Türk Mermerleri, Milano\'da Sergileniyor

E-posta Yazdır

Türk mermerleri, İtalya'nın Milano kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Tasarım Haftası'nda görücüye çıktı. Tortona semtinde her yıl nisan ayının ilk iki haftasında yapılan haftada firmalar ve sanatçılar, tasarladıkları ürünlerini sokaklara taşan etkinliklerle tanıtıyor.


 

Bu yılki haftaya en geniş katılımı Türkler gösterdi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin ortaklaşa düzenlediği sergi, 900 metrekarelik alanda ziyaretçilerini ağırlıyor. Sergide, Türkiye'nin her bölgesinden çıkan doğal taşlardan örnekler, 9 tasarımcının yorumuyla katılımcılarla buluşuyor.
 

Sony’nin de Sonu Geldi mi?

E-posta Yazdır

Japon elektronik devi Sony’nin de mi ‘soni’ geldi! Cep telefonu üreticisi Nokia ve elektronik şirketi Toshiba’nın ardından şimdi de Sony, Amerikalı Apple ve Güney Koreli Samsung ile girdiği savaşı kaybetmiş görünüyor. Önceki gün dünya genelinde 10 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklayan Sony’den kötü haberler gelmeye devam ediyor.


 

Sıkı rekabet ortamına ayak uyduramayan Japon elektronik devi Sony, tarihinin en büyük zararını açıklamaya hazırlandığını duyurdu.

Vergi idaresini suçladı

31 Mart’da sona eren mali yıl için zarar beklentisini 2 kattan fazla arttıran Sony, 6.4 milyar dolar (520 milyar yen) zarar etmeyi bekliyor. Bu durumda, şirketin 4 yıllık toplam zararının 11.3 milyar doları aşması bekleniyor.

Sony, daha önce yaptığı açıklamalarda, televizyon satışlarının düşmesi, yenin değerinin yükselmesi, sıvı kristalli ekran satışlarındaki düşüş ve Tayland’daki sellerin üretimi olumsuz etkilemesi gibi gerekçelerle Mart 2012’de sona eren mali yıl için 2.7 milyar dolar (220 milyar yen) zarar etmeyi öngördüğünü açıklamıştı. Şirket dün yeni bir açıklama yaparak, zararındaki artışın 3.6 milyar dolar (300 milyar yen) ek vergi giderinden kaynaklandığını bildirdi. Şirketin bu ek zararı ABD’deki vergi indiriminin zarar yazması sonucu ortaya çıktığı belirtildi.

Veriler Mayıs’ta açıklanacak

Japonya’nın en büyük tüketici elektroniği ihracatçısı şirket bu mali yıl ile birlikte borsada kote olduğu 1958 yılından bu yana ilk kez 4 yıl arka arkaya zarar etmiş olacak. 1946 yılında kurulan ve o yıldan bu yana sektör liderleri arasında yer alan Sony’nin söz konusu mali yıl için 1.2 milyar dolar olan faaliyet zararı tahmini ise değişmedi. Sony, Mart 2012’de sona eren mali yıla ilişkin sonuçları 21 Mayıs’ta açıklayacak.

Televizyon 8 yıldır kaybettiriyor

Sony’nin zarar etmesinin en büyük nedenlerinden biri de tam 8 yıldır üst üste zarar eden TV birimi. Geçen yıl Aralık ayında, Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung, Sony ile ortak oldukları televizyon üreticisi S-LCD adlı şirketteki tüm Sony hisselerini 939 milyon dolara satın almayı kabul etti. Ancak bu anlaşma, Tokyo merkezli Sony’nin Şubat ayında açıkladığı son çeyrek verilerine yansımadı. Satışlarında yüzde 17.4 düşüş olduğunu belirten Sony, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 2 milyar net kayıp verdiğini açıkladı. Sony, rakip firmalarla rekabet edebilmek adına, LCD televizyonlarının satış fiyatını üretim maliyetinin altına çekmek zorunda kaldıklarını, bunun da şirketin zarar etmesine neden olduğunu söyledi.

