New York Başkonsolosluğu Twitter ve Facebook’ta

E-posta Yazdır

Los Angeles, Chicago ve Houston başkonsolosluklarından sonra New York Başkonsolosluğu da Facebook ve Twitter hesaplarını açtıTürkiye Washington Büyükelçisi Namık Tan sosyal medyada özellikle Twitter'ı kullanmada öncü olmuştu. Büyükelçi Tan, büyükelçiliğin kurumsal hesaplarının yanı sıra kişisel hesabı üzerinden gittiği programları anında duyurması ile takipçi sayısını arttırdı. Büyükelçi Tan, halen yurt dışında görev yapan büyükelçiler arasında 42,223 takipçi sayısı ile en fazla takipçi sayısına sahip isim


 
Chicago, Los Angeles ve Houston başkonsolosluklarının Twitter adresleri ve takipçi sayıları ise şöyle:  
 
 
T.C. Chicago Başkonsolosluğu - @TRConsulChicago - 350 Takipçi
T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu - @TRConsuLA - 133 Takipçi
T.C. Houston Başkonsolosluğu - @TRConsulHouston - 367 Takipçi
 
New York Başkonsolosluğu Facebook ve Twitter adresleri ise şöyle
 
http://www.facebook.com/NewYorkBK
http://twitter.com/#!/NY_Konsolosluk

Zynga Oyun Şirketinin Yeni Binası Oyunlarını Aratmıyor

E-posta Yazdır

Başta Farmville olmak üzere tüm dünyada büyük talep gören internet ve mobil oyunlarının üreticisi olan Zynga yeni binasına taşındı. Bir video oyununu andıran bina San Francisco'da bulunuyor. Zynga'nın CEO'su Mark Pincus kamuya açılarak 1 milyar dolar fon elde eden şirketlerinin ruhunu yeni merkezlerine iyi bir şekilde yansıttıkları görüşünde.


 


"Draw Something" adlı popüler oyunun üreticisi OMGPOP'u 210 milyon dolara satın alan Zynga, yeni merkezine de 228 milyon dolar yatırdı.

Binada Charlie and the Chocolate Factory filmini andıran renkli bir tasarım kullanıldı.

Pincus tasarımlarıyla çalışanları birbirleriyle sosyalleştirmeye çalıştıklarını söylüyor: "Bizim oyunlar aracılığıyla yapmaya çalıştığımız şey insanları sosyalleştirmek. Aynısını binamızda da yaptık. Lobilerden nefret ederim. Atıl alanlardır. Bu binada lobi canlı bir yere sahip oldu. Hayali bir dünya yarattık"
 

Facebook, IBM Patentlerini Satın Aldı

E-posta Yazdır

Anlaşma yazılım, ağ iletişimi ve diğer teknolojilere ilişkin 750 patenti içeriyor. Yahoo, kendi geliştirdiği sistemleri kullandığını öne sürerek Facebook'a dava açmıştı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Yahoo'yla yaşadığı anlaşmazlık sonrasında IBM'in bazı fikri mülkiyet haklarını satın aldığını doğruladı.


 


Facebook, anlaşmanın ayrıntılarını açıklamadı. Fakat Bloomberg'e göre anlaşma yazılım, ağ iletişimi ve diğer teknolojilere ilişkin 750 patenti içeriyor.

Bloomberg, Facebook'un daha önce sadece 56 patenti olduğuna dikkat çekti.

Yaklaşık 2 hafta önce Yahoo Facebook'a dava açmıştı.

Yahoo, Mark Zuckerberg'in şirketinin tüm sosyal ağ modelinin kendi geliştirdiği teknoloji üzerine kurulduğunu ve mesajlaşma, gizlilik ayarları, reklam, kişiselleştirme ve sosyal ağa ilişkin fikri mülkiyet haklarının çiğnendiğini belirtmişti.

