SOSYAL MEDYA

New York Başkonsolosluğu Twitter ve Facebook’ta

E-posta Yazdır

Los Angeles, Chicago ve Houston başkonsolosluklarından sonra New York Başkonsolosluğu da Facebook ve Twitter hesaplarını açtıTürkiye Washington Büyükelçisi Namık Tan sosyal medyada özellikle Twitter'ı kullanmada öncü olmuştu. Büyükelçi Tan, büyükelçiliğin kurumsal hesaplarının yanı sıra kişisel hesabı üzerinden gittiği programları anında duyurması ile takipçi sayısını arttırdı. Büyükelçi Tan, halen yurt dışında görev yapan büyükelçiler arasında 42,223 takipçi sayısı ile en fazla takipçi sayısına sahip isim


 
Chicago, Los Angeles ve Houston başkonsolosluklarının Twitter adresleri ve takipçi sayıları ise şöyle:  
 
 
T.C. Chicago Başkonsolosluğu - @TRConsulChicago - 350 Takipçi
T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu - @TRConsuLA - 133 Takipçi
T.C. Houston Başkonsolosluğu - @TRConsulHouston - 367 Takipçi
 
New York Başkonsolosluğu Facebook ve Twitter adresleri ise şöyle
 
http://www.facebook.com/NewYorkBK
http://twitter.com/#!/NY_Konsolosluk

Zynga Oyun Şirketinin Yeni Binası Oyunlarını Aratmıyor

E-posta Yazdır

Başta Farmville olmak üzere tüm dünyada büyük talep gören internet ve mobil oyunlarının üreticisi olan Zynga yeni binasına taşındı. Bir video oyununu andıran bina San Francisco'da bulunuyor. Zynga'nın CEO'su Mark Pincus kamuya açılarak 1 milyar dolar fon elde eden şirketlerinin ruhunu yeni merkezlerine iyi bir şekilde yansıttıkları görüşünde.


 


"Draw Something" adlı popüler oyunun üreticisi OMGPOP'u 210 milyon dolara satın alan Zynga, yeni merkezine de 228 milyon dolar yatırdı.

Binada Charlie and the Chocolate Factory filmini andıran renkli bir tasarım kullanıldı.

Pincus tasarımlarıyla çalışanları birbirleriyle sosyalleştirmeye çalıştıklarını söylüyor: "Bizim oyunlar aracılığıyla yapmaya çalıştığımız şey insanları sosyalleştirmek. Aynısını binamızda da yaptık. Lobilerden nefret ederim. Atıl alanlardır. Bu binada lobi canlı bir yere sahip oldu. Hayali bir dünya yarattık"
 

Facebook, IBM Patentlerini Satın Aldı

E-posta Yazdır

Anlaşma yazılım, ağ iletişimi ve diğer teknolojilere ilişkin 750 patenti içeriyor. Yahoo, kendi geliştirdiği sistemleri kullandığını öne sürerek Facebook'a dava açmıştı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Yahoo'yla yaşadığı anlaşmazlık sonrasında IBM'in bazı fikri mülkiyet haklarını satın aldığını doğruladı.


 


Facebook, anlaşmanın ayrıntılarını açıklamadı. Fakat Bloomberg'e göre anlaşma yazılım, ağ iletişimi ve diğer teknolojilere ilişkin 750 patenti içeriyor.

Bloomberg, Facebook'un daha önce sadece 56 patenti olduğuna dikkat çekti.

Yaklaşık 2 hafta önce Yahoo Facebook'a dava açmıştı.

Yahoo, Mark Zuckerberg'in şirketinin tüm sosyal ağ modelinin kendi geliştirdiği teknoloji üzerine kurulduğunu ve mesajlaşma, gizlilik ayarları, reklam, kişiselleştirme ve sosyal ağa ilişkin fikri mülkiyet haklarının çiğnendiğini belirtmişti.

Verge sitesi yeni anlaşmadaki patentlerden bazılarının IBM'den Yahoo'ya geçmiş olabileceğini bildirdi.

Ancak Facebook, Yahoo ve IBM, BBC'nin sorularını yanıtsız bıraktı.