Japon elektronik devi, tahtının sallanmasına neden olan, şirkete ciddi anlamda zarar veren TV birimini baştan yaratması için 51 yaşındaki Kazuo Hirai’ye güveniyor. Sony’nin oyun birimi PlayStation’ı kârlı hale getirmeyi başaran Hirai, CEO koltuğunu Howard Stringer’dan geçen ay devraldı. Tüketicinin Samsung Electronics ve Apple ürünlerine yönelmesiyle, Sony’nin kötü gidişi tersine çevirmek için ‘acı verici’ adımlar atacağını kaydeden Hirai, dün, “Durum çok kritik. Sert reformlara gideceğiz. Hiçbirşey kutsal değil. TV birimimizi yeniden elden geçirerek, düzlüğe çıkartmak en büyün önceliğimiz” diye konuştu. Hirai’nın, Sony’i kurtarma operasyonuna dair planını 12 Nisan’da açıklaması bekleniyor.

Sharp da $4.7 milyar kayıp bekliyor

Bir diğer Japon elektronik devi Sharp’dan gelen haberler de pek iç açıcı değil. Mali yılı Mart ayında sona eren Sharp, toplam 380 milyar yen (4.7 milyar dolar) zarar bildireceğini duyurdu. Bu dev kayba neden olan iş biriminin LCD ekran olduğunu belirten Sharp, “Konsolide kazanç beklentimizi, cep telefonları için ürettiğimiz LCD ekranların gecikmiş nakliyatları ve yeniden yapılanma harcamalarımız dolayısıyla güncellemek durumunda kaldık” açıklamasında bulundu. 1912 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan Sharp, konuya dair Şubat ayında yaptığı açıklamada yıllık zararının 230 milyar yeni bulmasını beklediğini belirtmişti. Evrim SEL / VATAN

İstanbul Trump Towers Boş Kaldı

E-posta Yazdır

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangınla gündem olan alışveriş merkezi, boş koridorlarıyla hayal kırıklığı yaşattı.İstanbul'un trafik yoğunluğunun en fazla olduğu bölgesinde inşa edilen ve mevcut trafik yükünü artırması beklenen Trump Towers kapılarını ziyaretçilere açtı.


 


Mecidiyeköy'de spor ve eğitim alanı olan arazinin sorunlu bir şekilde imara açılmasıyla inşatına başlanabilen projede yoğun reklam ve tanıtım kampanyalarına rağmen açılışın ardından dükkanların boş kalması yatırımcıları üzdü.

İnşaat çalışmaları sırasında kamyonların mahalleliye kabus dolu günler yaşattığı ve protesto gösterilerine sebep olan Trump Towers'da resmi açılışa günler kalmasına rağmen hala ofis ve rezidansların tamamının satılamadığı öğrenildi.

Öte yandan, Donald Trump'ın sadece isim hakkını kiraladığı projeden yüksek prim beklentisiyle fahiş fiyatlara rezidans alanlar da umduklarını bütün bu olumsuz gelişmelerden ötürü bulamamaktan korkuyor. (Sabah Internet)

Taypa, Mısırlılar’ı Yatırıma Getirdi

E-posta Yazdır

Mısır'da Cairo Cotton Center ile birlikte ABD pazarına üretim yapan Taypa, ortağıyla bu kez Türkiye'de çocuk ve erkek dış giyim üretimi için şirket kurdu. Tayteks şirketiyle Amerikan ve Avrupalı firmalara dokuma kumaş üretiminin yanı sıra Levi's, GAP, Esprit, Dockers, Timberland, Banana Republic, Nautica ve Polo Ralph Lauren gibi dünya markaları adına tasarım ve üretim de yapan Taypa, Mısırlılar'la kurduğu ortaklığı Türkiye'ye taşıdı.


 

İstanbul Büyükçekmece'de kurulan firma, Mısırlılar'la özellikle erkek, bayan ve çocuk dış giyimi üretmek için fabrika kurup çalıştırmak için İstanbul'da 200 bin lira sermayeyle Taypa ve Cairo Cotton Center firmalarının baş harflerinden oluşan T&C Garments SAE Mısır isimli şirket kurdu.

