YENİ GİRİŞİMLER

Türkiye'nin En İyi Teknoparkı ODTÜ Teknopark

E-posta Yazdır
Türkiye'nin teknolojide atılım yapması için oluşturulan özel teşvik alanları olan teknokentlere karne verildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Performans Endeksi'ne göre, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) TGB 57.39 puanla birinci, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) TGB 54.56 puanla ikinci, Batı Akdeniz TGB ise 53.03 puanla üçüncü oldu.

Microsoft FATİH'te olmak istiyor

E-posta Yazdır
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer ile görüştü. Bakan Ergün, Microsoft'un, Fatih Projesi'nin içinde yer alma konusunda çok istekli olduğunu belirterek, ''Kendileri üretimle ilgili yerel ortaklarla, çözüm ortaklarıyla işbirliği yapabileceklerini ifade ettiler. Ayrıca Türkiye'de Ar-Ge merkezi kurma kararlılığı içinde olduklarını da vurguladılar'' dedi. Bakan Ergün, dün akşam saatlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer ile sabah saatlerinde Bakanlıkta bir araya geldi. 40 dakika süren görüşmeye ilişkin bilgi veren Ergün, Microsoft'un Fatih Projesi ile baştan beri ilgilendiğini söyledi.

Apple Türkiye'de Sanal Mağaza Açtı

E-posta Yazdır
Apple yerel ve uluslararası müzik koleksiyonunu içeren iTunes Store'u Rusya, Türkiye, Hindistan ve Güney Afrika'nın yanı sıra 52 ülkede hizmete sundu. Müşteriler iTunes Store'da 20 milyonun üzerinde şarkı arasından satın aldıkları eserleri indirebilecek. iTunes Store'da Rusya'dan Elka, Türkiye'den Sezen Aksu, Hindistan'dan AR Rahman ve Güney Afrika'dan Zahara gibi yerel sanatçılar da bulunuyor.

Tıp Dünyasını Heyecanlandıran Keşifte Türk Damgası

E-posta Yazdır
ABD'de Harvard Üniversitesi'nde görevli Türk araştırmacılar liderliğindeki mühendisler, MIT ile ortak geliştirdikleri çalışma sonucunda laboratuvar ortamında üç boyutlu beyin dokusu üreterek, büyük bir başarıya imza attı. Çalışmayı yürüten ekibin başındaki Dr. Utkan Demirci, dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak bilinen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile işbirliği içinde geliştirdikleri bu yeni teknolojinin, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere sağlıklı beyin dokusu üretilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Türkiye'ye Siber Kalkan Geliyor

E-posta Yazdır
Kamu kurumlarına sanal saldırılar düzenleyen hackerlere karşı Siber Güvenlik Kurulu oluşturan Türkiye, bilişim teknolojisi alanında ise Ulusal Koruma Profili havuzu oluşturmak için çalışmalara başladı. Sızma testlerinin yapılacağı Türkiye’nin ikinci test laboratuvarını yıl sonuna kadar hizmete sokmayı planlayan Türk Standartları Enstitüsü, siber güvenlikte alınması gereken önlemleri de 14 kurumun katılacağı çalıştayda tartışacak. TSE’nin yıl sonuna kadar hizmete sokacağı Yazılım Test Laboratuvarı, Türkiye’de TÜBİTAK’tan sonra açılan ikinci bilişim laboratuvarı olacak. Laboratuvarda elektronik belge testleri, yazılım paketleri testleri ve sızma testleri yapılacak.

Sayfa 4 / 42