SOSYAL MEDYA

Başkan Obama İşsiz Bilgisayar Mühendisine İş Sözü

E-posta Yazdır

ABD Başkanı Obama, internetten halkla görüntülü sohbet ederken iki gaf yaptı. Kocası iş bulamayan bir kadına, “İlginç. Özgeçmişini bana gönderin” dedi. Pakistan’daki İHA saldırılarını savunurken de “bu uçakların büyük sayıda sivil zayiata neden olmadığını” iddia etti.


 

ABD Başkanı Barack Obama, internet devi Google’ın sosyal medya ayağı olan Google+’daki video konferans uygulaması Hangout’u kullandı. Amerikan vatandaşlarıyla internetten yüzyüze sohbet eden Obama, kendisini zorlayan sorularla da karşılaştı. Bir kadın Obama’ya, bilgisayar mühendisi eşinin iş bulamadığını söyledi. Bu alanda kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu belirten Obama, “Eğer kocanızın özgeçmişini bana gönderirseniz duruma bakarım, çünkü bu tür bir mühendisin hemen iş bulabilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Obama’ya, Pakistan’da birçok sivilin de ölümüne neden olan, El Kaide ve Taliban liderlerine yönelik insansız hava aracı (İHA) saldırıları da soruldu. ABD yetkililerinin bu saldırılarla ilgili konuşmadığı bir dönemde Obama, operasyonları doğruladı.

Facebook Dünyanın En Büyük Halka Arzlarından Biri Olmaya Hazırlanıyor

E-posta Yazdır

2012'nin bahar aylarında halka açılması planlanan dünyanın en büyük sosyal medya sitesi Facebook, Mc Donald's, Amazon.com ve Bank of America gibi dünyanın en büyük halka açık şirketlerinden biri olmaya şimdiden aday. Şirketin hedefi ise dünyanın en büyük 25 halka arzından biri olmak. Son olarak Kasım 2010 tarihinde General Motors halka arzından 15.8 milyar dolar para toplamıştı.


 


The Wall Street Journal gazetesinde your alan habere gore Facebook halka açıldığında 10 milyar dolar para toplamayı hedefliyor. Şirketin piyasa değerinin ise 75 ile 100 milyar dolar arasında olması bekleniyor.

Amerikan Sermaye Piyasa Kurulu'na (SEC) sunulan son raporda şirketin üç veya dört ay içinde halka arzının gerçekleştirileceği ifade edildi.

Renaissance Capital tarafından yapılan bir araştırmaya göre halka arz edilen 14 şirketin halka arzından toplanan miktar Facebook'unkinden fazla olacak. Mart 2008'de halka açılan Visa 17.9 milyar dolar ile ABD'nin en büyük halka arzı olarak tarihe geçmişti. Çinli Agricultural Bank of China Ltd. ise Temmuz 2010 tarihindeki halka arzından 19.3 milyar dolar toplarayak dünya rekorunu kırmıştı.

Facebook'un halka arz operasyonunu Morgan Stanley ve Goldman Sachs birlikte yönetecek.

Facebook'un halka arzının Google'u da geçerek ABD'deki Internet şirketleri arasında en büyük halka arz olması bekleniyor.

Teknoloji şirketleri Zynga ve Groupon'da geçtiğimiz yıl halka açılmış ancak halka açıldıktan sonraki dönemde hisse değerleri sadece birkaç penny yukarı çıkabilmişti. Zynga'nın hisse senetleri işlem gördüğü ilk gün yüzde 5 değer kaybına uğramıştı.


2004 yılında halka açıkan Google'dan sonra en fazla rağbet görecek hisselerin Facebook'un olması beklenirken, Google halka açıldığında piyasadan 1.2 milyar dolarlık rağbet görmüş ve piyasa değeri 23 milyar dolara çıkarak Amerika'nın en değerli internet şirketi ünvanını almıştı.