ABD PAZARINA ÜRETİM
Tay Group Başkanı Mesut Toprak, ilerleyen dönemlerde Türkiye'de de Mısırlı ortağıyla üretim yapabileceklerini söyledi. Toprak, Cairo Cotton Center (CCC) ile yaptıkları işbirliğinin verimli gittiğini ve tamamen ABD pazarına çalıştıklarını dile getirdi. CCC, 1990'dan beri faaliyet gösteriyor. Ortaklar 2010'un üçüncü çeyreğinden beri 40 bin metrekare üzerinde aylık 500 bin parça denim kapasitesi ile 150 milyon dolarlık yıllık satış gerçekleştiriyor.

Four Seasons Bosphorus'un yatırımcısı
Taypa, Tayeks, Yeni Dünya, Tays Örme, Trend, NVR firmalarını bünyesinde barındıran Tay Group Başkanı Mesut Toprak'ın faaliyet gösterdiği tek alan tekstil değil. Atik Paşa Yalısı ile Sultanahmet'teki Four Seasons otelini alarak turizm sektörüne giren Toprak, Four Seasons Bosphorus otellerinin de yatırımcısı. Astay Gayrimenkul olarak "OnaltıDokuz İstanbul" ve Avcılar Academia Apartments konut projesini hayata geçiren Toprak, yeni projelerin de yolda olduğunu söyledi. (Pınar Çelik - Sabah)

Türkiye Sorun Yaşamaz

E-posta Yazdır

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Türkiye-Amerika ticari ilişkilerinde finans ve dış ticarette herhangi bir sorun yaşanmayacağını belirtti. Terzioğlu, ABD-Türkiye ilişkilerine ilişkin yazılı açıklamasında, ABD'nin İran'ı uluslararası toplumdan izole etmek için uygulayacağını öne sürdüğü yaptırımların ''tamamen'' politik nedenlerle ortaya atılan söylemler olduğunu kaydederek, ''ABD, İran ile petrol alışverişini sürdürdüğü için Çin'i, Hindistan'ı defterden silemez.


 

Bizim için de aynı şey geçerli. Türkiye, İran'la her halükarda iş yapmaya devam eder. Bundan ötürü de Türkiye-Amerika ticari ilişkilerinde ne finans ne de dış ticarette herhangi bir sorun yaşanmaz'' dedi.

ABD'de gerçekleşen Global İş Konferansı'na ''Türkiye'den tek davetli'' olarak katılan Terzioğlu, Türkiye-ABD ilişkilerinin iyi seyrettiğini ifade ederek, iki ülkeden de büyük ticari heyetlerin ziyaretlerine devam ettiğini, yeni anlaşmalara imza attığını anlattı.

Terzioğlu, ''Ermeni Yasa Tasarısı'' iddialarına ilişkin, ''ABD, Türkiye ile olan ticari ilişkilerini ve pek çok alanda yürüttüğü işbirliği 2012 yılında da tehlikeye atmaz. Zamanımızı ve enerjimizi, 2009'un sonunda temeli atılan ve 2010'da başlayan pozitif gelişmelere ve gelecek yıl ticareti nasıl dengeleyeceğimize verelim'' değerlendirmesinde bulundu.

Tasarının her yıl 24 Nisan'da gündeme gelmesinin iki ülke ilişkilerini gerdiğine değinen Terzioğlu, meclis üyelerinin, bunun dış politika ve ulusal güvenlikle ilgili olmadığını, aynı zamanda geniş ticari çıkarları tehlikeye sokabileceğini bildiğine işaret etti.

Terzioğlu, Türkiye'nin ABD için vazgeçilemez bir ticari ve sosyal partner olduğunu kaydederek, ABD'nin yatırım için belirlediği öncelikli 6 ülke arasında Avrupa'daki tek ülkenin Türkiye olduğunu, 2011 yılının ilk 6 ayında ticaret hacminin 8 milyar dolar ile bir önceki yıla oranla yüzde 46 artığını hatırlattı. (AA)
 

Türk Firmalara Kredi

E-posta Yazdır

ABD Ticaret Müsteşarı Michael Lally, Amerikan teknoloji ürünlerini kullanan Türk firmalarına kredi desteği veren Amerikan Eximbank'ın, özellikle yenilenebilir enerjiyle ilgili yapan firmalara yüzde 4 faizli 18 yıl vadeli kredi verdiğini söyledi.