Verge sitesi yeni anlaşmadaki patentlerden bazılarının IBM'den Yahoo'ya geçmiş olabileceğini bildirdi.

Ancak Facebook, Yahoo ve IBM, BBC'nin sorularını yanıtsız bıraktı.

Facebook Şubat ayında hisselerinin 5 milyar dolarlık kısmını halka arz edeceğini açıklamıştı.

Yahoo, Şubat sonunda patent haklarını izinsiz kullandığı gerekçesiyle Facebook'a dava açma tehdidinde bulundu. Şirket 12 Mart'ta dava açtı. Yahoo 2004'te halka açılan Google'a karşı benzer bir hukuki mücadele başlatmıştı.

Yine patent haklarına dayanan davada Google, Yahoo'ya hisse vererek uzlaşmaya varmıştı.

Uzmanlar Yahoo'nun daha önce sonuç aldığı bu taktiği şimdi Facebook'a karşı kullanmak istiyor olabileceğini belirtiyor.

Ancak bazı uzmanlar IBM'le yaptığı anlaşmayla eli güçlenen Facebook'un böyle bir uzlaşmaya direnebileceğini vurguluyor.

Sosyal Medya Oyun Devi Zynga, 210 Milyon Dolarlık Alım Yaptı

E-posta Yazdır

Turk Avenue - Sosyal medya oyun devi Zynga, internet dünyasını bomba gibi düşen bir satın alma işlemine imza attı. Draw Something oyununun yapımcısı OMGPOP şirketini 210 milyon dolara satın aldı. Zynga'nın CEO'su Mark Pincus, OMGPOP şirketinin eğlenceli, etkileyici ve gerçek sosyal etkileşimine imkan tanıyan bir oyun geliştirdiğini, dünya genelinde milyonlarca insanın dikkatini çekmeyi başardığını söyledi. Oyunun dünya üzerinde New York Knicks'in genç yıldızı Lin'den Los Angeles Galaxy'nin İngiliz futbolcusu Beckham'a kadar pek çok kişinin dikkatini çektiğini belirten Pincus, şirketi almaktan mutluluk duyduklarını, inovasyon yeteneği hayli yüksek olan şirketin ekibini desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.


 


Zynga ve OMGPOP, dünyada internet ve Facebook üzerinde oyun dağıtımı yapan en büyük iki şirket olarak biliniyor. Zynga'nın popüler oyunları arasında günlük 60 milyon kişi tarafından oynanan Words With Friends, Farmville ve Cityville gibi oyunlar yer alıyor.

Zynga'nın aylık kullanıcı sayısı ise 230 milyonun üzerinde.

iPhone ve Android tabanlı telefonlarda büyük ilgi toplayan Draw Something altı hafta içinde 1 milyar kez download edilerek rekor kırmıştı.

OMGPOP, Zynga'nın gözde oyunu Words With Friends'i geride bırakan Draw Something oyununun yanı sıra Hover Kart Racing, Aim For The Nuts, Draw My Thing isimli oyun versiyonlarına sahip.

Zynga geçtiğimiz Aralık ayında halka açıldıktan sonra ilk şirket satınalmasını gerçekleştirdi. Piyasa değeri 7 milyar dolar civarı olan Zynga'nın 210 milyon dolarlık alım bugüne dek yaptığı en büyük satınalma oldu.  
Zynga 2010 yılında da Words With Friends oyununun yapımcı şirketi Newtoy Inc.'i 53.3 milyon dolara satın almıştı. (TechCrunch)
 

İyi ki Doğdun Twitter! 340 Milyon Kullanıcısı Var Ama Hala Para Kazanamıyor

E-posta Yazdır

2006 yılında Jack Dorsey tarafından kurulan Twitter, bugün altıncı yılını dolduruyor. 140 milyon aktif kullanıcıya sahip plan sosyal medya platformu Twitter'dan günde 340 milyon tweet atılıyor. Bir önceki yılın Mart ayına göre atılan tweet sayısı ikiye katlanırken, altı yıl önce şirketin kurucusu ''inviting coworkers'' tweet'ini atmıştı.


