhattan Ofisi İle Türk-Amerikan Toplumunun Hizmetinde

E-posta Yazdır

Amerikan İstatistik Bürosu verilerine göre 1970'li yıllardan bu yana Türk göçmen sayısında yılda 2 bin civarında bir artış yaşanıyor. Özellikle New York ve New Jersey civarında yoğunlaşan Türkler, küçük işletmeler açarak ekonomiye katkıda bulunuyor. Yine Türkiye, yılda ortalama 12 bin öğrenci ile ABD'ye en fazla öğrenci gönderen 10 ülke arasında bulunuyor. Turistik veya göçmen olarak ABD'ye her yıl 55-60 bin civarında Türk geliyor. Artan Türk nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için profesyonel hizmet sunan şirket sayısı da artıyor. Farklı sektörlerde çalışan Türk profesyonellerin yabancı eşleri de Amerikalı Türklere yönelik pazara açılarak müşteri kitlesini çeşitlendiriyor. New Jersey'nin Hackensack University Medical Center'da ağrı doktoru olarak isim yapan Ali İnanç Seçkin'in eşi Vanessa Seçkin de Manhattan'da açtığı hukuk ofisi ile Türklere de hizmet vermeye başladı.

Türk Rönesans şirketinden Sibirya’ya 210 Milyon Dolarlık AVM Yatırımı

E-posta Yazdır
Rönesans Holding'e ait Renaissance Development, Rusya’nın Novosibirsk kentinde dev ticaret ve eğlence merkezi açtı. “Aura” isimli AVM'de 200 mağaza faaliyet gösterecek. Amerikan yatırım fonu ile birlikte inşa edilen AVM yaklaşık 150 milyon avroya (210 Milyon dolar) mal oldu. Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Renaissance Development Müdürü Elhan Kerimli, AVM'nin ön açılışını gerçekleştirdiklerini, kapsamlı açılışın Nisan ortasında yapılacağını duyurdu.

Ziraat Bankası 17 Ülkede 76 Şubeye Ulaştı

E-posta Yazdır
Yurtiçi ve yurtdışında en yaygın ağa sahip Türk bankası olan Ziraat Bankası büyümeye devam ediyor. Yakın coğrafyada büyüme temel hedef ve stratejisi doğrultusunda, Suudi Arabistan’da açtığı Cidde Şubesi ile dünyadaki hizmet ağını 17 ülkede 76 noktaya taşıyan Ziraat Bankası, ayrıca bu ülkede açılan ilk Türk Banka Şubesine sahip olma unvanını kazandı.

Vakıfbank'ın Genel Merkezi İstanbul'a Taşınmaya Başladı

E-posta Yazdır
İstanbul'un dünyanın sayılı finans şehirleri arasında yer alma projesi ilerliyor. Kamu bankaları genel merkezlerini Ankara'dan İstanbul'a taşımaya hazırlanıyor. Levent semtinden bina kiralayan Vakıfbank önümüzdeki ay artık İstanbul merkezli bir banka olacak. İstanbul Finans Merkezi projesinde somut adımlar atılmaya başladı. Merkez Bankası'nın taşınmasının gölgesinde kalan proje için başlangıcı Vakıfbank yapıyor.

Koç Grubu 2010'da 2.5 Milyar Dolar Kar Açıkladı

E-posta Yazdır
Bu yıl 85'nci yılını kutlayan Koç Holding, 2010 yılında net kârını 1 milyar 734 milyon TL’ye çıkarırken, konsolide satış gelirleri de 53 milyar 812 milyon TL oldu. Koç Holding CEO’su Turgay Durak, 2010 yılında Topluluk olarak 1 milyar 881 milyon TL kombine yatırım harcaması yaptıklarını, yeni yatırımlar ve kapasite kullanımındaki artışlar sayesinde 5 bin kişiye yeni iş alanı açtıklarını söyledi. Durak, böylece 2010 sonu itibariyle Koç Topluluğu tarafından yurt içinde ve yurt dışında istihdam edilen toplam çalışan sayısının 73 bin kişiye ulaştığına dikkat çekti.