Lally, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD İthalat ve İhracat Bankası Amerikan Eximbank'ın, ABD ekipmanı ve teknolojisini kullanmak isteyen Türk şirketlerine kredi desteği sağladığını belirtti.
Yapacakları işlerde ABD teknolojisi ve ürünleri kullanmayı düşünen Türk şirketlerine kredi verilmesi amacıyla Amerikan Eximbank Direktörü Larry Walthers'ın Türkiye'ye gelerek, şirketlerle görüşmeler yaptığını anlatan Lally, şöyle konuştu:

''Özellikle yeşil enerji konularından rüzgar ve güneş enerjisi üretimi konularıyla çok ilgileniyorlar. Yenilenebilir enerji alanındaki kredilerde 18 yıllık ödeme koşulları öneriliyor. Amerikan Eximbank, iki yıl önce Türk şirketlerinin kullanımı için 1 milyar dolarlık krediden bahsetti.''


 


Eximbank'ın pek çok alanda kredi verdiğine dikkati çeken Lally, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiyle ilgili işler yapan Türk şirketlerine yüzde 4 faizle verilecek kredinin, 18 yıl vadeli olduğunu vurguladı.
Lally, bu finansman desteğinin amacının Amerikan teknoloji ürünlerinin kullanılması olduğuna dikkati çekti.

''Türkiye'ye verilmiş açık olan toplam kredi tutarı 3,9 milyar dolar''

Amerikan İthalat İhracat Bankası'nın Amerika'nın ihracatını desteklemek için çok uygun koşullarla krediler verdiği 9 öncelikli ülkeden birisinin Türkiye olduğunu ifade eden Lally, şunları kaydetti:

''Türkiye'ye verilmiş açık olan toplam kredi tutarı 3,9 milyar dolar, Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu'nun da(OPIC) yatırım projelerini destek amacıyla Türkiye'ye verdiği toplam kredi ise 2,5 milyar dolar.
Ticaret ve Kalkınma Ajansı, ekonomik büyümeyi destekleyen sürdürülebilir altyapı projelerinin fizibilite çalışmaları için hibe verilen sektörler, yenilenebilir enerji, ulaştırma, elektrik iletim ve dağıtımı, bilişim ve iletişim teknolojileri, geleneksel enerji olarak sıralanabilir.'' AA
 

Oto Şov New York’ta Başlıyor

E-posta Yazdır

Amerika’nın New York şehrinde düzenlenen ve 7 Nisan’da kapılarını otomobilseverlere açacak uluslararası New York Otomobil Fuarı 15 Nisan’a kadar sürecek. Otomotiv dünyasının en önemli fuarlarından biri olarak gösterilen fuara bu yıl 35’in üzerinde marka katılacak. Toplamda 846 bin metrekare alan üzerinde şov yapacak otomobil markalarını 1 milyonun üzerinde ziyaretçi toplaması bekleniyor. Fuarın en ilginç konsepti Terrafugia isimli firma tarafından hayata geçirilen uçan otomobil olması bekleniyor.


 

Yapımı biten ve ilk deneme uçuşunu başarıyla tamamlayan uçan otomobil New York fuarında görücüye çıkıyor. Evden işe uçarak gitmeyi hayalden gerçeğe dönüştürecek olan arabanın fiyatı 279 bin dolar olarak açıklandı. Massachusetts merkezli Terrafugia isimli firma tarafından üretilen aracın iki kanadı, iki koltuğu ve dört tekerleği bulunuyor.

100 kişi 10 bin dolar kaparo verdi
Çıkabilecek yasal ve teknik sorunları aşan üreticiler, test sürüşünde de başarılı oldu.  6 yıllık bir projenin ürünü olan araç, yerden yaklaşık 420 metre yükseldikten sonra sekiz dakika boyunca uçtu. Daha şimdiden 100 kişi araca sahip olabilmek için 10 bin dolar ön ödeme yaptı. Alıcı sayısının, New York Fuarı'ndan sonra daha da artması bekleniyor. Terrafugia, arabaları bu yıl sonunda sahiplerine teslim etmeyi planlıyor.