 


2012 yılı Twitter için büyük önem taşıyor. Şirket reklam pazarlama metodlarını ilk kez  bu yıl tanıttı ve Posterous gibi başka şirketleri de satın alma yoluna gitti. Twitter, 340 milyon günlük kullanıcı sayısına rağmen hala para kazanamaması nedeniyle eleştiriliyor.
 

Altıncı Yaşını Kutlayan Twitter, Türkiye Pazarında 7.2 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

E-posta Yazdır

Türkiye’de 7.2 milyon tekil Twitter üyesi bulunuyor. Peki Twitter'ı ne kadar tanıyoruz? Monitera, Twitter’ın hiç bilinmeyen istatistiklerini Webrazzi Dijital’12 Konferansı’nda açıkladı. Sosyal medyada markalar hakkında yazılan içeriklere hızlı ve eksiksiz ulaşılmasını sağlayan Monitera, Türkiye’de giderek kullanım oranı artan Twitter’ı ve kullanıcılarını inceleyerek sektöre ışık tuttu.


 


Üç aylık bir çalışma ve 150 milyonun üzerinde tweet’in incelenmesi ile ortaya çıkarılan araştırma bugüne kadar Türkiye’de hiç yayınlanmamış Twitter bilgilerini ortaya koydu.

Rakamlarla Türkiye’de Twitter;
- Türkiye’de 7.2 milyon tekil Twitter üyesi bulunuyor,
- Üyelerin 5.3 milyonu aktif olarak Twitter kullanıyor,
- Günde 1.7 milyon Türkçe tweet atılıyor,
- Türkiye’deki Twitter kullanıcıları saniyede 20 tweet atıyor,
- Kullanıcılar en çok 21:00 – 22:00 saatleri arasında tweet atıyor,
- En fazla Tweet Cuma günü atılıyor,
- Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının yüzde 53′ü erkek, yüzde 47′si ise kadın,
- Türkiye’deki ortalama takipçi sayısı 151,
- Tweetlerin yüzde 58′i İstanbul’dan atılıyor,
- En fazla tweet atılan iller listesinde yüzde 13 ile Ankara ikinci, yüzde 11 ile İzmir ise üçüncü sırada,
- Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının yüzde 59′u mobil cihazları, yüzde 41′i ise internet sitesini kullanıyor,
- En fazla, kullanılan platformların başında yüzde 45′lik oranla BlackBerry geliyor. Yüzde 27 oranla iPhone     ikinci, yüzde 14 oranla Android üçüncü sırada yer alıyor.
- Mesai saatleri içerisinde yüzde 52 oranla Blackberry kullanıcıları en fazla tweet atıyor.
(Habertürk)    
 

İsrailliler İranlıları Seviyor

E-posta Yazdır

İsrailli iki grafik tasarımcının hazırladığı, “İranlılar, biz sizi seviyoruz” şablonları, Facebook’ta son günlerin olayı oldu. İki ülkenin vatandaşları da bu şablonları kullanarak hükümetleri arasındaki gerginliğin kendilerini ilgilendirmediğini dünyaya göstermeye çalışıyor. Ronnie Edri ve Michal Tamir isimli tasarımcıların Cumartesi akşamı yayına verdiği şablonlar kısa süre içinde çok popüler oldu.

 


 


972Mag’in haberine göre, Edri ve Tamir, olası bir İsrail-İran savaşıyla ilgili gerginlik ve korkuların üstesinden gelmek ve İran vatandaşlarına doğrudan seslenebilmek için bu yolu seçti.

“İranlılar, biz sizi seviyoruz” şeklindeki basit sloganı profil resimlerine uyarlanabilir hale getiren tasarımcılara bazı İsraillilerin yanıtı biraz alaycı oldu. Ancak kısa süre içinde birçok kişi Edri ve Tamir’in şablonlarını profil resimlerinde kullanmaya başladı.

