Newsweek Yine Satıldı

E-posta Yazdır
Geçen sene yılsonu son kez basılan ve tamamen dijital mecraya geçen haftalık haber dergisi Newsweek 2010'dan sonra bir kez daha satıldı. 80 yıllık haftalık haber dergisi Newsweek 2010'dan sonra bir kez daha satıldı. İki sene önce Washington Post Şirketi'ne aitken kapanıp tamamen dijitale geçen Newsweek o sene InterActiveCorp (IAC) şirketine sadece 1 dolara 40 milyon dolarlık borçlarıyla birlikte satılmıştı. IAC Newsweek'i elinde çok fazla tutmadı ve Newsweek'i bir dijital medya şirketi olan International Business Times'a sattı. Satış rakamı açıklanmadı ancak IAC sözcüsü Justine Sacco satışı doğruladı.

Kemal Derviş'ten Küresel Reform Çağrısı

E-posta Yazdır
Brookings Institution Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, marjinal önlemlerin, ekonomilerin karşı karşıya bulunduğu yeni büyük sorunları çözmede yetersiz kaldığını, bu nedenle önemli reformlara ihtiyaç bulunduğunu bildirdi. Derviş, kalıcı işsizlik, vasıflı işgücü zorlukları ve emeklilik sistemlerinin mali politikaların merkezine oturduğunu belirterek, "Gelişmiş ülkeler acil bir "yaşlanma' problemiyle karşı karşıya. Yükselen ekonomilerin büyük bölümü de 20 ya da 30 yıl sonra yaşlanacak ve ters piramit şekline gelecek. Şu anda bu sürecin ortasındalar" dedi. Kemal Derviş Dünya Ekonomik Forumu blogunda bir makale kaleme aldı.

TAV, New York LaGuardia Havalimanı İhalesine Giriyor!

E-posta Yazdır
TAV Havalimanları, Aeroports de Paris (ADP) ve ABD'li dev yatırım bankası Goldman Sachs ortak girişim grubunun oluşturduğu konsorsiyum, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde bulunan LaGuardia Uluslararası Havalimanı Ana Terminali ihalesine teklif vermek üzere yeterlilik aldı. TAV Havalimanları'ndan yapılan açıklamaya göre, TAV Havalimanları ABD'nin New York kentinde bulunan LaGuardia Uluslararası Havalimanı'nın ana terminal binasının dizayn/yapım/finans/işletim ve bakım-onarımını kapsayan proje için Aeroports de Paris ve Goldman Sachs ile liderlik ettiği konsorsiyum ile birlikte yeterlilik aldı.

Türkiye'nin 500 Büyüğü İhracatta Geriledi

E-posta Yazdır
İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 45 yıldır yapılan ve her yıl büyük merakla beklenen araştırma, "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2012" geniş bir rapor olarak açıklandı. İstanbul Odakule'de İSO Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından yapılan basın toplantısında açıklanan Türkiye'nin en Büyük 500 Sanayi Kuruluşu araştırmasının içinde birçok ekonomist ve akademisyenin değerlendirmeleri bulunuyor. Rapordaki verilerin, her yıl olduğu gibi bu yıl da kamuoyunda büyük yankı bulması bekleniyor.

Dünyanın 500 Büyük Şirketi Arasına Tek Bir Türk Girdi

E-posta Yazdır
Turk Avenue - Fortune dergisi tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan Global 500 Dünyanın En Büyük Şirketleri araştırması yayınlandı. Yıllık cirolara göre yapılan sıralamada dünyanın en büyük şirketi 481.7 milyar dolarlık cirosu ile Hollandalı petrol şirketi Royal Dutch Shell olurken, 469 milyar dolar ile Amerikalı market zinciri Walmart ikinci, 449 milyar dolar ile akaryakıt şirketi Exxon üçüncü oldu. Listeye giren tek Türk firması ise 82,158 çalışanı ve 47.1 milyar dolar cirosu ile 217. sırada yer alan Koç Holding oldu. 2009'da 172., 2010'da 273., 2011 yılında 248. sırada yer alan Koç Holding, 2012'de 31 basamak birden yükseldi.