New Yoru Fuarı'ndaki bazı modeller ise şöyle;

KONSEPT MODELLER: Acura Nsx3, BMW i3 ve i8, Cadillac Ciel, Chevrolet Code 130R, TRU 140s, KIA GT, Land Rover DC100, Lexus LF-LC, Lincoln MKZ, Toyota NS4, Volkswagen Cross Coupe , Mercedes A Serisi

TANITIMI YAPILACAKLAR: Bentley: Continental GTC V8, Continental GT V8, Mulsanne, Dodge: Viper Race Versiyon, Viper SRT, Hyundai: Santafe, Santafe Sport, Mercedes Benz GLK 350

ELEKTRİKLİ VE HİBRİD MOTORLULAR: BMW: ActiveHybrid motorları, Chevrolet: Malibu Eco, Silverado, Tahoe, Volt, FORD: C-Max, Escape Hybrid, Focus Electric, Fusion, Fusion Energie, Transit Connect electric, GMC: Sierra H, Yukon, HONDA: CR-Z, Insight, HYUNDAI: Sonata Hybrid, Infitini M35H, KIA: Optima Hybrid, LEXUS: CT200H, GS450H, GS450H Hybrid, LS600 HL Hybrid, RX 450H, LINCOLN: MKZ Hybrid, MERCEDES: S400 Hybrid, Mitsubishi: ‘I’, NISSAN: E-NV200, Leaf, PORSCHE: Panamera Hybrid, TOYOTA: Camry Hybrid, Highlander Hybrid, Prius C, Prius V, VOLVO: XC60 Plugin,

Fuar önümüzdeki yıl 29 Mart -7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek.
(Hürriyet)

TACCI Yeni Yönetim Kurulunu Seçti

E-posta Yazdır

urkish American Chamber of Commerce and Industry (Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası) olağan Genel Kurulu, Türkevi'nde gerçekleştirildi. TACCI'nin, 20 kişilik Yönetim Kurulu Genel Kurul'da seçilirken; yeni başkan ilk Yönetim Kurulu toplantısında seçilecek. TACCI Başkanı Celal Seçilmiş'in açılış konuşmasıyla başlayan Genel Kurul'a, Türk-Amerikan işadamlarından çok sayıda kişi katıldı.


 

Seçilmiş, geçen döneme ilişkin yaptığı değerlendirmede, TACCI'nın firma ve birey olarak 100'ün üzerinde üyesi bulunmasına rağmen üyelerin önemli bir bölümünün faalliyetlere aktif katılım göstermemesinden yakındı. Seçilmiş, TACCI'nin önemli bir işlevi ve misyonu bulunduğunu vurgulayarak, bunun gereğini yerine getirmek amacıyla önemli çalışmalara imza attıklarını kaydetti. Buna rağmen TACCI'yı istedikleri noktaya ulaştırmada zorluk yaşadıklarını ifade eden Seçilmiş, yeni dönemde herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesininin önemine işaret etti.

TACCI Yönetim Kurulu'nun doğal üyesi ve Türkiye'nin New York Ticaret Ateşesi Serhan Kara da yaptığı konuşmada, TACCI'nın iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli bir rol oynadığına dikkat çekti. Kara, ticari hacmin daha da arttırılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Genel Kurul'da, TACCI'ye yeni üye olan firmaların temsilcileri de delegasyona tek tek tanıtıldı. Bir çok üye, TACCI faaliyetlerine ilişkin söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdi.

Bu yıl, kuruluşunun 10. yılı kutlamalarını yapan TACCI Genel Kurulu'nda, geçmiş yıllara ilişkin değerlendirmelerin yanı sıra geçen döneme ilişkin faaliyet raporu da değerlendirildi.