 

MESAJLAR DA EKLENMEYE BAŞLADI

Hatta bazı profil resimlerine kişisel mesajlar da eklenmeye başladı. Bu mesajları ilk kimin çıkardığı şu an bilinmese de etkisi büyük oldu. En popüler mesajlardan biri şöyle:

 

“İran halkına; babalara, annelere, çocuklara, erkek ve kız kardeşlere,

Aramızda bir savaş olması için önce birbirimizden korkmamız, birbirimizden nefret etmemiz gerekir. Ben sizden korkmuyorum, sizden nefret etmiyorum.

Sizi tanımıyorum bile. Bugüne kadar hiçbir İranlı bana zarar vermedi. Hiçbir İranlıyla tanışmadım. Aslında bir tanesiyle Paris’te bir müzede tanıştım evet. Çok iyi çocuktu…

Arada burada televizyonlarda bir İranlı görüyorum. Savaştan bahsediyor. Onun bütün İran halkını temsil ettiğinden emin değilim. Siz de televizyonda birilerinin sizi bombardımana tutmaktan bahsettiğini görürseniz emin olun ki o hepimizi temsil etmiyor.

Ben ülkemin resmi bir temsilcisi değilim. Bir baba ve bir öğretmenim. Şehrimin sokaklarında dolaşıyorum, komşularımla, aile üyelerimle, dostlarımla konuşuyorum ve bütün bu insanlar adına ‘Sizi seviyoruz’ diyorum.

Size zarar vermek istemiyoruz. Bilakis sizinle tanışmak, kahve içmek, spordan konuşmak istiyoruz.

Aynı şeyi hisseden herkese bu mesajı iletin ve bunun İran halkına ulaşmasına destek olun.”

 

İRANLILAR ALTTA KALMADI
Ardından İranlılar da benzer şablonlarla İsraillilere yanıt vermeye başladı. Edri ve Tamir ise “The Marker” dergisine yaptıkları açıklamada, yüzlerce İranlıdan kampanyanın kendilerini çok duygulandırdığını belirten özel mesajlar aldıklarını söyledi. (Hürriyet)
 

Sosyal Medya Devinin Sırları Açıklandı

E-posta Yazdır

Facebook’un eski bir çalışanı, dünyanın en büyük sosyal ağının gizli kurallarını sızdırdı. Kural kitabında, sitede yayımlanmasına izin verilmeyen içerikler arasında “Atatürk’e her türlü saldırı”, “Türk bayraklarının yakılması” da bulunuyor. Gizli kural kitabına ait bilgileri, geçmişte Facebook’a hizmet veren oDesk adlı şirkette çalışan Fas uyruklu Amine Derkaoui sızdırdı.


 


Çıplaklık, şiddet, ırkçı ve aşağılayıcı yorumlar, ölülere ve yaralanmalara ait fotoğraflar ve uyuşturucu kullanımı gibi birçok konuda spesifik maddenin bulunduğu kurallar arasında, en dikkat çeken başlıklardan biri, “IP kısıtlamaları ve uluslararası uyumluluk.” Buradaki maddeler ise şöyle:

- Atatürk’e her türlü saldırı (görsel veya metin olarak),

- Kürdistan haritaları (Türkiye),

- Türk bayrağı/bayraklarının yakılması,

- Nefret söylemine odaklanan Holokost (Yahudi soykırımı) inkarı,

- PKK’ya destek ve tasvirler,

- Abdullah Öcalan’la ilgili içerik

Sitedeki saldırgan ve aşağılayıcı içerikleri tespit etmek için saatine bir dolar karşılığı çalıştığını belirten Derkaoui, her türlü ırkçı yorumun silinmesi talimatı aldıklarını ancak bu yorumların “eğlenceli ve alaycı bir şekilde yapılmaları halinde görmezden gelmelerinin istendiğini” söyledi.