Fiat Freemont’a Avrupa’da Yoğun İlgi!

E-posta YazdırFiat Grubu’nun Chrysler Grubu’yla yaptığı ortaklığın simgesi haline gelen yeni modellerin Fiat markası açısından ilk meyvesini temsil eden Fiat Freemont, 2011 Cenevre Otomobil Fuarı’nda resmen tanıtıldı. Dodge Journey modeli temel alınarak geliştirilen Fiat Freemont’un tanıtılmasıyla birlikte kısa sürede Avrupa’da yoğun bir talep ve ilgi patlaması yaşanırken, Türkiye’de Tofaş çatısı altında yer alan Fiat bayilerini de Fiat Freemont heyecanı sardı. Mayıs ayından itibaren ilk olarak 4x2 çekişli versiyonuyla Avrupa pazarlarında satışa sunulacak olan Fiat Freemont’un 2012 model yılıyla birlikte yılın son çeyreğinde ülkemizde de satışa sunulması hedefleniyor.

Sabancı 16 Ülkede 72 Şirket ve 57 Bin Çalışana Ulaştı

E-posta Yazdır
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Çek enerji şirketi CEZ'in, Akkök Grubu ile ortak olduğu Akenerji'nin hem üretim, hem dağıtım tarafı ile ilgilendiklerini, ayrıca İtal Cementi'nin rüzgar santralini almak anlaştıklarını, EPDK'nın iznini beklediklerini açıkladı. Sabancı Holding'in Yıllık Paylaşım toplantısında konuşan Kurtul, "Türkiye'nin Sabancı'sı olarak hedeflerinin, ülkeye daha fazla değer katma olduğunu söyledi. Holding'in 26 ana kuruluş şemsiyesinde toplam 72 şirketi bulunduğunu, 16 ülkede gösterdiği faaliyette toplam 57 bin 200 çalışanları olduğunu kaydeden Kurtul, halka açık 12 şirketi ile İMKB'nin piyasa değerinin yüzde 12'sini oluşturduğunu bildirdi.

Amerika’daki Türklerin Muhasebe Sisteminde En Fazla Hata Yaptıkları Konular

E-posta Yazdır
Turk Avenue - ABD’de iş kuracaklara verilen genel bir tavsiye vardır: Önce bir avukat, sonra bir muhasebeci bul. Günlük hayatın her alanında kendini hissettiren vergi sistemini kolaylaştırmak ve vatandaşların Amerikan vergi börosu IRS (Internal Revenue Service) ile sorun yaşamadan hayatını sürdürmesi için muhasebeciler önemli bir rol üstleniyor. New York ve New Jersey eyaletlerinde sayıları her geçen gün artan Türk nüfusu ve işletmelere profesyonel servis sunan şirket sayısı da artırıyor. Muhasebe alanında New Jersey eyaletinin Clifton şehrinde kurulu Atlantic Accounting, LLC’de bunlardan biri. 

Türk Telekom'un 2010'da Net Karı 2.5 Milyar TL Oldu

E-posta Yazdır
Türk Telekom Grubu'nun, 2010 yılında konsolide net karı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 32 artarak 2.5 milyar TL'ye ulaştı. Türk Telekom Grubu, 2010 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamaya göre, grubun faaliyet karı 2009 yılına kıyasla yüzde 18 artarak 3,3 milyar TL’ye, konsolide gelirleri yüzde 2,7 yükselişle 10,9 milyar TL oldu. Grubun ADSL gelirleri 500 bin abone artışıyla 2009 yılına kıyasla yüzde 16 büyüyerek 2,5 milyar TL'ye çıkarken, Faiz Amortisman Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) 4,8 milyar TL', FAVÖK marjı yüzde 45 olarak gerçekleşti.

Sayfa 6 / 8