Genel Kurul'da, 18 üyenin seçimi için çok sayıda kişi aday olurken, oylamanın ardından yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Celal Seçilmiş, Sevil Özışık, Tahir Erimli, Ercan Karacabeyoğlu, İhsan Baytan, John Driscoll, Mahmut Topal, Tülay Özkan, Tolga Kaan Işık, Nur Ercan, Güldal Şişman, Burak Alparslan, Mark Mairowitz, Gülay Oğuzcan, Derya Taşkın, Ali Kurtmer, Ali Koçak, Bahadır İnözü.

20 kişilik Yönetim Kurulu'nda ayrıca Ticaret Ateşesi ve TOBB Temsilcisi de "doğal üyeler" olarak yer alıyor.


TACCI Tüzüğü'ne göre, iki yılda bir gerçekleştirilen seçimli Genel Kurul'un ardından yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Başkanlık seçimi yapılıyor. Buna göre, yeni başkan, yarından itibaren bir hafta içinde seçilebilecek.

Genel Kurul'da ayrıca 3'er üyelik Disiplin ve Denetleme Kurulları da seçildi.

Öte yandan TACCI Genel Kurulu'na ilişkin Turkishny'a konuşan yeni Yönetim Kurulu üyeleri, şu görüşleri dile getirdi:


Celal Seçilmiş (Geçen Dönem Başkanı)

"Gönüllü organizasyonlar TACCI ve benzeri kuruluşlar açısından diyebilirim ki, bizler kendi işlerimiz var, hepimizin full-time bir kaç işimiz var. Fakat Türk işadamlarına bir şeyler kazandırabilmek için bir yerde kendi işimizin önüne geçen bir şekilde zaman çaman TACCI'ye vakit ayırıyoruz. Başkanlık dönemi bendeydi son iki yıldır. Ben aynı zamanda kurucu üyelerdenim. Çok emek harcıyorsunuz, Yönetim Kurulu olarak tüm arkadaşlar destek veriyor. Fakat gönül ister ki herkes daha fazla destek versin. O açıdan biraz şikayetçiyim aslında. Fakat yapılan işler güzel, meyvesini gördükçe insan gurur duyuyor. Çok şey başardık. TACCI gerçekten uzun bir yol katetti. Güvenilir, saygı görür bir kurum haline geldi. Onunla iftihar ediyoruz biz. Çok önemli girişimlerimiz oldu. Bundan sonra da tabi devam edecek. En önemli çalışmalarımızdan birisi de Türkiye'deki Ticaret ve Sanayi odalarını TACCI'ye üye yapmak oldu. Aynı çalışmaları daha da devam ettireceğiz. Aynı şekilde, Amerika'nın her eyaletinde de benzer odalarla ilişkilerimiz var. Türkiye ile nasıl iş yapılır, yatırım olanakları nedir, ekonomik durum nasıl, neden Türkiye'yi tercih etmeliler konularında aydınlatıcı seminerler yapıyoruz onlarla. Bunun dışında üyelerimize de hizmet vermeye çalışıyoruz. Çünkü Türkiye Ticaret Bakanlığı'nın istediği bir takım resmi evraklar var. Biz TACCI olarak hem Türkiye hem de Amerika'nın tanıdığı resmi bir kuruluşuz. Dolayısıyla bizim mührümüz ve imzamız iki ülkenin gümrüğünde kullanılıyor. O yüzden kıymetli evrak tasnifleri bizden geçiyor. Onun dışında üyemiz olmadığı halde Türkiye'den sık sık istekler alıyoruz. Amerika piyasasına girmek istiyoruz veya Amerika'ya mal sattım paramı alamadım ne yapmak lazım, avukat lazım veya Amerika'da şirket açmak istiyrum gibisinden yardım ve danışmanlık talepleri geliyor. Amerika'da vergi kuralları nasıldır, bana dağıtıcı bulun, alıcı bulun vs. aynı şeyleri Amerikalılar'dan da duyuyoruz Türkiye'ye yönelik. Biz onları doğru kaynaklara gönderiyoruz. Yaptığımız iş bence çok değerli bir iş ve biz bunu gönüllü yapıyoruz."Güldal Şişman (Vakıfbank New York Genel Müdür Yardımcısı):

"Vakıflar Bankası, TACCI'nın kuruluşundan beri çalışmalarına katılan bir kuruluş. Geçmiş yıllarda TACCI'nın yaptığı çalışmaları başarılı buluyoruz. Türk-Amerikan faaliyetleini tanıttığını düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde de öyle devam etmesini temenni ediyorum. Bu süreç içerisinde Sayın Başkan Celal Seçilmiş'ın söylediği çerçevede faaliyetlere ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bu konuda da elimizden gelen çabayı göstereceğiz."