Ramazan dolayısıyla şirketinin düzenlediği önemli bir sınava katılamayan ve sonrasında oDesk’i terk eden Derkaoui, ABD’nin magazin sitesi Gawker.com’a konuştu. Derkaoui, “Yaşananlar çok aşağılayıcı” yorumunu yaptı.

Facebook tarafından oDesk’e verilen 17 sayfalık bir kılavuzun parçası olduğu öğrenilen kurallara, sosyal medya ağının kullanıcıları tarafından işaretlenen içeriklerin denetlenmesi aşamasında başvurulduğu öğrenildi.

Facebook, gizli kural kitabının internete sızdırılmasının ardından açıklama yayımladı: Şirket, “Her gün gelen milyonlarca ihbarı hızlıca işleyebilmek için, ihbar edilen içeriklerin bir kısmının üçüncü partiler tarafından denetlenmesine karar verildi… Bu partiler kalite kontrollerden geçirilmekte olduğu gibi hizmetlerimizi kullananlara ait verilerin korunması için birçok koruma halkası oluşturduk” denildi.

ABD’nin California eyaletinde 2005 yılında kurulan oDesk, Google, Facebook, Wikipedia ve AOL’ye içerik düzenleme hizmeti sunuyor. Facebook açıklamasında, oDesk’i çalıştığı bir firma olarak belirtmedi.

İÇERİĞİ TÜRKLER SÜZGEÇTEN GEÇİRİYOR

Derkaoui, oDesk’te Facebook’un ihbar edilen içeriğini düzenleyen 50 kişi olduğunu, bu kişilerin Türkiye, Meksika, Hindistan ve Filipinlerden gelen göçmenler olduğunu ifade etti.

21 yaşındaki Derkaoui, oDesk ekibinin dört saatlik vardiyalarla saat başına bir dolardan çalıştıklarını söylerken, işe başvurduğu zaman kendisine Facebook’la ilgili hiçbir açıklama yapılmadığını ifade etti. (msn.com)
 

Türkler Facebook Hissedarı Olabilir Mi?

E-posta Yazdır

Melek Çağlar, Voice of America - 800 milyonluk “nüfusa” sahip Facebook bir süre önce halka açılacağını açıkladı. Eğer işler planlandığı gibi giderse bahar aylarının sonlarında Facebook halka arz sayesinde 5 milyar Dolar toplayacak. Her ne kadar bu işlemin adı IPO (Initial Public Offering) olsa da, halka arzın ilk aşamasında Facebook hisselerinin kurumsal ve büyük yatırımcıların “erişimine” daha yakın olması, aracı kurumların, hisseleri önce bu “hatırlı müşterilerine” sunması bekleniyor.


 


Yine de birçok sıradan Amerikalı için Facebook hisseleri hala bir yatırım alternatifi olarak görülebilir.
Peki tüm dünyadaki kullanıcıları sayesinde bugünkü değerine ulaşan Facebook’un hisselerini diğer ülkelerdeki insanlar da satın alabilir mi? Mesela, Facebakers.com sitesinin istatistiklerine göre Facebook’un Türkiye’deki kullanıcı sayısı 31 milyonu aşmış durumda. Yani Türk kullanıcıların da Facebook’un bugünkü değerine ulaşmasında epeyce bir katkısı var. Bu durumda onların da Facebook hissedarı olma hakkı yok mu?
Bu soruyu ve genelde tüm Amerikan şirketlerinin halka arz sırasında yabancılara da hisselerini satıp-satamayacağı konusunu New York’ta yatırım danışmanlığı yapan Öner Ayan’a sordum.