Facebook'un rapor edien değerinin 75 ile 100 milyar dolar arası olması demek, 100 milyar dolarlık Mc Donald's, 90 milyar dolarlık Citigroup ve 75 milyar dolarlık Amazon ile eş değer seviyeye gelmesi, ciro bazından dünyanın en büyük teknoloji firmalarından 55 milyar dolar piyasa değerindeki Hewlett-Packard'ı geçmesi anlamına geliyor.

Facebook ve Google, kazançlarının büyük kısmını reklamlardan sağlarken, halen müşterilerinden daha fazla bilgi almak için kıyasıya bir rekabet içinde.

eMarketer'in verdiği verilere göre bu yıl Facebook reklam pazarında yüzde 20'lik bir büyüme gerçekleştirecek.
Online reklam pazarının yüzde 8'ine sahip olan Facebook, Google'a ait yüzde 45'lik pazar payından daha fazla yer almaya çalışıyor.

EMarketer, Facebook'un 2012 yılında reklam cirosunun yüzde 52 aratarak 5.78 milyar dolara çıkacağını, 2013 yılında da 7 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

2004 yılında Mark Zuckerberg ve sınıf arkadaşları tarafından kurulan Facebook, sekiz yılın ardından borsayla tanışacak. Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Google'un halka açılması ise 6 yıl sürmüştü.

Ağustos 2006'da sekiz yaşını dolduran Google'un piyasa değeri 116 milyar dolar civarındaydı. Halen piyasa değeri 190 milyar dolar civarında olan Google'ın piyasa değeri 2007 Kasım'da 235 milyar dolara kadar çıkmıştı.

''Can You Hear Me Now?'' - Verizon'dan Geri Adım

E-posta Yazdır
Amerika'nın en büyük cep telefon şirketi Verizon Wireless, online ödeme yapan her müşterisinden keseceğini duyurduğu 2 dolarlık servis ücret uygulamasından vazgeçti. Uygulamaya başlayacağı yeni ücretlendirmenin 24 saat içinde sosyal medyada ve basında geniş yankı uyandırması, Verizon Wireless'i geri adım attırmaya zorladı. Teknoloji sitelerinin büyük tepkisini çeken uygulama için açılan kampanya kısa sürede 50 bin imza toplandı.

Facebook'ta Dilediğiniz Kurumun Habersiz Reklam Temsilcisi Olabileceksiniz

E-posta Yazdır
Facebook kullanıcıları yeni yılda şirketlerin habersiz reklam temsilcisi olacak. Facebook kullanıcıları, yeni yıldan itibaren beğendikleri bir ürünün, internet sitesinin haber kaynağı bölümünde "habersiz temsilcisi" olabilecek. Facebook, yeni yılla birlikte, "sponsored stories" uygulamasıyla kullanıcıların arkadaşlarının haber kaynağı kısmında görecekleri şekilde yeni bir reklam uygulaması başlatmayı planlıyor. Kullanıcılar şimdiye dek bir ürünü beğendiklerinde, bu her zaman haber kaynağı bölümünde görünmüyordu.

Facebook'ta Cityville'i Tahtından Bu Oyun Etti

E-posta Yazdır
Gardens of Time, 2011 yılında Facebook'ta en çok oynanan oyun oldu. Uzun süredir tahtı elinde bulunduran Cityville üçüncü sıraya geriledi.  Disney'in sahibi olduğu Playdoms şirketi tarafından geliştirilen Gardens of Time 2011'in en popüler oyunu oldu. Disney, Garden of Time oyunu için oyunu geliştiren firmaya Temmuz 2011'de 500 milyon dolar ödemişti.  Sosyal medyada ürettiği oyunlar ile bilinen Zynga'nın sahibi olduğu Cityville, dört yıldır liderliği elinde bulunduruyordu. Electonics Arts şirketinin geliştirdiği The Sims Social ise ikinci sırada yer aldı.

Sayfa 5 / 22