Mahmut Topal (Çalık USA Genel Müdürü)

"Geçtiğimiz dönem için Yönetim Kurulu'ndaki arkadaşların ve Başkan'ın çok önemli işler başardığını düşünüyorum. Nihayetinde dar bir bütçe ile çalışıyoruz ve kısıtlı imkanlara rağmen yapabileceklerinin en güzelini gerçekleştirdiler. Özellikle son iki yıllık faaliyet raporunu incelediğimzide Türkiye ve Amerika'da çok önemli işlere imza atıldığını görüyoruz. Bu da zaten TACCI'nın kuruluş amacı aslında. Ülke olarak bu işin çok daha başındayız ve geç kalmışız. Ona rağmen köklü bir şekilde gideceğiz. Öncelikli olarak burdaki üye sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Ulaşamadığımız hala bir çok firma var."

TACCI YÖNETİM KURULU YENİ ÜYELER (2012 - 2014)

Sayın Burak ALPASLAN - HAYATİ PLANLAMA GRUBU LLC
Sayın İhsan BAYTAN - TÜRK HAVA YOLLARI ABD
Sayın John Driscoll - WINDELS MARX LANE
Bayan Nur ERCAN - MARMARA MANHATTAN HOTEL
Sayın Tahir ERIMLI - MODERN OFİS MEKANLAR
Sayın Bahadır İnözü - NOVACES
Sayın Tolga Kaan IŞIK - ŞARK ABD
Sayın Ercan Karabeyoğlu - Güllüoğlu ABD
Sayın Ali KOÇAK - TURKUAZ RESTAURANT / S.A.V. ASSOCIATES
Sayın Ali C. KURTMER - ALİ C. KURTMER EBM PLLE'nin
Bay Mark Meirowitz - Avukat
Gülay OGUZCAN - TULAIR ULUSLARARASI A.Ş.
Bayan Sevil Özışık - TOOMA & Özışık LLP
Bayan Tülay ÖZKAN - Ateksis
Sayın Celal SECILMIS - SEÇKİN INTERNATIONAL INC
Sayın Güldal ŞİŞMAN - VAKIFBANK ABD
Bayan Derya Taşkın - DERYA PERSONEL VE ​​DANIŞMANLIK
Sayın Mahmut TOPAL - ÇALIK ABD
 
Daimi Koltuklar:
Ticari Ateşesi Ofisi, New York Türk Konsolosluğu - Sayın Serhan KARA, Sayın Ahmet CANLI Sayın M. Ali YURDUPAK
Sayın Ayhan ZEYTİNOĞLU, Bayan Neslihan KAPTANOGLU - Türkiye (TOBB) Ticaret ve Borsalar Birliği ABD Temsilcisi
 
TACCI Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri yerine:
Çiğdem BOSTAN - HALACH ALTIN
Pınar GÜVEN - NY HİBE
Efe KABABULUT - Lazzoni MOBİLYA
Ayhan OGMEN - OGMEN HUKUK
Çetin AMATO - MİLAS GIDALAR
Ali İNCE - SOVEREIGN BANKASI / SANTANDER
Remzi KULEN - KULEN HUKUK
 
TACCI DENETİM KURULU (2012 - 2014)
Oğuz ALPOGE - İLERİ BİLGİ SİSTEMLERİ
Mehmet BİLİCİ - SUNSET MOBİLYA / ISTIKBAL ABD
Baran ERBİL - ZİRAAT BANKASI ABD
 