Ayan’a göre, bir Türk yatırımcının Facebook’un halka arzından yararlanması mümkün. Öner Ayan, “Amerika’daki halka arzları yurtdışındaki bireysel müşterilerine pazarlama yetkisi olan bir şirketle çalışılırsa Facebook hisselerini Türk yatırımcılar da alabilir,” diyor. Ayan, “Eğer yatırımcının Türkiye’de ofisi olan global aracı kurumlar Merrill Lynch, Citigroup ve benzeri şirketlerle ilişkisi varsa en kolay yol bu kurumlar üzerinden gitmek olabilir,” diye de ekliyor.

Bir diğer seçenek ise yurtdışı müşterilerine Internet üzerinden hesap açma imkanı veren Etrade, TD Ameritrade ve Charles Schwab gibi aracı kurumlar. Bu online aracı kurumlarda, “Amerika’da yerleşik olmayan bireysel müşteri hesabı” açılabiliyor ve Amerikan borsalarında işlem gören hisseler dünyanın herhangi bir yerinden alınıp-satılabiliyor. Öner Ayan, “Eğer bu online aracı kurumlar, Facebook’un halka arz konsorsiyumuna girebilirse, bunlar aracılığıyla halka arza katılmak mümkün olabilir,” diyor.

Facebook’un hisse senedi fiyatlarının ne olacağı henüz belirlenmedi. Bazı finans uzmanları Facebook’un, Google gibi yatırımcılara büyük kar getireceğini söylerken, bazıları ise bu sosyal paylaşım sitesinin arama motoru Google’un bu konudaki hızına yaklaşamayacağını iddia ediyor.

New York’taki bir diğer yatırım uzmanı Abdullah Karataş da, “Google ile kıyaslandığında, Facebook henüz rüştünü ispatlamış bir iş modeli olduğunu kanıtlamış değil. Ancak, zengin kullanıcı hazinesine ait bilgileri kullanmak Facebook’un bu sorununa çözüm olabilir” diyor.

Google, 2000’li yılların ortasında hisselerini 85 Dolar civarında bir fiyatla halka arz etmişti. Şirketin hisse senetlerinin şimdiki fiyatı ise 600 Dolar civarında. Facebook da Google gibi büyük karlılık getirebilir veya halka açıldıktan sonra %25 değer kaybeden Zynga, Groupon, LinkedIn gibi Internet şirketlerine katılabilir.
Facebook’un iyi bir yatırım aracı olup-olmayacağını yine zaman belirleyecek gibi görünüyor.

Not: Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup, herhangi şekilde borsa işlemleri açısından tavsiye niteliği taşımamaktadır.

(Bu yazı Voice of America'dan Melek Çağlar tarafından 20 Şubat 2012 tarihinde voanews.com adresinde yayınlanmıştır. )

Facebook Halka Arzdan 5 Milyar Dolar Bekliyor

E-posta Yazdır

İnternetin en büyük sosyal ağı Facebook, 5 milyar dolarlık halka arza hazırlanıyor. Bu durum Facebook'un geleceği ile ilgili önemli değişikliklere mi işaret ediyor? 2004 yılındayken üniversite öğrencisi olan Mark Zuckerberg, Facebook'u kurduğunda büyük ihtimalle bu kadar büyüyeceğini kendi de tahmin edememişti. Ancak görünen o ki Facebook, dünyanın en büyük internet şirketi olma yolunda ilerliyor.


 


Şirkete yakınlığı ile bilinen kaynaklardan alınan bilgiye göre Facebook, 5 milyar dolarlık bir halka arza hazırlanıyor. Ancak söylentilere göre bu rakam 10 milyar doları da bulabilir.


Halka arz ihalesinde Morgan Stanley bankası ile birlikte çalışılacağı öğrenilirken bu ihale neticesinde Facebook'un en değerli internet şirketi olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Yatırımcıların yaptığı işlemler sonucunda 100 milyar dolar değer biçilen Facebook'un halka arzı sonrasında nelerin değişeceği ise merak konusu.

Sayfa 2 / 11