Facebook Şubat ayında hisselerinin 5 milyar dolarlık kısmını halka arz edeceğini açıklamıştı.

Yahoo, Şubat sonunda patent haklarını izinsiz kullandığı gerekçesiyle Facebook'a dava açma tehdidinde bulundu. Şirket 12 Mart'ta dava açtı. Yahoo 2004'te halka açılan Google'a karşı benzer bir hukuki mücadele başlatmıştı.

Yine patent haklarına dayanan davada Google, Yahoo'ya hisse vererek uzlaşmaya varmıştı.

Uzmanlar Yahoo'nun daha önce sonuç aldığı bu taktiği şimdi Facebook'a karşı kullanmak istiyor olabileceğini belirtiyor.

Ancak bazı uzmanlar IBM'le yaptığı anlaşmayla eli güçlenen Facebook'un böyle bir uzlaşmaya direnebileceğini vurguluyor.

Sosyal Medya Oyun Devi Zynga, 210 Milyon Dolarlık Alım Yaptı

E-posta Yazdır

Turk Avenue - Sosyal medya oyun devi Zynga, internet dünyasını bomba gibi düşen bir satın alma işlemine imza attı. Draw Something oyununun yapımcısı OMGPOP şirketini 210 milyon dolara satın aldı. Zynga'nın CEO'su Mark Pincus, OMGPOP şirketinin eğlenceli, etkileyici ve gerçek sosyal etkileşimine imkan tanıyan bir oyun geliştirdiğini, dünya genelinde milyonlarca insanın dikkatini çekmeyi başardığını söyledi. Oyunun dünya üzerinde New York Knicks'in genç yıldızı Lin'den Los Angeles Galaxy'nin İngiliz futbolcusu Beckham'a kadar pek çok kişinin dikkatini çektiğini belirten Pincus, şirketi almaktan mutluluk duyduklarını, inovasyon yeteneği hayli yüksek olan şirketin ekibini desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.


 


Zynga ve OMGPOP, dünyada internet ve Facebook üzerinde oyun dağıtımı yapan en büyük iki şirket olarak biliniyor. Zynga'nın popüler oyunları arasında günlük 60 milyon kişi tarafından oynanan Words With Friends, Farmville ve Cityville gibi oyunlar yer alıyor.

Zynga'nın aylık kullanıcı sayısı ise 230 milyonun üzerinde.

iPhone ve Android tabanlı telefonlarda büyük ilgi toplayan Draw Something altı hafta içinde 1 milyar kez download edilerek rekor kırmıştı.

OMGPOP, Zynga'nın gözde oyunu Words With Friends'i geride bırakan Draw Something oyununun yanı sıra Hover Kart Racing, Aim For The Nuts, Draw My Thing isimli oyun versiyonlarına sahip.

Zynga geçtiğimiz Aralık ayında halka açıldıktan sonra ilk şirket satınalmasını gerçekleştirdi. Piyasa değeri 7 milyar dolar civarı olan Zynga'nın 210 milyon dolarlık alım bugüne dek yaptığı en büyük satınalma oldu.  
Zynga 2010 yılında da Words With Friends oyununun yapımcı şirketi Newtoy Inc.'i 53.3 milyon dolara satın almıştı. (TechCrunch)
 

İyi ki Doğdun Twitter! 340 Milyon Kullanıcısı Var Ama Hala Para Kazanamıyor

E-posta Yazdır

2006 yılında Jack Dorsey tarafından kurulan Twitter, bugün altıncı yılını dolduruyor. 140 milyon aktif kullanıcıya sahip plan sosyal medya platformu Twitter'dan günde 340 milyon tweet atılıyor. Bir önceki yılın Mart ayına göre atılan tweet sayısı ikiye katlanırken, altı yıl önce şirketin kurucusu ''inviting coworkers'' tweet'ini atmıştı.


 


2012 yılı Twitter için büyük önem taşıyor. Şirket reklam pazarlama metodlarını ilk kez  bu yıl tanıttı ve Posterous gibi başka şirketleri de satın alma yoluna gitti. Twitter, 340 milyon günlük kullanıcı sayısına rağmen hala para kazanamaması nedeniyle eleştiriliyor.
 

Sayfa 3 / 22