TACCI DİSİPLİN KURULU (2012 - 2014)
Mustafa MERC - TURKON ABD
Betül EKMEKÇİ - Halstead ÖZELLİKLERİ
Hüseyin ÜNVER - SEDESCO

Kaynak: Ergülen Toprak / New York, Turkishny.com

Citigroup, Akbank Hisselerini Satmaya Hazırlanıyor

E-posta Yazdır

Citigroup Akbank'daki yüzde 20'lik hissesini yüzde 10'un altına indirmeyi planladığını açıkladı. Bloomberg haber ajansının haberi geçtiği saatlerde Akbank da İMKB'ye konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu noktaların altı çizildi: Citigroup  söz konusu Basel III uygulamasına hazırlık amacıyla Bankamızdaki hisse oranını düşürme kararı almıştır. Citigroup'un Bankamızdaki hisse oranını düşürme kararı tamamen Basel III ile bağlantılı ve Citigroup'u ilgilendiren  teknik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Citigroup Akbank'ın yüzde 20'sini 2007 yılında yaklaşık 3.1 milyar dolar ödemişti.


 


Akbank'ın borsaya gönderdiği açıklama şöyle: ''Bankamızın %20 oranında dolaylı ortağı olan Citigroup tarafından NewYork Borsası'na yapılan açıklamada Citigroup'un Akbank'taki hisselerinin bir bölümünü satmayı planladığı duyurulmuştur.  
Citigroup'un kararı Basel III uygulaması ile ilgilidir. Bankaların sermaye yeterlilik oranlarını düzenleyen Basel III uygulamasının devreye girmesiyle,  %10'un üzerinde pay sahibi olunan ve kontrol edilmeyen iştiraklere yapılan yatırımlar ana sermaye rasyosu (Core Tier I) hesaplamasında indirime tabi tutulacaktır.

Citigroup  söz konusu Basel III uygulamasına hazırlık amacıyla Bankamızdaki hisse oranını düşürme kararı almıştır. Citigroup'un Bankamızdaki hisse oranını düşürme kararı tamamen Basel III ile bağlantılı ve Citigroup'u ilgilendiren  teknik sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Bankamız ortaklık yapısında bahsi geçen nedenle meydana gelebilecek değişikliğin  Bankamız mali gücü ve yönetimi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur ve Bankamızın karlı bir şekilde büyüme stratejilerinde herhangi bir değişikliğe neden olmayacaktır. '' (http://ekonomisayfasi.com)

Atatürk Havalimanı Haftalık Uçuşta JFK Havalimanını Geçti

E-posta Yazdır

Havacılık sektörüyle ilgili istatistikler hazırlayan OAG Aviation şirketinin verilerine göre İstanbul Atatürk Havalimanı, dış hatlarda haftalık koltuk arzına göre hazırlanan listede dünya 15’incisi oldu. Türk Hava Yolları (THY) ise haftalık uçuş sayısıyla 22’nci oldu. Atatürk Havalimanı, haftalık 333 bin 187 adetlik dış hat koltuk kapasitesine ulaştı.


 


Sıralamada Londra Heathrow 838 bin 773 ile birinci, Dubai 705 bin 960 ile ikinci olurken Hong Kong ise 673 bin 64 ile üçüncü sırada yer aldı. Dünyanın en büyük havalimanları listesinde yer alan New York JFK, Zürih, Roma Fiumicino gibi meydanları Atatürk Havalimanı’nın geride bırakması dikkat çekti. Bu yılın ilk 2 ayında ise Atatürk Havalimanı dış hat yolcu sayısı 2011’e göre yüzde 27 arttı. Atatürk Havalimanı dış hatlarda geçen yılı yüzde 17 büyüdü.


Dünya devlerini zorluyor
Havayollarının haftalık sefer sayılarına göre hazırlanan listede ilk 5 sırada ABD’li havayolları yer aldı. Birinci 39 bin 208 uçuşla United olurken, THY 4 bin 992 seferle 22’inci sırada yer aldı. THY, Avrupa’da İspanyol Iberia ile Hollandalı KLM havayollarını geride bıraktı. (Tolga Özbek, Hürriyet)

Sayfa 7 / 29