Borsa İstanbul'a, Dünya Devi Nasdaq Ortak Oldu

E-posta Yazdır
Amerikan devi Nasdaq, Borsa İstanbul'un yeni ortağı oldu. Anlaşmayı Nasdaq OMX grubu ünlü Times meydanından duyurdu. Nihai imza ise Eylül ayında atılacak. 3 Nisan'da kurulan Borsa İstanbul A.Ş.'nin sermayesi 423 milyon TL olarak açıklanmıştı. Bir süredir birçok kurumla ortaklık görüşmeleri yürüten Borsa İstanbul ortaklığı ABD merkezli dünya devi Nasdaq ile gerçekleşti. Dünyada 24 borsa yöneten Nasdaq Borsa İstanbul'a ortak oldu. Anlaşmayı Nasdaq New York'un ünlü Times meydanındaki dev ekrandan duyurdu ve o anın fotoğrafını servis etti. Nasdaq ayrıca 50 ülkede 70 borsaya teknoloji desteği veriyor.

İstanbul Borsası Stratejik Ortaklık İçin İbre ABD'den Yana

E-posta Yazdır
Stratejik ortaklık görüşmeleriyle gündeme gelen Borsa İstanbul (BIST) için, ibre Amerika’yı gösteriyor. BIST’in aradığı ‘küresel oyuncu ve teknoloji sağlayıcı’ kriterlerine uyan ABD merkezli Nasdaq OMX’in ortaklığa en yakın aday olduğu belirtiliyor. Nasdaq OMX, Ermenistan Borsası dahil dünyada 24 borsası bulunuyor. Kurum 50 ülkede 70 borsaya teknoloji desteği veriyor. İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında yeniden yapılandırılan Borsa İstanbul’da (BIST) stratejik ortaklık görüşmelerinde sona yaklaşılırken, ibre Amerika’yı gösteriyor.

500 Büyük Hâlâ Bir Walmart Etmiyor

E-posta Yazdır
Fortune Türkiye’nin belirlediği ‘en büyük 500’ şirketin net satışları 615 milyar TL’yi buldu. Buna karşılık Türkiye’den ilk 500 şirketin toplamı bile ABD birincisi Walmart’a yaklaşamıyor. Tüpraş, ekonomi dergisi Fortune’un, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin belirlendiği “Fortune  500”de, 47 milyar 99 milyon lira net satış ile ilk sırada yer aldı. Bu şirketi 20 milyar 202  milyon 160 bin lira ile OMV Petrol Ofisi ve 17 milyar 139 milyon 179 bin 569 lira ile Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) izledi.

Tofaş'tan ABD'ye Doblo Hamlesi

E-posta Yazdır
Tofaş’ın Türkiye’de ürettiği Fiat Doblo Amerika'ya ihraç edilecek. Fiat Doblo, 268 Milyon Euro’luk ek yatırımla, hem Amerika pazarına uyarlanarak Kuzey Amerika ve Kanada’ya ihraç edilecek hem de mevcut Doblo modeli Türkiye ve diğer pazarlar için yenilenecek. Tofaş’ın, 2014’ün ikinci yarısında üretimine başlamayı planladığı Doblo Amerika projesi kapsamında, 2014-2021 yılları arasında, yaklaşık 175 bin aracın ihraç edilmesi öngörülüyor. Doblo Amerika projesiyle birlikte, 2013-2015 yılları arasında tamamlanması hedeflenen yatırımla, Doblo modelinin yenileme çalışmaları da gerçekleştirilecek ve bu sayede Doblo projesinin ömrü, ilk aşamada 2018’den 2021’e kadar uzatılmış olacak.

Wal-Mart, ABD’de Zirveye Çıktı

E-posta Yazdır
Fortune dergisi, her yıl hazırladığı “ABD’nin en büyük 500 şirketi” listesini yayınladı. 2011 yılı listesinde ikinci sırada yer alan ABD’nin perakende devi Wal-Mart, 2012 yılında liderlik koltuğuna oturdu. Geçtiğimiz mali yılında 469 milyar dolar ciro elde ederek bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 5.9 oranında artıran Wal-Mart’ın net kârı ise 16 milyar dolar oldu. 2012 yılında tarihinin en büyük ikinci kârına ulaşan petrol şirketi Exxon Mobil de, Fortune 500 listesinde ikinci sırada yer aldı.

Sayfa 2 / 29